Schuylkill League Track and Field Championships

At Mahanoy Area High School

TEAM LEGEND

Blue Mountain (BM), Jim Thorpe (JT), Mahanoy Area (MA), Marian (Mar), Minersville (Min), Nativity (Nat), North Schuylkill (NS), Panther Valley (PV), Pine Grove (PG), Pottsville (Pot), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (SV), Tamaqua (T).

BOYS

100 – 1. Carl St. Hill (JT) 11.71, 2. Ethan Motsney (NS) 11.99, 3. Matt Maloney (BM) 12.01, 4. Matt Shields (Pot) 12.06, 5. Kody Flail (NS) 12.19, 6. Jake Moyer (SV) 12.19.

200 – 1. Carl St. Hill (JT) 23.36, 2. Matt Maloney (BM) 23.56, 3. Ethan Motsney (NS) 23.59, 4. Alex Garcia (JT) 23.96, 5. Paul Martin (Mar) 24.06, 6. Casey Guers (Pot) 24.19.

400 – 1. Kareem Mickens (JT) 52.56, 2. Paul Martin (Mar) 52.95, 3. Danny Merva (SV) 53.36, 4. Casey Guers (Pot) 53.62, 5. Robert Breslin (BM) 55.08, 6. Jack Smith (SH) 55.10.

800 – 1. Mark Doyle (Min) 2:07.80, 2. Justin Christman (PV) 2:09.29, 3. Kyle Bradley (JT) 2:08.51, 4. Matt Tothero (BM) 2:08.52, 5. Lance Williams (T) 2:09.56, 6. Cody Schaeffer (Pot) 2:10.97.

Bob Bernini Memorial 1,600 – 1. Logan Jacoby (SH) 4:38.06, 2. Tyler Rauenzahn (BM) 4:39.33, 3. Mark Doyle (Min) 4:42.07, 4. Sam Kantner (BM) 4:49.27, 5. Rich Hall (Min) 4:56.58, 6. Codi Wood (Pot) 5:05.87.

3,200 – 1. Brendan Shearn (NS) 10:04.23, 2. Tyler Rauenzahn (BM) 10:35.07, 3. Kyle Picht (PV) 10:43.07, 4. Kyle Heffner (BM) 10:47.29, 5. Rich Hall (Min) 10:59.38, 6. Philip Marzen (Mar) 11:09.39.

110 H.H. – 1. Jordan Hoffman (BM) 16.1, 2. Danny Merva (SV) 16.27, 3. Dave Fehr (PG) 16.92, 4. Aaron Weller (BM) 16.95, 5. Jake Schmultz (NS) 17.24, 6. Tyler Krell (T) 17.42.

300 I.H. – 1. Jordan Hoffman (BM) 41.95, 2. Jon Nettles (SH) 43.29, 3. Josh Bell (PG) 43.52, 4. Billy Moyer (SV) 43.75, 5. Anthony Kelly (Pot) 44.24, 6. Connor Whitman (Min) 44.32.

400 relay – 1. Jim Thorpe (Talon Fogal, Carl St. Hill, Alex Garcia, P.J. Johnson) 44.9, 2. Blue Mountain 46.04, 3. Shenandoah Valley 46.37, 4. Marian 47.37, 5. North Schuylkill 47.59, 6. Panther Valley 47.99.

Jerry Breslin Memorial 1,600 relay – 1. Jim Thorpe (Kareem Mickens, Alex Garcia, Scott Lignore, Carl St. Hill) 3:37.67, 2. Blue Mountain 3:40.79, 3. Pine Grove 3:44.07, 4. Tamaqua 3:51.75, 5. Nativity 3:52.23, 6. Schuylkill Haven 3:52.37.

3,200 relay – 1. Blue Mountain (Sam Kantner, Robert Breslin, Mark Stock, Matt Tothero) 8:42.99, 2. Jim Thorpe 8:45.55, 3. Pottsville 9:01.32, 4. Panther Valley 9:19.32, 5. Pine Grove 9:29.71, 6. not awarded.

