(at Blue Mountain High School Stadium)

LEGEND

Allen (A), Allentown Central Catholic (ACC), Bangor (B), Bethlehem Catholic (BC), Blue Mountain (BM), Catasauqua (Cat), East Stroudsburg South (ESS), East Stroudsburg North (ESN), Easton (Ea), Emmaus (Em), Freedom (F), Jim Thorpe (JT), Lehighton (Leh), Liberty (Lib), Mahanoy Area (MA), Marian Catholic (Mar), Minersville (Min), Nativity (Nat), Nazareth (Naz), Northampton (Nor), North Schuylkill (NS), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Notre Dame of Green Pond (NDGP), Palisades (Pali), Palmerton (Palm), Panther Valley (PaV), Parkland (Park), Pen Argyl (PA), Pine Grove (PG), Pleasant Valley (PlV), Pocono Mountain East (PME), Pocono Mountain West (PMW), Pottsville (Pott), Salisbury (Sal), Saucon Valley (SaV), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (ShV), Southern Lehigh (SL), Stroudsburg (Str), Tamaqua (Tam), Whitehall (Whi), Wilson (Wil).

SQ - denotes state qualifiers

BOYS

Class AAA

3200 Relay - 1. Easton (Tyler Caul, Austin Barlow, Bernard England, Andrew Wolfe) 7:58.55 SQ, 2. Nazareth 8:05.59 SQ, 3. Whitehall 8:13.07, 4. Blue Mountain 8:20.94, 5. Stroudsburg 8:24.18, 6. Wilson 8:24.75.

300 IH - 1. Kowan Scott (Wil) 37.81 SQ, 2. Alexis Carty (Str) 39.64 SQ, 3. Dan Falcone (B) 41.01, 4. Jared Queen (Ea) 41.44, 5. Kevin Anderson (SL) 41.48, 6. Mitch Taylor (Naz) 41.57.

3200 - 1. Matt Kacyon (Whi) 9:29.84 SQ, 2. Matt Guetzlaff (Park) 9:44.09 SQ, 3. Thomas Darlington (Lib) 9:49.29, 4. Nathan Palmer (F) 9:53.18, 5. Alec Lederer (Nor) 9:58.87, 6. Mark Pfaeffle (Str) 10:01.34.

Javelin - 1. Jon Strauss (Leh) 191-5 SQ, 2. Andrew Korrubin (Pott) 178-8 SQ, 3. Yianni Korovesis (Str) 169-0, 4. Tyler Bauer (Nor) 168-8, 5. Bradon Zeiner (Whi) 167-1, 6. Kyle Connors (ESS) 164-5.

Shot Put - 1. Bryan Pearson (B) 49-11 SQ, 2. John Passmore (Str) 47-4 SQ, 3. Justin Kulhammer (Nor) 46-2 , 4. Joey Clouse (ESN) 46-0, 5. Mason Spangler (Em) 45-2 , 6. Adonis Cannon (A) 44-5 .

High Jump - 1. Casey Guers (Pott) 6-1 SQ, 2. Logan Kreglow (Whi) 6-1 SQ , 3. Jake Boyle (PMW) 5-11, 4. (tie) Kyle Laughlin (BM) and Shalir Williams (PMW) 5-11, 6. Griffin Schwab (Naz) 5-11.

Triple Jump - 1. Adam Bridgeforth (Naz) 45-4 SQ, 2. Jarrel Bobb (ESN) 44-7 1/2 SQ, 3. Dwayne Vines (PMW) 44-1 1/2, 4. Nicholas Wilson (Nor) 44-1, 5. Kyle Laughlin (BM) 43-7, 6. Devon Peters (Wil) 43-0.

Class AA

3200 Relay - 1. Bethlehem Catholic (Collin Roszyk, Nate Borger, Robert Leeson, Christopher Solda) 8:20.47 SQ, 2. Allentown Central Catholic 8:22.63, 3. Palisades 8:25.50, 4. Schuylkill Haven 8:27.67, 5. Notre Dame of Green Pond (8:33.44, 6. Jim Thorpe (Darren Gehres, Adam Dachowicz, Lemuel White, Robert Taylor) 9:05.28.

300 IH - 1. Caleb Johnson (NL) 40.93 SQ, 2. Daniel McSurdy (NS) 41.13, 3. Bobby Kelly (Mar) 41.84, 4. Connor Whitman (Min) 41.93, 5. John Slater (Min) 42.53, 6. Tyler Horton (BC) 42.73.

3200 - 1. Brendan Shearn (NS) 9:36.42 SQ, 2. Richard Hall (Min) 10:07.95, 3. Shawn Regan (ACC) 10:23.07, 4. Kyler Burke (PG) 10:23.67, 5. Anthony Brinkley (Cat) 10:34.11, 6. Nate Borger (BC) 10:49.02.

High Jump - 1. Collin Blaydon (Pal) 6-0 SQ, 2. Robby Hanzlik (NL) 5-10, 3. (tie) John Slater (Min) and Conor Ewell (ACC) 5-10, 5. Caleb Johnson (NL) 5-10, 6. (tie) Larry Zimmerman (PG) and Luke Caughey (Pali) 5-8.

Pole Vault - 1. Austin Witmer (PA) 13-6 SQ, 2. Colton Mitchell (Pali) 12-0, 3. Nick Hoats (Sal) 11-0, 4. Benjamin Dean (Min) 10-6, 5. Carter Rankin (NL) 10-6, 6. Darris Rodriguez (Palm) 10-0.

