(top three seeds; other TN area qualifiers)

Girls AA

100 - 1. Alyssa Lombardo (SaVy) 12.03, 2. Abby Frey (LHS) 12.44, 3. Arielle Brown (Cat) 12.7; 5. JaAshia Page (JT), 6. Ashley Nicola (JT), 7. Devin Porambo (Mar), 9. Amelia Herman (JT), 12. Erika Krawchuk (NL), 16. Jessica Pereira (Palm), 21. Taylor Gerber (Tam), 22. Casey Rinfret (Palm), 24. Alexandra Wagner (Tam).

200 - 1. Abby Frey (LHS) 26.04, 2. Alyssa Lombardo (SaVy) 26.04, 3. Alyssa Cardillo (BC) 26.44; 4. Ashley Nicola (JT), 5. Brittany Hill (Tam), 7. Jessica Pereira (Palm), 13. Lauryn Solt (Palm), 15. Katelyn Hummel (Tam), 17. Devin Porambo (Mar), 19. Anjelica Poalillo (JT), 23. Erika Krawchuk (NL);

400 - 1. Alyssa Lombardo (SaVy) 56.20, 2. Margaret O'Keefe (NS) 59.77, 3. Amy Kester (NDGP) 59.92; 4. Madison Monaco (Mar), 7. Wynnie Green (Palm), 9. Carly O'Malley (Tam), 10. Lindsey Pekurny (Palm), 15. Caitlin Trainer (Tam);

800 - 1. Rebecca Askins-Gast (MorAc) 2:19.34, 2. Annie Aaroe (BC) 2:22.94, 3. Kim Kelly (SaVy) 2:23.3; 6. Kayla Susko (JT), 9. Cecily Kohlmeier (Tam), 18. Kelsey Gallagher (NL), 19. Jill Farkas (Palm), 22. Caitlin Lisconski (JT), 24. Vanessa Evans (Palm);

1600 - 1. Allison Constant (NDGP) 5:14.24, 2. Sarah Braun (BC) 5:16.54, 3. Amber Carroll (Tam) 5:20.64; 7. Corrine Markiewicz (Mar), 9. Kayla Susko (JT), 10. Kelsey Patrick (Tam), 14. Steph Pryor (NL);

3200 - 1. Amber Carroll (Tam) 11:33.56, 2. Lainie Smith (SaVy) 11:46.30, 3. Allison Constant (NDGP) 11:57.84; 11. Andrea Stevko (Palm), 12. Emily Bumbulsky (Tam), 13. Steph Pryor (NL);

400 Relay - 1. Lehighton 50.74, 2. Tamaqua 51.02, 3. Jim Thorpe 51.14; 4. Palmerton, 8. Marian Catholic, 14. Northern Lehigh;

1600 Relay - 1. North Schuylkill 4:01.54, 2. Bethlehem Cathlic 4:10.4, 3. Notre Dame GP 4:14.82; 4. Tamaqua, 6. Jim Thorpe, 7. Palmerton, 14. Northern Lehigh;

3200 Relay - 1. Bethlehem Catholic 9:43.14, 2. Tamaqua 9:57.04, 3. Saucon Valley 10:04.44; 7. Jim Thorpe, 10. Lehighton;

100HH - 1. Vanessa Rimbey (LHS) 14.94, 2. Margaret O'Keefe (NS) 15.1, 3. Erica Meichtry (Sal) 15.93; 7. Taylor Gerber (Tam), 8. Samantha Digilio (Tam), 9. Kristen Romano (Palm), 10. Samantha Harlan (JT), 14. Amelia Herman (JT), 18. Gina Krupa (NL), 22. Julie Leshiak (Tam);

300 IH - 1. Margaret O'Keefe (NS) 45.60, 2. Kaitlyn McSurdy (NS) 45.90, 3. Erica Meichtry (Sal) 48.56; 5. Wynnie Green (Palm), 6. Amelia Herman (JT), 7. Samantha Harlan (JT), 8. Kristen Romano (Palm), 11. Taylor Gerber (Tam);