Shot put – 1. Zach Faust (SH) 45-2, 2. Ed Pavalko (NS) 43-8 , 3. Brady Simms (NS) 42-3 , 4. Christian Deangelo (Pot) 42-2 ., 5. Brad McKeone (Pot) 41-4 . 6. Mike Litwak (Min) 40-10 .

Discus – 1. Tyler Rolshausen (BM) 136-9, 2. Zach Faust (SH) 129-9, 3. Andrew Tucker (PV) 125-2, 4. Brady Simms (NS) 122-3, 5. Bill Birosik (Nat) 118-5, 6. Dan Conville (Pot) 117-4.

Javelin – 1. Tyler Rolshausen (BM) 175-1, 2. Matt Shields (Pot) 165-4, 3. Andrew Korrubin (Pot) 155-9. 4. Ben Moore (JT) 155-0, 5. Jake Stoudt (BM) 149-5, 6. Jake Moyer (SV) 146-8.

Walt Ligenza Memorial Long jump – 1. Kyle Laughlin (BM) 20-0, 2. Vaughn Wessner (BM) 19-7, 3. Brady Burke (PG) 18-11, 4. Paul Drew (NS) 18-2 . 5. Dylan Hughes (NS) 17-8, 6. Jonathon Long (NS) 17-6.

Triple jump – 1. Kyle Laughlin (BM) 41-11 , 2. Javonie Rosa (Min) 41-5, 3. Alex Garcia (JT) 40-8 , 4. Thomas Shavinsky (Pot) 39-3, 5. Dylan Hughes (NS) 39-1 , 6. Brady Burke (PG) 38-4 .

High jump – 1. Kyle Laughlin (BM) 5-10, 2. Bryan Freed (BM) 5-10, 3. Casey Guers (Pot) 5-10, 4. Larry Zimmerman (PG) 5-8, 5. Javonie Rosa (Min) 5-6, 6. Brady Burke (PG) 5-6.

Pole vault – 1. Cody Lichvar (Pot) 12-6, 2. Joseph Koons (NS) 12-0, 3. Aaron Brouse (NS) 12-0, 4. Chris Bergan (Min) 12-0, 5. Cody McMullen (Pot) 11-0, 6. Joe Bickelman (Pot) 11-0.

GIRLS

100 – 1. Ashley Nicola (JT) 13.25, 2. JaAshia Page (JT) 13.45, 3. Maria Streisel (T) 13.60, 4. Amelia Herman (JT) 13.85, 5. Brianna Rauenzahn (BM) 13.90, 6. Kendall Devaney (NS) 13.95.

200 – 1. Ashley Nicola (JT) 27.14, 2. Kayla Hope (T) 27.58, 3. Sasha Thomas (Pot) 27.61, 4. Tori Stramara (BM) 28.51, 5. Alicia Smith (Pot) 28.74, 6. Brittany Rosas (MA) 29.26.

400 – 1. Meg O'Keefe (NS) 59.77, 2. Madison Monaco (Mar) 1:01.45, 3. Mimi Teter (NS) 1:01.89, 4. Hilary Reis (JT) 1:05.24, 5. Emily Donahoe (SH) 1:05.78, 6. Emma Boyle (Mar) 1:06.28.

800 – 1. Caitlyn Deeter (NS) 2:26.48, 2. Emily Donahoe (SH) 2:31.31, 3. Erin Techentine (MA) 2:32.98, 4. Cecily Kohlmeir (T) 2:34.85, 5. Brianna Englert (Pot) 2:35.25, 6. Kailee Rottet (T) 2:39.86.

Rich Guinan Memorial 1,600 – 1. Amber Carroll (T) 5:26.75, 2. Alyssa Miller (SH) 5:31.57. 3. Alexa Yoder (BM) 5:35.71, 4. Kayla Susko (JT) 5:41.31, 5. Kelsey Patrick (T) 5:46.98, 6. Corrine Markiewicz (Mar) 5:50.49.

3,200 – 1. Amber Carroll (T) 11:33.56, 2. Alyssa Miller (SH) 12:07.84, 3. Jackie Boran (BM) 12:43.55, 4. Emily Bumbulsky (T) 12:46.92, 5. Kelsey Mitchell (Min) 12:47.55, 6. Erin Techentine (MA) 13:07.17.

