RESULTS

BOYS EVENTS

LEGEND: Bangor (B), Catasauqua (C), Wilson (W), Palisades (Palis), Northern Lehigh (NL), Salisbury (S), Pen Argyl (PA), Southern Lehigh (SL), Saucon Valley (SV), Palmerton (Palm), Notre Dame (ND), Northwestern (NW)

3200 - 1. Wade White (B) 9:50.56; 2. Tyler Stelmack (NW) 9:52.10; 3. Anthony Brinkley (C) 10:10.25; 4. Eric Busher (ND) 10:10.52; 5. Michael Sutherland (SV) 10:15.09; 6. Cody Holder (W) 10:35.18.

300 intermediate hurdles - 1. Jason Brandt (PA) 41.93; 2. Caleb Johnson (NL) 41.99; 3. Richard Bardell (Palis) 42.09; 4. Austin Shupp (Palm) 42.13; 5. Chris Henley (ND) 42.35; 6. Isaac Martin (SV) 42.83.

3200 Relay - 1. Southern Lehigh (Ryan McGinty, Jacob Krafczyk, Don Brass, Seth Loew), 8:16.31; 2. Notre Dame, 8:21.93; 3. Palisades, 8:31.2; 4. Bangor, 8:36.23; 5. Wilson, 8:41.65; 6. Saucon Valley, 8:44.87.

Discus - 1. Bryan Pearson (B) 170-0 (meet record); 2. Andrew Romeo (B) 148-7; 3. Alex Castellano (NW) 134-7; 4. Marcus Reed (ND) 127-5; 5. Greg Cahill (W) 126-9; 6. John Snyder, Palm, 119-9.

Triple jump - 1. Jason Brandt (PA) 43-5 (no other results were available).

High Jump - 1. Collin Blaydon (Palis) 6-1 (fewer misses); 2. Brad Ehret (Palm) 6-1; 3. Caleb Johnson (NL) 6-0; 4. PJ Santos (ND) 5-10; 5. Isaiah Mast (S) 5-6 (fewer misses); 6. (tie) Dalton Johnson (NL) and Javante Tolley (W) 5-6.

Pole vault - 1. Colton Mitchell (Palis) 13-10; 2. Austin Witmer (PA) 12-6; 3. Spencer Beaver (SV) 11-6 (fewer misses); 4. (tie) Cole Miller (NW); Andrew Contreras (C) and David Getz (NL) 11-6.

GIRLS EVENTS

LEGEND and TEAM SCORES: Notre Dame (ND) 38, Bangor (B) 37, Palmerton (Palm) 34, Northwestern (NW) 28, Southern Lehigh (SL) 25, Saucon Valley (SV), 21, Wilson (W) 20, Northern Lehigh (NL) 12, Palisades (Palis) 11, Catasauqua (C) 7, Salisbury (S) and Pen Argyl (PA) 0.

3200 - 1. Elizabeth Chikotas (SV) 11:14.81 (meet record; 2. Haley Yost (NW)11:35.50; 3. Rachel Cerrone (NW) 11:54.4; 4. Meredith Colton (B) 12:07.96; 5. Emma Kemmerer (NW) 12:11.55; 6. Natalie Boehm (NW) 12:16.28.

300 intermediate hurdles - 1. Amy Kester (ND) 47.00; 2. Jess Debski (Palm) 50.42; 3. Carla Dutt (W) 50.76; 4. Meryah Harding (Palis) 51.08; 5. Katie Cappuccino (NW) 51.25; 6. Megan Ruggiero (B) 52.30.

3200 Relay - 1. Notre Dame (Colleen Kelly, Christina Scartelli, Erica Edwards, Katie Downing), 9:53.43; 2. Southern Lehigh, 9:59.62; 3. Saucon Valley, 10:20.35; 4. Bangor, 10:25.58; 5. Palmerton, 10:34.09; 6. Palisades, 10:54.32.

Shot Put - 1. Kelsey Hay (Palm) 35-11 ; 2. Aimee Oertner (NL) 35-5; 3. Gabrielle Carson (W) 33-8; 4. Trinity Henderson (C) 33-1; 5. Jennifer Snyder (Palm ) 30-9 ; 6. Brianna Prince (SL) 32-0..

Discus - 1. Mary Paige Nesderfer (ND) 102-9; 2. Kelsey Hay (Palm) 93-8; 3. Mya Robinson (B) 84-8; 4. Kayli Reily (SV) 83-10; 5. Aimee Oertner (NL) 83-0; 6. Jasmine Voss (B) 82-10.

Long Jump - 1. Christelle Reglas (B) 16-0; 2. Mary Paige Nesderfer (ND) 15-8 1/2; 3. Michelle Moreira (SL) 15-8 ; 4. Madeleine Cole (SL) 15-7 1/2; 5. Carli Swiatek (W) 15-5; 6. Darby Codd (Palis) 15-.