LEGEND

Blue Mountain (BM), Jim Thorpe (JT), 3. Mahanoy Area (MA), Marian Catholic (MC), Minersville (M), Nativity (N), North Schuylkill (NS), Panther Valley (PV), Pine Grove (PG), Pottsville (P), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (SV), Tamaqua (T), Weatherly (W).

Girls Results

100 – 1. Sarah Lombel (P) 12.92, 2. Kayla Hope (T) 13.02, 3. Brianne Hughes (N) 13.21, 4. Andrea Williams (JT) 13.25, 5. Jessica Bernd (M) 13.51, 6. Jade Wilson (SH) 13.54.

200 – 1. Brianne Hughes (N) 27.24, 2. Cecily Kohlmeir (T) 27.62, 3. Anjelica Poalillo (JT) 27.66, 4. Amber Castillo (JT) 28.77, 5. Jessica Bernd (M) 28.40, 6. Cat Condly (JT) 29.16.

400 – 1. Kayla Susko (JT) 1:01.16, 2. Cecily Kohlmeir (T) 1:01.76, 3. Allison Ebling (BM) 1:02.06, 4. Kylie Fetterolf (NS) 1:03.92, 5. Brielle Nagle (P) 1:04.71, 6. Ali Starr (BM) 1:05.06.

800 – 1. Brittany Martin (NS) 2:22.86, 2. Kelsey Patrick (T) 2:26.48, 3. Brianna Englert (P) 2:26.59, 4. Aubrey Abel (BM) 2:28.42, 5. Taylor Englert (P), 6. Brielle Nagle (P) 2:31.97.

1600 – 1. Dian Lindermuth (NS) 6:03.40, 2. Kristy McCarthy (MA) 6:05.28, 3. Vanessa Zimmerman (NS) 6:08.34, 4. Emily Bumbulsky (T) 6:11.04, 5. Lindsay Douglas (W) 6:26.24, 6. Adelen Geiger (PG) 6:26.62.

3200 – 1. Paige Stoner (P) 11:14, 2. Amber Carroll (T) 12:26.22, 3. Haylee Burnhauser (P) 12:26.29, 4. Courtney Capper (JT) 12:40.92, 5. Jessie Setlock (BM) 12:42.59, 6. Jackie Boran (BM) 12:48.05.

100 HH – 1. Daniella Woiski (P) 15.91, 2. Alicia Smith (P) 16.63, 3. Kelsey Holland (P) 16.87, 4. Ryan Evanousky (NS) 17.05, 5. Cassie Woleschok (BM) 17.20, 6. Kellie Linchorst (MA) 17.76.

300 IH – 1. Alicia Smith (P) 47.20, 2. Elizabeth Rauenzahn (BM) 48.82, 3. Alexandria Hutta (MC) 49.52, 4. Jenn Yost (PG) 49.53, 5. Kelsey Holland (P) 50.96, 6. Jackie Woleschock (BM) 51.27.

400 Relay – 1. Tamaqua (Maria Streisel, Kayla Hope, Caitlin Trainer, Christine Streisel) 51.25, 2. Jim Thorpe 52.75, 3. Pottsville 53.15, 4. Nativity 54.90, 5. Schuylkill Haven 56.28, 6. Pine Grove 56.68.

1600 Relay – 1. Jim Thorpe (Cat Condly, Amber Castillo, Anjelica Poalillo, Kayla Susko) 4:13.98, 2. Blue Mountain 4:15.56, 3. Pottsville 4:20.92, 4. Tamaqua 4:22.57, 5. North Schuylkill 4:26.19, 6. Schuylkill Haven 4:29.99.

3200 Relay – 1. Pottsville (Shamyra Watkins, Brianna Englert, Taylor Englert, Paige Stoner) 9:47.70, 2. Blue Mountain 10:15.54, 3. Minersville 10:32.23, 4. Mahanoy Area 11:19.09, 5. Jim Thorpe 11:26.46, 6. Nativity 11:24.58

Shot Put – 1. Christine Streisel (T) 37-4 12, 2. Carter Green (NS) 35-3, 3. Paige Kondrak (P) 34-1 12, 4. Amanda Solt (T) 34-1, 5. Danielle Juritsch (BM) 32-7 34, 6. Haley Drum (P) 32-2 12.

