This year's District 18 Little League 11-12 Tournament will kick off on Friday, June 21 with seven opening night games.

A total of 15 teams will be will be in the tournament this year, which is up from the 14 that were entered a year ago.

The winner will advance to the Sectional tournament.

Tamaqua defeated Franklin Township last year to earn the first title for a TIMES NEWS area squad since 2007.

The 10-11 tournament will get under way Friday, July 5 in Jim Thorpe, while the 9-10 tournament will begin Saturday, June 22 in Tamaqua.

District 18 11-12 tournament

All games (6 p.m.)

Friday, June 21

Game 1 - Freeland at Hazle Township

Game 2 - Anthracite at Lansford

Game 3 - Tri-County at Franklin Township

Game 4 - Tamaqua at Weatherly

Game 5 - Towamensing Township at Hazleton

Game 6 - Valley East vs. White Haven at Freeland

Game 7 - Valley West at West Hazleton.

Monday, June 24

Game 8 - Jim Thorpe vs. Game 1 winner

Game 9 - Game 2 winner vs. Game 3 winner

Game 10 - Game 4 winner vs. Game 5 winner

Game 11 - Game 6 winner vs. Game 7 winner

Game 12 - Game 4 loser vs. Game 5 loser

Game 13 - Game 6 loser vs. Game 7 loser

Game 14 - Game 2 loser vs. Game 3 loser

Wednesday, June 26

Game 15 - Game 8 loser vs. Game 12 winner

Game 16 - Game 13 winner vs. Game 9 loser

Game 17 - Game 1 loser vs. Game 10 winner

Game 18 - Game 14 winner vs. Game 11 loser

Friday, June 28

Game 19 - Game 8 winner v s. Game 9 winner

Game 20 - Game 10 winner vs. Game 11 winner

Saturday, June 29

Game 21 - Game 15 winner vs. Game 16 winner

Game 22 - Game 17 winner vs. Game 18 winner

Tuesday, July 2

Game 23 - Game 19 winner vs. Game 20 winner

Monday, July 1

Game 24 - Game 21 winner vs. Game 20 loser

Game 25 - Game 22 winner vs. Game 19 loser

Wednesday, July 3

Game 26 - Game 24 winner vs. Game 25 winner

Friday, July 5

Game 27 - Game 26 winner vs. Game 23 loser

Sunday, July 7

Game 28 - Game 23 winner vs. Game 28 winner

Monday, July 8

Game 29 - Game 28 winner vs. Game 28 loser (if necessary)

District 18 10-11 Tournament

at Jim Thorpe

Friday, July 5

Game 1 - Hazleton vs. Tamaqua White, 6 p.m.

Saturday, July 6

Game 2 - Tamaqua Blue vs. Jim Thorpe, 11 a.m.

Game 3 - Towamensing Township vs. Anthracite, 1 p.m.

Game 4 - Franklin Township vs. Valley East, 3 p.m.

Game 5 - Valley West vs. Game 1 winner, 5 p.m.

Sunday, July 7

12 p.m.

Game 6 - Game 1 loser vs. Game 2 loser, 12 p.m.

Game 7 - Game 2 winner vs. Game 3 winner, 2 p.m.

Game 8 - Game 4 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m.

Monday, July 8

Game 9 - Game 6 winner vs. Game 3 loser, 6 p.m.

Game 10 - Game 4 loser vs. Game 5 loser, 7:30 p.m.

Wednesday, July 10

Game 11 - Game 8 loser vs. Game 9 winner, 6 p.m.

Game 12 - Game 10 winner vs. Game 7 loser, 7:30 p.m.

Thursday, July 11

Game 13 - Game 7 winner vs. Game 9 winner, 7:30 p.m.

Game 14 - Game 11 winner vs. Game 12 winner, 6 p.m.

Friday, July 12

Game 15 - Game 13 loser vs. Game 14 winner, 6 p.m.

Saturday, July 13

Game 16 - Game 13 winner vs. Game 15 winner, 6 p.m.

Sunday, July 14

Game 17 - Game 16 winner vs. Game 16 loser (if necessary), 6 p.m.

District 18 9-10 Tournament-South

at Tamaqua

Saturday, June 22

Game 1 - Tamaqua White vs. Tamaqua Blue, 12 p.m.

Game 2 - Franklin Twp. vs. Weatherly, 2 p.m.

Game 3 - Jim Thorpe Red vs. Jim Thorpe Blue, 4 p.m.

Sunday, June 23

Game 4 - Game 1 loser vs. Game 2 loser, 12 p.m.

Game 5 - Towamensing vs. Game 1 winner, 2 p.m.

Game 6 - Game 2 winner vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Tuesday, June 25

Game 7 - Game 5 loser vs. Game 6 loser. 6 p.m.

Game 8 - Game 4 winner vs. Game 6 loser, 7:30 p.m.

Thursday, June 27

Game 9 - Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6 p.m.

Game 10 - Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 29

Game 11 - Game 9 winner vs. Game 10 loser, 2 p.m.

Sunday, June 30

Game 12 - Game 10 winner vs. Game 11 winner, 2 p.m.

Tuesday, July 2

Game 13 - Game 12 winner vs. Game 12 loser (if necessary), 6 p.m.

North-South Final

Saturday, July 6

Game 1, 2 p.m.

Sunday, July 7

Game 2, 2 p.m.

Tuesday, July 9

Game 3 (if necessary) , 6 p.m.