TEAM LEGEND

Blue Mountain (BM), Jim Thorpe (JT), Mahanoy Area (MA), Marian Catholic (MC), Minersville (Min), Nativity BVM (N), North Schuylkill (NS), Panther Valley (PV), Pine Grove (PG), Pottsville (Pot), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (SV), Tamaqua (T), Weatherly (W)

GIRLS

100 - 1. Sasha Thomas (Pot) 13.03, 2. Ashley Nicola (JT) 13.11, 3. Taylor Moyer (BM) 13.33, 4. Brianna Rauenzahn (BM) 13.36, 5. Brittany Rosas (MA) 13.50, 6. Brianne Hughes (N) 13.65.

200 - 1. Ashley Nicola (JT) 26.56, 2. Kayla Hope (T) 26.83, 3. Brianne Hughes (N) 27.25, 4. Alexandria Hutta (MC) 28.07, 5. Jess Faith (PG) 28.13, 6. Brittany Rosas (MA) 28.42.

400 - 1. Tori Stramara (BM) 1:00.88, 2. Cecily Kohlmeir (T) 1:02.08, 3. Kayla Susko (JT) 1:02.26, 4. Hayley Dunkel (Pot) 1:03.33, 5. Mimi Teter (NS) 1:03.41, 6. Jackie Woleschok (BM) 1:04.31.

800 - 1. Brittany Martin (NS) 2:27.95, 2. Kelsey Patrick (T) 2:29.19, 3. Brianna Englert (Pot) 2:32.37, 4. Schuyler Schmidt (T) 2:33.27, 5. Taylor Englert (Pot) 2:35.99, 6. Caitlin Liscinski (JT) 2:36.39.

Bob Bernini Memorial 1600 - 1. Paige Stoner (Pot) 5:10.31 (new league meet record), 2. Amber Carroll (T) 5:35.92, 3. Alexa Yoder (BM) 5:46.56, 4. Schuyler Schmidt (T) 5:47.40, 5. Taylor Englert (Pot) 5:50.87, 6. Corrine Markiewicz (MC) 5:57.62.

3200 - 1. Paige Stoner (Pot) 11:08.7, 2. Amber Carroll (T) 12:27.53, 3. Jackie Boran (BM) 12:33.12, 4. Jessie Setlock (BM) 12:41.60, 5. Abby Warner (NS) 13:07.91, 6. Diane Lindenmuth (NS) 13:09.59.

100LH - 1. Daniella Wolski (Pot) 16.00, 2. Brianna Rauenzahn (BM) 16.23, 3. Taylor Gerber (T) 16.61, 4. Alicia Smith (Pot) 16.89, 5. Kelsey Holland (Pot) 16.90, 6. Jenn Yost (PG) 17.48.

300IH - 1. Taylor Gerber (T) 48.56, 2. Jenn Yost (PG) 48.658, 3. Elizabeth Rauenzahn (BM) 48.659, 4. Kelsey Holland (Pot) 50.78, 5. Kelli Readinger (PG) 51.40, 6. Rikki McElvaney (N) 51.65.

400 Relay - 1. Tamaqua (Taylor Gerber, Kayla Hope, Caitlin Trainer, Maria Streisel) 51.44, 2. Blue Mountain 51.79, 3. Pottsville 52.46, 4. Jim Thorpe 53.12, 5. Nativity 54.62, 6. Pine Grove 55.41.

Jerry Breslin Memorial 1600 Relay - 1. Blue Mountain (Tori Stramara, Jackie Woleschok, Elizabeth Rauenzahn, Alexa Yoder) 4:14.52, 2. Tamaqua 4:14.82, 3. North Schuylkill 4:19.99, 4. Jim Thorpe 4:24.31, 5. Pine Grove 4:26.26, 6. Marian Catholic 4:30.90.

3200 Relay - 1. Tamaqua (Kelsey Patrick, Dana Ansbach, Cecily Kohlmeir, Amber Carroll) 10:05.12, 2. Blue Mountain 10:19.38, 3. Jim Thorpe 10:35.36, 4. Minersville 10:36.93, 5. Nativity 11:12.58, 6. Pine Grove 11:32.15.