Discus – 1. Carter Green (NS) 138-1, 2. Ahan Huss (SV) 119-7, 3. Carissa Lorimer (BM) 99-2, 4. Christine Streisel (T) 101-1, 5. Emily Lado (BM) 99-2, 6. Amanda Solt (T) 97-7.

Javelin – 1. Christine Streisel (T) 150-10, 2. Cat Condly (JT) 107-1, 3. Haley Drum (P) 104-3, 4. Emily Field (N) 101-11, 5. Lauren Evanousky (NS) 100-11, Alyssa Tennis (PG) 92-8.

Long Jump - 1. Elizabeth Rauenzahn (BM) 17-1, 2. Maria Streisel (T) 16-6 1/2, 3. Kayla Hope (T) 16-5 , 4. Sisko (SH) 15-6, 5. Jade Wilson (SH) 15-5 1/2, 6. Graspy (BM) 15-3 1/2.

Triple Jump – 1. Elizabeth Rauenzahn (BM) 34-6 14, 2. Stephanie Bouffard (P) 33-10 34, 3. Sarag Lombel (P) 33 10 , 4. Becca Johnson (BM ) 33-0, 5. Cassie Woleschock (BM) 33-7, 6. Mary Kate Sherkness (MC) 31-5.

High Jump – 1. Carly Gregas (NS) 5-2, 2. Sarah Lombel (P), 5-0, 2. Elizabeth Rauenzahn (BM) 5-0, 4. Mary Kate Sherkness (MC), 5. Hilda Thalin (T) 4-10, 6. Steffi Sampson (PG).

Pole Vault – 1. Danielle Juritsch (BM) 9-6, 2. Maddy Snyder (BM) 9-0, 3. Rebecca Mineham (T), 4. Emily Heffner (BM), 5. Maria Naradko (P) 8-0, 6. Lauren Evanousky (NS).

Boys Results

100 – 1. Ethan Motsney (NS) 11.27, 2. Daniel McSurdy (NS) 11.40, 3. PJ Johnson (JT) 11.43, 4. Chris Bruno (MC) 11.57, 5. James Long (P) 11.63, 6. Khaaliq Lynch (JT) 11.73.

200 – 1. Ethan Motsney (NS) 22.53, 2. Shawn Cicero (P) 22.55, 3. Paul Martin (MC) 23.77, 4. Khaaliq Lynch 23.78, 5. Justin Gilfillan (BM 23.97, 6. Sam Tomlin (24.07).

400 – 1. Shawn Cicero (P) 50.81, 2. Matthew Grega (MC) 52.38, 3. Nico Agosti (MC) 52.51, 4. Tristan Dickey (BM) 53.24, 5. Ryan Eck (PG) 53.25, 6. Dominic Direnzo (P) 54.35.

800 – 1. Sam Katner (BM) 2:04.16, 2. Humza Hnesh (P) 2:05.65, 3. Robert Breslin (BM) 2:05.67, 4. Zachary Horn (M) 2:06.18, 5. Codi Wood (P) 2:07.70, 6. Ben Hinkel (M) 2:08 .99.

1600 – 1. Jack Hower (SH) 4:47.92, 2. Jake McGeehan (JT) 5:01.10, 3. Philip Marzen (MC) 5:11.76, 4. Tyler Christiansen (PG) 5:13.70, 5. William Fazio (MA) 5:14.00, 6. Michael Ferenchick (NS) 5:15.85.

3200 – 1. Brendan Shearn (NS) 9:29.54, 2. Kyler Burke (PG) 10:26, 3. Doug Wells (MA) 10:32.01, 4. Eric Scanlon (P) 11:01.36, 5. Jacob Saxon (JT) 11:04.82, 6. Christian Fields (JT) 11:05.05.