Discus - 1. Jeff Gallagher (Cat) 145-6 SQ, 2. Josh Turner (Tam) 144-2, 3. Joe Thieme (Cat) 134-0, 4. Bill Birosik (Nat) 126-4, 5. Ronnie Snyder (ACC) 123-10, 6. Dylan Haklar (Cat) 123-0.

Triple Jump - 1. Danie Reichenbach (Sali) 42-2 SQ, 2. Tajmir Flood (BC) 42-1 1/2, 3. Kyle Jesiolowski (Pali) 41-9, 4. Mike Seremula (NL) 40-7 1/2, 5. Jason Brandt (PA) 40-6 1/2, 6. Bobby Kelly (Mar) 39-11 1/2.

GIRLS

Class AAA

3200 Relay - 1. Liberty (Amy Darlington, Jess Cygan, Becky Tomlin, Elizabeth Reynolds) 9:29.64 SQ, 2. Saucon Valley 9:41.28 SQ, 3. Allentown Central Catholic 10:08.68, 4. Parkland 10:09.91, 5. Pocono Mountain East 10:13.85, 6. Emmaus 10:19.06.

300 IH - 1. Ramonia Benitez (PMW) 46.03 SQ, 2. Erin Madison (PME) 46.26 SQ, 3. Elizabeth Walker (Ea) 46.76, 4. Nicole Pritchard (Ea) 47.30, 5. Kiasia Dunbar (PlV) 47.90, 6. Damirah Graham (Ea) 48.13.

3200 - 1. Amy Darlington (Lib) 10:48.29 SQ, 2. Paige Stoner (Pott) 10:54.79 SQ, 3. Caitlin Perry (Nor) 11:23.66, 4. Vrinda Jagota (Lib) 11:31.30, 5. Chelsea Rivenbark (SL) 11:51.38, 6. Emma Kemmerer (NW) 12:03.96.

Long Jump - 1. Brianna Rauenzahn (BM) 17-2 SQ, 2. Kelecia Harris (PlV) 16-6 SQ, 3. Ramonia Benitez (PMW) 16-5, 4. Ashley Nicola (JT) 16-3 , 5. Maritza Belle (PMW) 16-3, 6. Shateial Styles (A) 16-2.

Javelin - 1. Chelsea Hall (Nor) 123-9 SQ, 2. Olivia Hassler (Park) 121-3 SQ, 3. Emma Menio (ESS) 114-10, 4. Jill Grapsy (BM) 113-8, 5. Kelsey Thompson (BM) 110-2, 6. Chandler Grant (Em)104-10.

Class AA

3200 Relay - 1. Notre Dame Green Pond (Erika Edwards, Colleen Kelly, Amanda Megee, Katherine Downing) 9:52.28 SQ, 2. Bethlehem Catholic 9:56.55 SQ, 3. Tamaqua (Kelsey Patrick, Dana Ansbach, Cecily Kohlmeir, Amber Carroll) 10:03.06, 4. Minersville 10:33.66, 5. Palmerton (Jill Farkas, Greta Hartsell, Vanessa Evans, Kyla Rodriguez) 10:45.84, 6. Palisades 10:53.70.

300 IH - 1. Amy Kester (NDGP) 46.91 SQ, 2. Cait Marony (BC) 47.08 SQ, 3. Kaitlyn McSurdy (NS) 47.44 SQ, 4. Jenn Yost (PG) 47.94, 5. Taylor Gerber (Tam) 49.01, 6. Meryah Harding (Pali) 49.14.

3200 - 1. Amber Carroll (Tam) 12:12.62 SQ, 2. Taylor Gonoude (Sali) 12:15.29 SQ, 3. Jenny Schadt (BC) 12:18.26, 4. Samantha Corcoran (NL) 12:28.94, 5. Andrea Stevko (Palm) 12:48.56, 6. Ashleigh Lesko (Wil) 12:57.70.

Long Jump - 1. Kayla Hope (Tam) 17-3 SQ, 2. Sarah Vough (PA) 15-8 1/2 SQ, 3. Casey Rinfret (Palm) 15-8 , 4. Carli Swiatek (Wil) 15-4, 5. Maria Streisel (Tam) 15-0 1/2, 6. Kendall Devaney (NS) 15-0.

Discus - 1. Carter Green (NS) 122-3 SQ, 2. Ahna Huss (ShV) 121-9 SQ, 3. Gwen Remaley (Leh) 111-10, 4. Mary Pai Nesfeder (NDGP) 106-5, 5. Gillian Ferko (Mar) 105-6, 6. Aimee Oertner (NL) 98-0.

Pole Vault - 1. Monica Pechanec (NDGP) 11-9 SQ, 2. Hailey Kester (Sali) 11-6 SQ, 3. Sam Doherty (Palm) 8-6, 4. Kayla James (Cat) 8-0, 5. Erica Ferraiolo (NS) 8-0, 6. Danielle Snyder (NS) 8-0.

Shot Put - 1. Kalene Anderson (PG) 37-10 SQ, 2. Kelsey Hay (Palm) 36-5 SQ, 3. Carter Green (NS) 36-3 SQ, 4. Gwen Remaley (Leh) 36-2 SQ, 5. Aimee Oertner (NL) 35-5, 6. Sarah Keer (Leh) 35-4 .