Shot Put - 1. Meghan Hallick (Pot) 34-8 , 2. Christine Streisel (T) 34-7, 3. Carter Green (NS) 34-6 1/2, 4. Amanda Solt (T) 34-0 1/2, 5. Danielle Juritsch (BM) 32-1 1/2, 6. Hannah Pontician (BM) 31-1 1/2.

Discus - 1. Carter Green (NS) 116-1, 2. Ahna Huss (SV) 115-6, 3. Gillian Ferko (MC) 103-7, 4. Emily Lado (BM) 101-2, 5. Carly O'Malley (T) 91-6, 6. Ellyn Tomko (JT) 91-0.

Virgil Scott Memorial Javelin - 1. Christine Streisel (T) 147-5, 2. Jill Grapsy (BM) 120-10, 3. Megan Temple (NS) 115-9, 4. Kelsey Thompson (BM) 114-2, 5. Courtney Fields (N) 108-0, 6. Elaine Kimmel (BM) 107-0.

Walt Ligenza Memorial Long Jump - 1. Kayla Hope (T) 17-2 1/2, 2. Brianna Rauenzahn (BM) 16-7 1/2, 3. Ashley Nicola (JT) 15-9 1/2, 4. Kendall Devaney (NS) 15-7 1/2, 5. Elizabeth Rauenzahn (BM) 15-5 1/2, 6. Maria Streisel (T) 15-5.

Triple Jump - 1. Kayla Hope (T) 34-6 1/2, 2. Taylor Gerchak (Pot) 33-3, 3. Tori Stramara (BM) 33-2, 4. Kelsey Holland (Pot) 31-7 1/2, 5. Taylor Moyer (BM) 31-4, 6. Kendall Devaney (NS) 31-3.

High Jump - 1. Whitney Boyer (BM) 5-2 (ties league meet record), 2. Elizabeth Rausenzahn (BM) 4-10, 3. Kaitlyn McSurdy (NS) 4-10, 4. Hayley Dunkel (Pot) 4-8, 5. Rachel Ryan (Pot) 4-8, 6. Maria Streisel (T) 4-6

Pole Vault - 1. Danielle Juritsch (BM) 9-0, 2. Kelsey Holland (Pot) 9-0, 3. (tie) Melody Kelly (T) and Maddy Snyder (BM) 8-0, 5. Alaina Reese (T) 8-0, 6. (tie) Rebecca Minehan (T), Lauren Evanousky (NS), Danielle Snyder (NS) and Maria Naradko (Pot) 7-6.

BOYS

100 - 1. Zack Lakitsky (T) 11.22, 2. Ethan Motsney (NS) 11.27, 3. Matt LaScala (BM) 11.55, 4. James Long (Pot) 11.62, 5. Tyler Hope (T) 11.63, 6. Cameron Conrad (PG) 11.86.

200 - 1. Zack Lakitsky (T) 22.99, 2. Ethan Motsney (NS) 23.06, 3. Tyler Hope (T) 23.61, 4. Matt LaScala (BM) 23.62, 5. Bobby Whitman (Pot) 23.84, 6. James Long (Pot) 24.16.

400 - 1. Casey Guers (Pot) 51.42, 2. Jake Wallace (NS) 52.86, 3. Matthew Grega (MC) 53.18, 4. Cameron Conrad (PG) 54.25, 5. Matt Hoppes (PG) 54.56, 6. Scott Lignore (JT) 54.60.

800 - 1. Matt Tothero (BM) 2:03.55, 2. Robert Breslin (BM) 2:03.85, 3. Cody Schaeffer (Pot) 2:04.26, 4. Richard Hall (Min) 2:06.90, 5. Codi Wood (Pot) 2:07.22, 6. Jake Wallace (NS) 2:08.77.

Bob Bernini Memorial 1600 - 1. Brendan Shearn (NS) 4:32.29, 2. Richard Hall (Min) 4:38.25, 3. Logan Jacoby (SH) 4:46.92, 4. Codi Wood (Pot) 4:46.93, 5. Humza Hnesh (Pot) 4:47.02, 6. Kyler Burke (PG) 4:49.73.