Shot Put - 1. Kalene Anderson (PG) 40-6.75, 2. Allison Updike (Tam) 35-7, 3. Kelly Brown (BC) 35-7; 4. Kelsey Hay (Palm), 7. Christine Streisel (Tam), 8. Aimee Oertner (NL), 9. Sheena White (LHS), 12. Sarah Keer (LHS), 14. Amanda Solt (Tam), 16. Allison Horinko (Palm);

Discus - 1. Catherine Amber (SaVy) 109-6, 2. Sheena White (LHS) 108-4, 3. Gillian Ferko (Mar) 107-7; 6. Allison Updike (Tam), 7. Stacey Wallace (Tam), 8. Christine Stresel (Tam), 9. Aimee Oertner (NL), 13. Allison Horinko (Palm), 15. Chey Davis (LHS), 16. Chelsea Schneider (NL);

Javelin - 1. Allison Updike (Tam) 156-9, 2. Christine Streisel (Tam) 139-0, 3. Kelsey Hay (Palm) 127-3; 5. Sonya Josephson (NL), 6. Sarah Keer (LHS), 8. Corrine McConnville (LHS), 11. Alyssa Wentz (Palm), 14. Lauren McCullion (LHS), 16. Tina Bastardi (NL);

Long Jump - 1. Vanessa Rimbey (LHS) 18-1.5, 2. Abby Frey (LHS) 18-1, 3. JaAshia Page (JT) 17-7.25; 5. Kayla Hope (Tam), 8. Maria Streisel (Tam)j;

Triple Jump - 1. JaAshia Page (JT) 36-2.5, 2. Thenessa Savitsky (NS) 34-10, 3. Kayla Hope (Tam) 34-4.5; 11. Jessica Pereira (Palm), 14. Sam Doherty (Palm), 16. Kayln Lehr (Palm);

High Jump -1. Vanessa Rimbey (LHS) 5-6, 2. Hilary Reis (JT) 5-4, 3. Lauryn Solt (Palm) 5-0; 6. Corrine Markiewicz (Mar), 12. Jackie Stewart (Tam), 14. Sonya Josephson (NL), 15. Courtney Martinelli (JT), 16. Lauren Michalik (LHS);

Pole Vault - 1. Allison Vanek (Wil) 12-6, 2. Hailey Kester (Sal) 11-0, 3. Cassie Neville (Pali) 10-3; 5. Jordyn Miller (LHS), 8. Melody Kelly (Tam), 9. Sam Doherty (Palm), 11. Alaina Reese (Tam), 13. Danielle Dooley (NL).

AA Boys

100 - 1. Cody Remaley (NL) 11.34, 2. Matt Eherts (Sal) 11.42, 3. Jake Moyer (ShVy) 11.44; 5. Carl St. Hill (JT), 6. Zachary Lakitsky (Tam), 8. Monty Szukics (Palm), 11. Josh Vega (PaVy), 14. Dylan Quick (Mar), 23. Alex Vignone (Palm);

200 -1. Cody Remaley (NL) 22.84, 2. Carl St. Hill (JT) 23.14, 3. Ethan Motswey (NS) 23.34; 5. Monty Szukics (Palm), 6. Alex Garcia (JT), 7. Josh Vega (PaVy), 11. Dylan Quick (Mar), 16. Alex Vignone (Palm), 21. Talon Fogal (JT), 23. Zach Watson (Palm);

400 - 1. Rob Leesor (BC) 51.44, 2. Kareem Mickens (JT) 51.94, 3. Michael Donlan (NDGP) 52.01; 6. Paul Martin (Mar), 8. Justin Christman (PaVy), 9. Joseph Wirfel (NL), 16. Zack Ruba (Tam);

800 - 1. Jon Merwine (BC) 1:59.84, 2. Jake Hungartner (BC) 2:00.24, 3. Kevin Seemiller (Palm) 2:04.94; 6. Justin Christman (PaVy), 7. Zach Fleming (NL), 9. Kyle Bradley (JT), 12. Lance Williams (Tam), 15. Aaron Rarick (NL), 18. Ricky Clemson (Tam), 21. Darien Middaugh (NL);

