Skip to main content

LCCC graduates

Published June 15. 2019 05:55AM

Lehigh Carbon Community College held its commencement ceremonies on May 15 at the PPL Center in downtown Allentown. Commencement recognized the more than 900 students who have earned associate degrees, certificates or diplomas from December 2018, May 2019 and August 2019.

The following local students were among the graduates:

Albrightsville: Lizzara Borges, Sandra Malinowski, Aleksander Pankowski, Christopher Pisarczyk Jr., Nicholas Rosenberger Sr., Michal Szlagiewicz, Julian Valentini

Barnesville: Rebecca Herring, Carla Renfrow

Brodheadsville: Gavin Newton

Coaldale: Olivia Matula, Allison Rang, Amanda Smith, Austin Stuckley

Danielsville: Steton Weber

Jim Thorpe: Ashleigh Davis, Steven Hutta, Aaron Joyce, Derek Joyce, Heather Kunz, Kaitlyn Ohl, Paige Pfeifer, Michelle Rolek, Nicole Sandoval, Holly Marie Sasso, Michael Schwartz, Tricia Snisky, Kira Williams, Karin Wimmer

Kunkletown: Krista Leonard, Breanna Perkins

Lansford: Austin Karnish, Kathryn Malanik, Kristina Matula, Alexander Mehmeti, Scott Reese, Tiffany Rinchere, Jesse Wilkinson

Lehighton: Courtney Arce, Mason Barndt, Holly Bollinger, Joseph Bradley, Timothy Carpency, Lindsay Carrigan, Danielle David, Laura Dotter, Richard Everett Jr., Luke Fisher, Anja Friendy, Emily Gulich, Collin Haupt, Taylor Haydt, Kayla Heffelfinger, Shain Hrusovsky, Iris Isbansky, Andrew Jones, Brianna Keiser, Curtis Kocis, Scott Kuzma, Samantha Lambert, Caroline Leiby, Amanda Loudon, Samuel Maholick, Ally McGinley, Logan Pagotto, Tanya Petaccio, Alexander Potts, Amya Quinones, Cindy Ranelli, Kyle Reichard, Jessica Ripkey, Jesse Ruch, Christine Sanchez, Kelly Schneck, Christa Serfass, Stephanie Shook, Tyler Shupp, Janna Silliman, Hayley Slater, Natalie Smith, Savannah Smith, Michael Solt, Gillian Sommons, Trisha Sterling, Matthew Stilwell, James Taschler, Autumn Traylor, Amy Veli, William West, Jada Whiteman, Shane Williams, Jordyn Zwetolitz

Mary D: Joshua Inama

Nesquehoning: Cara Hoffman, Kerry Kresge, Brianna Picht, Jesse Rutkoski

New Ringgold: Alyzabyth Delong, Brittany Fryer, Jordan Georgis, Noah Georgis, Alissa Hollenbach, David Morgan, Emily Pratka, Jacob Snyder, Daniel Yates

Palmerton: Kristen Ahner, Allison Dugan, Emily Dugan, Christian Guzman, Susan Johnson, Alexis Jones, Paige Kravetz, Justine Kriz, Sarah Kunda, Melissa LeBlanc, Alyssa Miller, Samantha Miller, Daegan Mokshefski, Candace Rodrigues, Megan Schmick, Alexandrea Wentz

Saylorsburg: Zaahir Hassan, Evelin Makos, Eric Walicki

Slatington: Amber Balliet, Julia Barber, Chelsy Bechtold, Terri Berger, Collin Bush, Gage Christ, Nikola Drobnjak, Brittany Gangaway, Joshua Gaugler, Brett Heffelfinger, Kimberly Katen, Jennifer Mantz, Gaige Miller, Brian Mills, Amber Newhard, Brent Novitsky, Darby Pender, Brandon Schaffer, Kara Schlicher, Nicholas Szuchyt, Rachel Tizol, Rachel Wagner, Kasey Wayda, Richard Wertman IV, Abigail Wolfe, Nicholas Young

Summit Hill: Christina Fernandes, Samantha Mack, Ashlee McCuen, Patricia Rossmann, Melissa Schoenberger, Nicole Smith, Marina Webb

Tamaqua: Amanda Boyer, Emily Brinich, Chandler Davis, Alyssa DelBorrello, Ian Duffy-Guy, Heather Fenstermacher, Deanna Fortin, Ivan Gomez, Stephanie Heffelfinger, Ashlyn Herring, Kayla Holland, Rachel Krell, Jennifer Lareau, Ryan Murphy, Anthony Riboldi, Dorothy Riboldi, Connor Ruch Sr., Desteni Sell, Sean Snibbe, Dominique Totani, Kole Trubilla, Anna Whitbeck, Jessica Zapotocky, Candace Zimmerman

Walnutport: Sheila Andrews, Derek Ferrer, Katie Kuntz, Jacob White, April Whiteman

Weatherly: Sarah Castillo, Wendy Strock

The following students received awards at graduation:

Teacher Education Student Association Scholarship Award: Brittany Gangaway

Martin Byrer Mathematics Achievement Award: Christian Guzman

Occupational Therapy Assistant Student Scholarship Award: Jessica Ripkey

Computer Science Faculty Recognition Award: Andrew Jones, Michal Szlagiewicz

Classified Ads

Event Calendar

<<

July 2019

>>
SunMonTueWedThuFriSat
 
   

Upcoming Events

Twitter Feed