BOYS

Team Standings

1. Bangor (B) 81, 2. Palmerton (Palm) 70, 3. Pen Argyl (PA) 70, 4. (tie) Catasauqua (C) and Pen Argyl 67, 6. Notre Dame (ND) 66.5, 7. Southern Lehigh (SL) 60, 8. Northern Lehigh 55.5, 9. Wilson 50.5, 10. Saucon Valley (SV) 42, 11. Salisbury (S) 36.5, 12. Northwestern (NW) 36.

Individual Results

100 - 1. Montz Szukics (Palm) 11.10, 2. Shakur Lester (C) 11.13, 3. Ra'Von Burton (C) 11.40, 4. Josh Wing (B) 11.48, 5. Matt Barnett (SL) 11.50, 6. Anthony Gentile (PA) 11.53.

200 - 1. Monty Szukics (Palm) 22.27 (Meed Record), 2. Shakur Lester (C) 23.18, 3. Trey Robinson (W) 23.29, 4. Matt Barnett (SL) 23.43, 5. Anthony Gentile (PA) 23.48, 6. Sam Healey (W) 23.57.

400 - 1. Monty Szukics (Palm) 50.47, 2. Seth Loew (SL) 51.07, 3. Caleb Johnson (NL) 51.09, 4. Colin Bergy (SL) 51.10, 5. Alex Stevens (ND) 53.05, 6. Greg Woerner (PA) 53.11.

800 - 1. Dom Brass (SL) 2:00.65, 2. Garrett Powell (SV) 2:01.69, 3. Matt Handley (W) 2:01.88, 4. David Pruszynski (ND) 2:02.02, 5. Eric Busher (ND) 2:02.52, 6. Justin Colletti (Palis) 2:03.02.

1600 - 1. Anthony Brinkley (C) 4:38.46, 2. Tyler Stelmack (NW) 4:39.01, 3. Dom Brass (SL) 4:39.27, 4. Kyle Gonoude (S) 4:39.48, 5. Wade White (B) 4:40.23, 6. Eric Busher (ND) 4:40.57.

110H - 1. David Getz (NL) 16.08, 2. Jason Brandt (PA) 16.18, 3. Isaac Martin (SV) 16.35, 4. Shavaughn Morris (B) 16.57, 5. Chris Henley (ND) 16.95, 6. Paryss Marshall (C) 17.42

400 Relay - 1. Palmerton (Dallas Miata, Monty Szukics, Alex Vignone, Travis Wolfe) 43.68 (Meet Record), 2. Catasauqua 43.81, 3. Wilson 44.89, 4. Bangor 44.99, 5. Notre Dame 45.36, 6. Northern Lehigh (Nate Farber, Michael Gaston, David Getz, Dalton Johnson) 45.57.

1600 Relay - 1. Southern Lehigh 3:32.26, 2. Palisades 3:33.34, 3. Northern Lehigh (Kirk Bender, David Getz, Caleb Johnson, Darien Middaugh) 3:33.87, 4. Wilson 3:33.89, 5. Pen Argyl 3:34.05, 6. Notre Dame 3:36.69.

Shot Put - 1. Bryan Pearson (B) 52-3 , 2. Greg Cahill (W) 47-7 , 3. John Amber (SV) 46-10, 4. John Snyder (Palm) 44-1 , 5. Doug Saks (NW) 44-0 1/2, 6. Ahren Eichner (PA) 42-10 .

Javelin - 1. Geoff Beam (PA) 169-6, 2. Jesse Snyder (Palis) 158-0, 3. Tyler Fatzinger (C) 157-7, 4. Vinny Pellechia (C) 156-0, 5. Austin Bartholomew (S) 154-0, 6. Sean Mulcahy (NL) 150-10.

Long Jump - 1. Jesse Snyder (Palis) 21-5 , 2. Daniel Reichenbach (S) 21-3 , 3. Dysean Alexander (ND) 21-2, 4. Jason Brandt (PA) 20-9 , 5. Josh Wing (B) 20-8 , 6. Brett Hunsicker (NW) 20-5.