1600 - 1. Jon Merwine (BC) 4:27.64, 2. Bryan MeGee (NDGP) 4:29.82, 3. Zach Fleming (NL) 4:32.99; 9. Kevin Seemiller (Palm), 13. David Barrientos (JT);

3200 - 1. Bryan Megee (NDGP) 9:53.40, 2. Zach Fleming (NL) 9:54.84, 3. Brendan Shearn (NS) 9:57; 5. Kyle Picht (PaVy), 8. Phil Marzen (Mar), 11. David Barrientos (JT), 14. Austin Danish (NL), 16. Ryan Fronheiser (NL);

400 Relay - 1. Jim Thorpe 43.94, 2. Catasauqua 44.55, 3. Shenandoah Valley 44.74; 5. Northern Lehigh, 6. Palmerton, 9. Marian, 11. Panther Valley;

1600 Relay - 1. Jim Thorpe 3:30.54, 2. Notre Dame GP 3:31.16, 3. Bethlehem Catholic 3:32.9; 5. Marian Catholic, 7. Northern Lehigh, 11. Tamaqua;

3200 Relay - 1. Bethlehem Catholic 8:04.84, 2. Northern Lehigh 8:32.35, 3. Jim Thorpe 8:39.24; 6. Marian Cathlic, 7. Panther Valley;

110HH - 1. James Douglas (Pali) 16.06, 2. William Merring (NDGP) 16.14, 3. Danny Mervo (ShVy) 16.24; 5. Eric Hertzog (Tam), 6. David Getz (NL), 7. Tyler Krell (Tam), 10. Troy Anewalt (Palm), 11. Bobby Kelly (Mar), 14. Travis Wolfe (Palm), 15. Caleb Muscavage (Palm), 21. Phil Schron (JT), 22. Jullian Mick (Mar), 24. Michael Hoffman (NL);

300 IH - 1. James Douglas (Pali) 42.42, 2. Jon Nettles (SH) 42.44, 3. Josh Bell (PG) 43.64; 5. Troy Anewalt (Palm), 6. Mike Stauffer (Mar), 7. Bobby Kelly (Mar), 12. Scott Lignore (JT), 14. Caleb Johnson (NL), 15. John Jullian (Mar);

Shot Put - 1. Steve Bubenko (Sal) 45-7.25, 2. Mike Fritz (BC) 45-2, 3. Zach Faust (SH) 45-2; 9. Derek Walck (Palm), 10. William Breiner (Tam), 15. Ryan Richards (PaVy);

Discus - 1. Jeff Gallagher (Cat) 135-9, 2. Bill Burosik (Nat) 130-0, 3. Zach Faust (SH) 129-5; 4. Andrew Tucker (PaVy), 8. Levi Serfass (Palm), 9. Derek Walck (Palm), 13. Jason Harrison (PaVy), 15. Pete Conforti (Tam);

Javelin - 1. Nate Falko (Cat) 170-9, 2. Steve Bubenko (Sal) 168-9, 3. Ben Moore (JT) 165-2; 5. Josh Grohotolski (Palm), 6. Joe Wirfel (NL), 8. William Breiner (Tam), 15. Dylan Smith (PaVy);

Long Jump - 1. Javonie Rosa (Min) 21-5, 2. Zach Lakistky (Tam) 21-2, 3. Alvin Blount (BC) 21-1.25; 7. Alex Vignone (Palm), 9. Derek Furry (Palm), 13. Darien Middaugh (NL);

Triple Jump - 1. Alex Garcia (JT) 43-5, 2. Javonie Rosa (Min) 43-0, 3. Jon Nettles (SH) 42-2; 12. Chris Barletta (Mar), 13. Bobby Kelly (Mar);

High Jump - 1. Caleb Johnson (NL) 6-1, 2. Scott Caliguire (NDGP) 6-0, 3. Josh Case (Cat) 6-0; 7. Chris Barletta (Mar);

Pole Vault - 1. Lanny Buck (Palm) 15-0, 2. Aaron Brouse (NS) 12-6, 3. Joseph Koons (NS) 12-6; 10. Tyler Holland (Palm).