100 L.H. – 1. Meg O'Keefe (NS) 16.28, 2. Kaitlyn McSurdy (NS) 16.60, 3. Alicia Smith (Pot) 17.12, 4. Samantha Harlan (JT) 17.47, 5. Amelia Herman (JT) 17.55, 6. Brianna Rauenzahn (BM) 17.70.

300 I.H. – 1. Meg O'Keefe (NS) 45.61 (new meet record), 2. Kaitlyn McSurdy (NS) 46.08, 3. Amelia Herman (JT) 49.33, 4. Jenn Yost (PG) 49.58, 5. Taylor Gerber (T) 50.95, 6. Sasha Birosik (Nat) 51.3.

400 relay – 1. Tamaqua (Sam Digilio, Maria Streisel, Kayla Hope, Brittany Hill) 51.39, 2. Jim Thorpe 51.62, 3. Pottsville 54.01, 4. Nativity 54.09, 5. Marian 54.32, 6. Minerville 55.11.

1,600 relay – 1. North Schuylkill (Kaitlyn McSurdy, Caitlyn Deeter, Mimi Teter, Meg O'Keefe) 4:08.61 (new meet record), 2. Tamaqua 4:16.63, 3. Jim Thorpe 4:25.22, 4. Blue Mountain 4:27.71, 5. Schuylkill Haven 4:34.98, 6. Minersville 4:37.69.

3,200 relay – 1. Tamaqua (Kelsey Patrick, Dana Ansbach, CecilyKohlmeir, Amber Carroll) 10:15.94, 2. Minersville 10:39.29, 3. Blue Mountain 10:58.78, 4. Pine Grove 11:12.19, 5. Mahanoy Area 11:16.25, 6. Nativity 13:14.07.

Shot put – 1. Kalene Anderson (PG) 40-6 , 2. Meghan Hallick (Pot) 34-3, 3. Allison Updike (T) 33-9 , 4. Christine Streisel (T) 33-0 , 5. Kelly Fidler (PG) 30-7 . 6. Kelsie Kramer (NS) 30-0 .

Discus – 1. Gillian Ferko (Mar) 105-9, 2. Kalene Anderson (PG) 100-8, 3. Allison Updike (T) 97-2, 4. Stacey Wallace (T) 96-2, 5. Ahna Huss (SV) 95-11, 6. Meghan Hallick (Pot) 92-7.

Javelin – 1. Allison Updike (T) 156-9 (new Schuylkill League and meet record), 2. Christine Streisel (T) 121-10, 3. Kalene Anderson (PG) 116-5, 4. Jill Grapsy (BM) 107-7, 5. Brooke Frantz (NS) 105-1, 6. Julia Blackwell (SH) 104-5.

Long jump – 1. Brianna Rauenzahn (BM) 16-7 , 2. JaAshia Page (JT) 16-5 , 3. Kayla Hope (T) 16-1, 4. Thenessa Savitsy (NS) 15-0, 5. Brittany Rosas (MA) 14-11, 6. Taylor Gerchak (Pot) 14-5 .

Triple jump – 1. Thenessa Savitsky (NS) 34-7 , 2. Sofia Stasulli (BM) 34-3 , 3. JaAshia Page (JT) 33-6, 4. Taylor Gerchak (Pot) 33-5, 5. Tori Stramara (BM) 33-2, 6. Elizabeth Rauenzahn (BM) 32-9.

High jump – 1. Sofia Stasulli (BM) 5-2 (tied meet record), 2. Hilary Reis (JT) 5-0, 3. Kaitlyn McSurdy (NS) 4-8, 4. Hayley Dunkel (Pot) 4-8, 5. Elizabeth Rauenzahn (BM) 4-6, 6. Amber Casserly (MA) 4-6.

Mort Baskin Memorial Pole vault – 1. Rebecca Kovach (BM) 9-6, 2. Danielle Juritsch (BM) 8-6, 3. Kelsey Holland (Pot), 4. Melody Kelly (Tam) 8-0, 5. Alaina Reese (Tam) 8-0, 6. Maddy Snyder (BM) 7-6.