COLONIAL LEAGUE

TRACK MEET RESULTS

LEGEND: Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NWL), Notre Dame-GP (ND), Palisades (Pali), Palmerton (Palm), Pen Argyl (PA), Salisbury (Sal), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Wilson (W).

BOYS

Finals

3,200: 1. Wade White (B) 9:53.78; 2. Kyle Gonoude (Sal) 9:53.86; 3. Tyler Stelmack (NW) 9:58.05; 4. Jaryd Flank (W) 10:05.94; 5. Tommy Walters (Sal) 10:31.92; 6. Jakob McGowan (B) 10:35.84.

3,200 relay: 1. Wilson (Jaryd Flank, Joe Espinal, Brendan Fritz, Matt Handley) 8:24.54; 2. Bangor (Andrew Mitchell, Evan Ippolito, Wade White, Shane Rieder); 3. Catasauqua; 4. Northwestern.

300 hurdles: 1. Austin Shupp (Palm) 40.36; 2. Daniel Fulmer (SL) 41.33; 3. Shavaughn Morris (B) 42.45; 4. Frederick Coleman (W) 42.63; 5. Greg Lerch (Pali) 43.07; 6. Greg Thompson (SL) 43.72.

High jump: 1. Brad Ehret (Palm) 6-4; 2. Reggie Carter (ND) 6-0; 3. Caleb Johnson (NL) 6-0; 4. Shavaughn Morris (B) 6-0; 5. Spencer Hay (Palm) 6-0; 5. Luke Caughney (Pali) 6-0; 5. Jahaun Ford (ND) 6-0.

Triple jump: 1. Daniel Reichenbach (Sal) 45-7; 2. Javante Tooley (W) 44-9.25; 3. Jryi Davis (B) 44-5.5; 4. Dan Stola (ND) 43-2.75; 5. Josh Houck (PA) 42-6.75; 6. Jarred Sacks (Palm) 42.4.75.

Discus: 1. Bryan Pearson (B) 195-7; 2. Shawn Green (B) 144-2; 3. John Snyder (Palm) 134-4; 4. Greg Cahill (W) 134-3; 5. Chris Lemar (W) 133-6; 6. Elonn Plummer (B) 126-2.

Pole vault: 1. Austin Guelich (B) 12-9; 2. Dylan Bonge (Sal) 12-0; 3. Ty Kern (C) 12-0; 4. Patrick Leicht (PA) 12-0; 5. Brian Maehrer (Sal) 12-0; 6. Ryan Lobb (PA) 11-6.

GIRLS

Finals

3,200: 1. Elizabeth Chikotas (SV) 10:52.46; 2. Haley Yost (NW) 11:32.72; 3. Rachele Cerron (NW) 11:41.06; 4. Meredith Colton (B) 11:45.97; 5. Carly Pierce (NW) 12:03.85; 6. Sydney Brannon (W) 12:12.87.

3,200 relay: 1. Northwestern (Rachele Cerrone, Carly Pierce, Sabrina Mertz, Haley Yost) 9:45.91; 2. Southern Lehigh (Maria McDonald, Dana Musgnung, Shelby White, Isamarie Ramos); 3. Saucon Valley; 4. Notre Dame-GP.

300 hurdles: 1. Alexis Gawelko (NW) 49.81; 2. Carla Dutt (W) 49.95; 3. Nicole Durigon (ND) 51.22; 4. Casey Carl (W) 51.28; 5. Lauren Bertucci (SL) 51.62; 6. Elizabeth Iobst (NW) 52.14.

Long jump: 1. Carli Swiatek (W) 17-1.75; 2. Lindsay Bauer (Sal) 17-1; 3. Kaitlyn Toman (Sal) 17-0.25; 4. Trista Cunningham (NW) 16-2.5; 5. Meghan Sunners (SL) 15-11.75; 6. Jessica Olewine (NL) 15-11.

Shot put: 1. Morgan McCollian (B) 35-9; 2. Trinity Henderson (C) 35-0.5; 3. Chantal Poniktera (Pali) 34-0; 4. Trista Cunningham (NW) 32-8.5; 5. Brandi Mizak (W) 31-9.5; 6. Shannon Bundra (C) 30-11.75.

Discus: 1. Mary Paige Nesfeder (ND) 107-8; 2. Morgan McCollina (B) 106-5; 3. Angela Young (W) 102-1; 4. Kayli Reily (SV) 94-8; 5. Trista Cunningham (NW) 94-2; 6. Emelie Meinhart (Palm) 88-5.

Pole vault: 1. Kaitlin Toman (Sal) 11-3; 2. Alexa Rossi (Pali) 10-0; 3. Taryn Koch (SV) 8-6; 3. Jenna Forrester (SL) 8-6; 5. Makenzie Groff (Sal) 8-6; Rachel Feil (ND) 8-6.