AAA Girls

100 - 1. Danielle Smith (Whi) 12.14, 2. Ayanna Powell (Ban) 12.40, 3. Johnnay Mims (ESS) 12.54; 15. Nicole Taschler (NW), 22. Naomi Cayo0Nelson (PlVy);

200 - 1. Danielle Smith (Whi) 25.24, 2. Johnnay Mims (PMW) 26.14, 3. Lia Pranitis (Nor) 26.24; 24. Nicole Taschler (NW);

400 - 1. Kenesha Brown (East) 58.04, 2. Iris Burch (Die) 59.34, 3. Kiana Tucker (Str) 1:01.18; 16. Allison Keeley (PlVy);

800 - 1. Hannah Fuller (Naz) 2:18.44, 2. Lindsay Kerr (NW) 2:19.34, 3. Gabby Cocco (ACC) 2:21.94; 14. Brittany Dunay (PlVy);

1600 - 1. Amy Darlington (Lib) 5:06.64, 2. Amanda Faust (Emm) 5:06.94, 3. Lindsay Kerr (NW) 5:07.34; 16. Megan Handwerk (NW);

3200 - 1. Lindsay Kerr (NW) 11:04.8, 2. Amanda Faust (Emm) 11:09.24, 3. Christina Faust (Emm) 11:18.24; 8. Samantha Klingel (PlVy), 15. Ramzy Burns (NW), 16. Natalie Boehm (NW);

400 Relay - 1. Whitehall 49.74, 2. PM West 50.21, 3. Allen 50.44; 15. Northwestern;

1600 Relay - 1. Easton 4:02.34, 2. Liberty 4:08.74, 3. PME 4:13.6; 14. Northwestern.

3200 Relay - 1. Liberty 9:35.44, 2. Emmaus 9:43.24, 3. Northwestern 10:11.65; 12. Pleasant Valley;

100 H - 1. Dominique Best (All) 15.24, 2. Elizabeth Walker (East) 15.64, 3. Chelsea Martinez (PMW) 15.70; 14. Amber Wojtkowski;

300 IH - 1. Dominique Best (All) 46.84, 2. Ramonia Benitez (PMW) 47.34, 3. Elizabeth Walker (East) 48.14;

Shot Put - 1. Erinn Schmalzer (Whi) 37-7.5, 2. Marisa Repasch (Lib) 37-1, 3. Meghan Hallick (Pot); 7. Sarah Murray 33-1;

Discus - 1. Courtney Sniscak (Park) 115-9, 2. Samantha Fuss (PMW) 113-2, 3. Marissa Repasch (Lib); 8. Nycole Everett (NW);

Javelin - 1. Kyana Villalobos (Emm) 114-7, 2. Erika Morgan (Naz) 112-11, 3. Jill Grapsy (BM) 111-9; 9. Sarah Murray (NW);

Long Jump - 1. Dominique Best (All) 19-0, 2. Brianna Ravenzahn (BM) 18-3, 3. Brooke Hamscher (Whi) 17-7.75; 5. Allison Keeley (PlVy), 10. Amira Jones (PlVy), 12. Tori Black (NW), 15. Jennifer Gulick (NW);

Triple Jump - 1. Natasha McLaren (Str) 37-11.25, 2. Amira Jones (PlVy) 37-9.5, 3. Allison Keeley (PlVy) 36-4.25,; 13. Losena Kearse (PlVy);

High Jump - 1. Matasha McLaren (Str) 5-6, 2. Lindsey Stitzer (Naz) 5-4, 3. Sofia Stasuli (BM) 5-4; 8. Natalie Hill (NW);

Pole Vault - 1. Brooke Hamscher (Whi) 12-6, 2. Sophia Herzog (SL) 10-0, 3. Kelsey Bowers (ESS) 10-0.