GIRLS

Team Standings

1. Palmerton (Palm) 130, 2. Southern Lehigh (SL) 105, 3. Bangor (B) 102, 4. Notre Dame (ND) 87, 5. Northwestern (NW) 68.5, 6. Palisades (Palis) 61, 7. Saucon Valley (SV) 53, 8. Wilson (W) 47, 9. Northern Lehigh (NL) 22.5, 10. Salisbury (S) 15, 11. Catasauqua (C) 10, 12. Pen Argyl (PA).

Individual Results

100 - 1. Jessica Pereira (Palm) 12.83, 2. Amy Kester (ND) 12.94, 3. Christelle (B) 13.41, 4. Lauren Anderson (NW) 13.18, 5. Carli Swiatek (W) 13.29, 6. Robyn Somers (SL) 13.36.

200 - 1. Christelle Reglas (B) 26.51, 2. Jessica Pereira (Palm) 26.53, 3. Amy Kester (ND) 27.07, 4. Kendall Weedling (SL) 27.45, 5. Lauren Anderson (NW) 27.54, 6. Danielle Gehman (Palis) 27.55.

400 - 1. Jessica Pereira (Palm) 59.83, 2. Kendall Weedling (SL) 1:00.30, 3. Amy Kester (ND) 1:01.54, 4. Anna Robinson (Palis) 1:02.97, 5. Vianna Crowly (B) 1:04.01, 6. Jessica Olewine (NL) 1:04.56.

800 - 1. Elizabeth Chikotas (SV) 2:20.08 (Meet Record), 2. Haley Yost (NW) 2:21.15, 3. Isamarie Ramos (SL) 2:25.59, 4. Jaclyn Wood (Palm) 2:26.59, 5. Christina Scartelli (ND) 2:26.71, 6. Rachel Cerrone (NW) 2:29.03.

1600 - 1. Elizabeth Chikotas (SV) 5:11.75, 2. Haley Yost (NW) 5:14.96, 3. Meredith Colton (B) 5:27.72, 4. Isamarie Ramos (SL) 5:29.51, 5. Rachel Cerrone (NW) 5:31.79, 6. Shelby White (SL) 5:33.21.

100H - 1. Nicole Fiscella (SL) 16.86, 2. Megan Ruggiero (B) 16.92, 3. Alexa Rossi (Palis) 16.93, 4. Meryah Harding (Palis) 17.08, 5. Katie Cappuccino (NW) 17.09, 6. Katherine Garofalo (ND) 17.94.

400 Relay - 1. Bangor 51.32, 2. Palisades 51.97, 3. Palmerton (Jess Debski, Kaelyn Englert, Lauryn Solt, Jennifer Snyder) 52.47, 4. Wilson 52.54, 5. Southern Lehigh 54.01, 6. Catasauqua 55.01.

1600 Relay - 1. Southern Lehigh 4:11.72, 2. Palisades 4:17.80, 3. Notre Dame 4:19.40, 4. Palmerton (Jess Debski, Morgan Mummey, Lindsey Pekurny, Jaclyn Wood) 4:20.89, 5. Northwestern 4:30.68, 6. Bangor

Javelin - 1. Kelsey Hay (Palm) 128-8, 2. Jennifer Snyder (Palm) 110-0, 3. Jasmine Vass (B) 109-9, 4. Rachel Ferry (SL) 106-0, 5. Mary Paige Nesfeder (ND) 97-5, 6. Kennedy Freed (S) 96-6.

Triple Jump - 1. Jessica Pereira (Palm) 34-10 , 2. Lauryn Solt (Palm) 34-5 , 3. Madeleine Cole (SL) 33-8 , 4. Carla Dutt (W) 33-4 1/2, 5. Carli Swiatek (W) 33-1 1/2, 6. Alexa Rossi (Palis) 33-0 .

High Jump - 1. Lauryn Solt (Palm) 5-1, 2. Madeleine Cole (SL) 5-0, 3. Holly Szita (S) 4-10, 4. (tie) Autumn Stauffer (NL) and Mary Paige Nesfeder (ND) 4-10, 6. Shaye Smith (W) 4-8.