110 HH – 1. Eric Hertzog (T) 14.65, 2. Tyler Matunis (NS) 15.18, 3. Cliff Newton (P) 15.47, 4. Bronson Wiest (M) 15.57, 5. Ricky Jones (BM) 15.72, 6. Brandon Nagle (PG) 16.15.

300 IH – 1. Ricky Jones (BM) 40.18, 2. Daniel McSurdy (NS) 40.27, 3. John Julian (MC) 41.20, 4 Mike Ferguson (N) 41.99, 5. Eric Ritcey (BM) 42.55, 6. Tyler Matunis (NS) 42.68.

400 Relay – 1. North Schuylkill (Ethan Motsney, Daniel McSurdy, Matthew Gownley, Jonathan Long) 44.39, 2. Pottsville 44.54, 3. Blue Mountain 44.65, 4. Tamaqua 44.85, 5. Jim Thorpe 44.91, 6. Pine Grove 47.39.

1600 Relay - 1. Marian (Paul Martin, John Julian, Matt Grega, Nico Agosti) 3:28.05, 2. North Schuylkill 3:34.79, 3. Blue Mountain 3:36.94, 4. Jim Thorpe 3:40.19, 5. Pine Gove 3:40.64, 6. Pottsville 3:43.33.

3200 Relay – 1. Minersville (Evan Hollen, Zachary Horn, Dustin Miller, Wesley Yutsko) 8:30.51, 2. Blue Mountain 8:31.31, 3. Jim Thorpe 8:56.02, 4. Mahanoy 8:56.92, 5. Pine Grove 9:19.89.

Shot Put – 1. Greg Raudenbush (BM) 49-, 2. Dan Conville (P) 47-3 12, 3. William Birosik (N) 46-5, 4. Tyler Cavenas (MA) 46-2 12, 5. Andrew Dohman (BM) 42-6, 6. Aaron Broomell (MA) 40-4.

Discus – 1. Dan Conville (P) 135-1, 2. William Powanda (M) 132-8, 3. Cody Yackenchick (BM) 131-6, 4. Pete Conforti (T) 129-5, 5. Ian Thompson (BM) 123-11, Chris Yingling (BM) 118-7.

Javelin – 1. Ben Moore (JT) 174-8, 2. Kurtis Killian (P) 170-1, 3. Dylan Bachert (BM) 156-1, 4. Cory Quick 152-6, 5. Joseph Burns (N) 152-8, 6. Wyatt Murphy (M) 147-6.

Long Jump – 1. PJ Johnson (JT) 22-9 34, 2. Kyle Laughlin (BM) 22-, 3. Colton Cryts (BM) 20-6 1/2 , 4. Lance Williams (T) 20-2 12, 5. Nick McArdle (PV) 19-8 12, 6. AJ Steven (P) 19-7 .

Triple Jump – 1. Thomas Shavinski (P) 45-1/2, 2. Kyle Laughlin (BM) 44-8, 3. Nathan Mathewson (PV) 40-1 12, 4. Nick McArdle (PV) 39-10 12, 5. Mark Travor (BM) 39-3, 6. Neal Goodman 39-0.

High Jump – 1. Shavinski Thomas (P) 6-5, 2. Kyle Laughlin (BM) 5-10, 3. Dakota Roberts (BM) 5-10, 4. Larry McNeil (MA) 5-8, 5. Colton Cryts (BM) 5-8, 6. Tyley Wolfe (PG) 5-8, 6. Nate Matheson (PV) 5-8.

Pole Vault – 1. Cody McMullen (P) 13-0, 2. Colton Cryts (BM) 12-0, 3. Sean Mendez (JT) 11-6, 4. Eric Gavalis (BM) 11-0, 5. Patrick McDonald (P) 10-6, 6. Evan Brouse (NS) 10-6, 6. Randy Rubright (P) 10-6, 6. Kevin Sattizahn (BM) 10-6.