AAA Boys

100 - 1. Langston Northern (Str) 10.84, 2. Andre Williams (Park) 10.94, 3. AJ Kelly (ACC) 11.03; 5. Trevor German (NW), 7. Hiram Woodruff (PlVy), 12. Keegan Bray (PlVy);

200 - 1. Matt Haas (Park) 22.24, 2. Tyler Kern (Naz) 22.44, 3. Joe Williams (All) 22.44; 9. Trevor German (NW), 14. Keegan Bray (PlVy), 18. Hiram Woodruff (PlVy);

400 - 1. Christian Malone (Whi) 50.34, 2. Andrew Bridgeforth (Naz) 50.94, 3. Hector McCue (ESN) 51.14;

800 - 1. Steve Leonhardt (Whi) 1:56.54, 2. Bernard England (East) 1:56.84, 3. Steven Werley (Park);

1600 - 1. Steve Leonhardt (Whi) 4:27.94, 2. Josh Ehret (Free) 4:28.24, 3. Austin Semmel (Park) 4:30.24; 7. Evan Makurek (PlVy);

3200 - 1. David Strauss (Park) 9:44.14, 2. Matt Kacyon (Whi) 9:45.54, 3. Nate Palmer (Free) 9:55.24; 4. Curran Kneebone (PlVy);

110 HH - 1. Kowan Scott (Wil) 14.24, 2. Dan Cason (ESS) 14.59, 3. Andre Williams (Park) 14.64; 9. Jalen Blot (PlVy), 16. Tim East (NW);

300 IH - 1. Kowan Scott (Wil) 38-74, 2. Tim East (NW) 39-10, 3. Jason Solensky (Park) 39-74; 6. Nate Black (LHS) 41-14, 9. Jalen Blot (PlVy);

400 Relay - 1. Parkland 42.64, 2. ESS 43.54, 3. Allen 43.94; 11. Lehighton, 16. Pleasant Valley;

1600 Relay - 1. Parkland 3:26.44, 2. Easton 3:27.14, 3. Wilson 3:27.5; 13. Lehighton, 14. Northwestern;

3200 Relay - 1. Parkland 8:03.74, 2. Nazareth 8"07.84, 3. Easton 8:08.84; 15. Pleasant Valley;

Shot Put - 1. Greg Pearson (Bang) 50-6.5, 2. Leo Davidson (Wil) 49-0, 3. Jeff Breidinger (Wil) 47-4; 14. Detembe Smith (PlVy), 15. Eric Whiteman (LHS);

Discus - 1. Tyler Rolshausen (BM) 154-7, 2. Jeff Breidinger (Wil) 152-10, 3. Greg Pearson (Bang) 151-7; 5. Joe Hall (NW), 10. Alex Castellano (NW), 11. Levi Haldeman (LHS);

Javelin - 1. Tyler Rolshausen (BM) 183-2, 2. Joe Hall (NW) 181-10, 3. Matt Shields (Pott) 181-0; 4. Jon Strauss (LHS), 5. Mike Shiffer (NW), 6. Guiseppi Caruso (LHS);

Long Jump - 1. Cory Kresge (LHS) 22-11.25, 2. Rico Goldstone (Park) 22-8.5, 3. Kowan Scott (Wil) 22-8;

Triple Jump - 1. Isaac Reid (ESN) 45-7, 2. Adam Bridgeforth (Naz) 44-6.25, 3. Kris Joint (Park) 43-8.5;

High Jump - 1. Jon Hendershot (Naz) 6-9, 2. Dan Cason (ESS) 6-8.25, 3. Joe Hall (NW) 6-7; 10. Trevor German (NW), 16. Tyler Bentzoni (PlVy);

Pole Vault - 1. Adam Phillippi (SaVy) 15-0, 2. Eric Hunter (North) 14-6, 3. Andrew Beers (Whi) 14-6.