3200 - 1. Brendan Shearn (NS) 9:47.83 (new league meet record), 2. Sam Kantnar (BM) 10:32.83, 3. Kyler Burke (PG) 10:35.90, 4. Richard Hall (Min) 10:39.52, 5. Doug Wells (MA) 10:46.19, 6. Jordan Frank (T) 10:51.05.

110HH - 1. Eric Hertzog (T) 15.44, 2. Jacob Schmoltze (NS) 15.62, 3. Dave Fehr (PG) 15.89, 4. Cliff Newton (Pot) 16.50, 5. Bobby Kelly (MC) 16.51, 6. Connor Whitman (Min) 17.09.

300IH - 1. Daniel McSurdy (NS) 41.64, 2. Connor Whitman (Min) 42.31, 3. Bill Moyer (SV) 42.34, 4. John Slater (Min) 42.51, 5. Jon Fritz (JT) 43.44, 6. Tyler Matunis (NS) 43.68.

400 Relay - 1. Tamaqua (Zach Ruba, Tyler Hope, Zack Lakitsky, Eric Hertzog) 44.40, 2. Blue Mountain 44.45, 3. North Schuylkill 45.23, 4. Marian Catholic 46.43, 5. Schuylkill Haven 47.29, 6. Jim Thorpe 47.54.

Jerry Breslin Memorial 1600 Relay - 1. Pottsville (James Long, Cody Schaeffer, Bobby Whitman, Casey Guers) 3:33.13, 2. Blue Mountain 3:34.07, 3. Marian Catholic 3:34.29, 4. North Schuylkill 3:43.48, 5. Jim Thorpe 3:45.13, 6. Minersville 3:46.45.

3200 Relay - 1. Blue Mountain (Sam Kantnar, Robert Breslin, Tristan Dickey, Matt Tothero) 8:30.96, 2. Schuylkill Haven 8:35.42, 3. Pottsville 9:07.85, 4. Jim Thorpe 9:14.83, 5. Mahanoy Area 9:25.44, 6. Tamaqua 9:36.17.

Shot Put - 1. Brady Simms (NS) 44-1, 2. Dan Conville (Pot) 43-11 1/2, 3. Greg Raudenbush (BM) 43-7 1/2, 4. Ed Pavalko (NS) 42-6 , 5. William Birosik (N) 42-2 , 6. Michael Litwak (Min) 42-1 .

Discus - 1. Josh Turner (T) 141-5, 2. Dylan Baranowsky (MC) 133-8, 3. Cody Yackenchick (BM) 129-7, 4. Brady Simms (NS) 128-2, 5. Dylan Smith (PV) 120-1, 6. Adam Forster (SH) 116-0.

Virgil Scott Memorial Javelin - 1. Andrew Korrubin (Pot) 184-1, 2. Tyler Hope (T) 175-2, 3. Josh Turner (T) 174-0, 4. Tyler Dean (NS) 169-11, 5. Tyler Hartranft (BM) 161-2, 6. Jake Stoudt (BM) 159-5.

Walt Ligenza Memorial Long Jump - 1. Javonie Rosa (Min) 21-9, 2. Kyle Laughlin (BM) 21-6, 3. Zach Lakitsky (T) 20-7 1/2, 4. Shavinski Thomas (Pot) 20-0, 5. Travis Humphrey (PG) 19-11, 6. Cody McMullen (Pot) 19-9.

Triple Jump - 1. Javonie Rosa (Min) 45-10, 2. Kyle Laughlin (BM) 44-7, 3. Neal Goodman (MA) 38-10, 4. Cody McMullen (Pot) 38-8, 5. Dylan Hughes (NS) 38-4, 6. Drew Paul (NS) 38-1.

High Jump - 1. Casey Guers (Pot) 6-4, 2. Kyle Laughlin (BM) 6-2, 3. John Slater (Min) 6-0, 4. Javonie Rosa (Min) 5-10, 5. Bill Moyer (SV) 5-8, 6. Benjamin Dean (Min) 5-4.

Pole Vault - 1. Christopher Bergan (Min) 12-6, 2. Cody McMullen (Pot) 12-0, 3. Joe Bickelman (Pot) 11-6, 4. Eric Gavalis (BM) 11-6, 5. Benjamin Dean (Min) 10-0, 6. (tie) Kevin Sattizahn (BM) 10-0.