GIRLS

Team Scoring

Lehighton (L) 115, Stroudsburg (S) 96.5, Pocono Mt. West (PMW) 90, Pleasant Valley (PV) 79, Pocono Mt. East (PME) 72.25, East Stroudsburg South (ESS) 68, East Stroudsburg North (ESN) 36.25

100M - 1. Abby Frey (L) 13.02, 2. J. Mims (PMW) 13.05, 3. D. Homer (ESS) 13.22, 4. T. Butler (PME) 13.49, 5. D. Wellington (PME) 13.82, 6. J. Davis (PMW) 13.95.

200M - 1. I. Schultz (S) 26.3, 2. Abby Frey (L) 26.4, 3. T. Butler (PME) 26.8, 4. D. Wellington (PME) 27.6, 5. M. Belle (PMW) 27.8, 6. J. Davis (PMW) 28.2.

400M - 1. K. Tucker (S) 1:02.25, 2. M. Belle (PMW) 1:04.19, 3. Allison Keeley (PV) 1:04.54, 4. A. Gress (ESS) 1:04.58, 5. A. Rivera (S) 1:06.65, 6. Alexis Telepo (PV) 1:06.68.

800M - 1. A. Kennedy (ESN) 2:25.81, 2. Brittany Dunay (PV) 2:30.35, 3. J. Schickling (PMW) 2:30.39, 4. A. Jones (S) 2:32.45, 5. D. Campbell (PME) 2:39.66.

1600M - 1. A. Kennedy (ESN) 5:25.3, 2. J. Schickling (PMW) 5:36.4, 3. A. Ross (PME) 5:38.73, 4. J. Brown (S) 5:45.57, 5. Sam Klingel (PV) 5:51.47, 6. B. Flanegan (S) 5:56.04.

3200M - 1. Sam Klingel (PV) 12:06.34, 2. A. Kennedy (ESN) 12:17.19, 3. A. Ross (PME) 12:27.5, 4. J. Brown (S) 12:33.74, 5. T. Strekel (S) 12:43.14, 6. Stacy Wojy (PV) 13:05.

100HH - 1. Vanessa Rimbey (L) 15.82, 2. S. Reed-Ranson (S) 16.32, 3. E. Madison (PME) 16.65, 4. A. Postor (ESS) 17.59, 5. Amber Wojtkowski (PV) 17.72, 6. S. Skagen (PME) 18.25.

300IH - 1. S. Reed-Ranson (S) 48.8, 2. E. Madison (PME) 48.9, 3. R. Benitez (PMW) 49.6, 4. A. Postor (ESS) 52.01, 5. Alanna Liptak (PV) 52.91, 6. J. Foust (S) 53.5.

400M Relay - 1. PM West (Belle, Rattigan, Davis, Mims) 50.96, 2. Lehighton (Schweizer, Frey, Homyak, Rimbey) 51.59, 3. Stroudsburg (Clowney, Reed-Ranson, Khan, Schultz) 51.96.

1600M Relay - 1. Stroudsburg (Rivera, Jones, Reed-Ranson, Tucker) 4:17.34, 2. PM East (Butler, Campbell, Madison, Wellington) 4:18.24, 3. PM West (Benitez, Belle, Blake, Leyro) 4:25.12.

3200M Relay - 1. PM West (Schickling, Schickling, Soranzo, Leyro) 10:18, 2. Stroudsburg (Jones, Flanegan, Rivera, McLaughlin) 10:25.7, 3. Pleasant Valley (Klingel, Ross, Dunay, Voigt) 10:42.9.

Long Jump - 1. Abby Frey (L) 16-11, 2. Vanessa Rimbey (L) 16-9 , 3. Allison Keeley (PV) 15-11 1/2, 4. R. Benitez (PMW) 15-6 , 5. Amira Jones (PV) 15-6, 6. K. Tucker (S) 14-7 .

Triple Jump - 1. Amira Jones (PV) 36-1 , 2. Allison Keeley (PV) 34-0 , 3. Losena Kearse (PV) 32-6 , 4. E. Madison (PME) 32-2 1/2, 5. J. Dillon (ESS) 32-2 , 6. Brittany Dunay (PV) 31-8 .

High Jump - 1. Vanessa Rimbey (L) 4-10, 2. M. Bower (ESS) 4-8, 3. Losena Kearse (PV) 4-4, T4. H. McClain-Hill 4-4, T4. K. Bower (ESS) 4-4.

Shot Put - 1. S. Fuss (PMW) 31-10 , 2. Sarah Keer (L) 31-9, 3. C. Toleno (ESS) 30-10 , 4. Sheena White (L) 30-5, 5. A. Warrington (ESS) 30-4 , 6. L. Dixon (PME).

Discus - 1. S. Fuss (PMW) 107-3, 2. L. Leh (S) 94-9, 3. Sheena White (L) 94-6, 4. Y. Shabazz (ESN) 89-9, 5. Chey Davis (L) 88-11, 6. E. Menio (ESS) 84-4.

Javelin - 1. Sarah Keer (L) 116-1, 2. E. Menio (ESS) 106-7, 3. Corrine McConville (L) 104-5, 4. Lauren McCullion (L) 103-6, 5. Karista Schweizer (L) 101-9, 6. E. Stinger (S) 93-6.

Pole Vault - 1. K. Bower (ESS) 8-6, 2. Jordyn Miller (L) 8-6, 3. R. Robinson (PME) 8-0, 4. M. Bower (ESS) 7-6, 5. C. Klein (S) 7-0, 6. R. Mandella (S) 7-0.

BOYS

Team Scoring

Stroudsburg (S) 171.83, East Stroudsburg South (ESS) 82.33, East Stroudsburg North (ESN) 75.33, Lehighton (L) 69, Pocono Mt. West (PMW) 66, Pleasant Valley (PV) 63.5, Pocono Mt. East (PME) 29

100M - 1. A. Sterling (ESN) 11.5, 2. J. Ryan-Allen (ESN) 11.65, 3. C. Hegarty (ESS) 11.71, 4. Keegan Bray (PV) 11.76, 5. D. Blackwood (PMW) 11.85, 6. Guiseppe Caruso (L) 12.18.

200M - 1. L. Northern (S) 22.5, 2. J. Clarke (ESS) 23.1, T3. Cory Kresge (L) 23.4, T3. D. Blackwood (PMW) 23.4, T5. Keegan Bray (PV) 23.5, T5. K. Johnson (S) 23.5.

400M - 1. Cody Matlock (PV) 51.82, 2. H. McClue (ESN) 52.02, 3. C. Wells (S) 53.06, 4. J. Bobb (ESN) 53.16, 5. N. DeSouza (S) 54.16, 6. A. Adejare (PMW) 54.46.

800M - 1. C. Rodas (S) 2:06.22, 2. Leon Adams (L) 2:06.78, 3. K. Wilson (ESS) 2:09.85.

1600M - 1. Evan Makuvek (PV) 4:34.6, 2. M. Manzo (PMW) 4:37.17, 3. M. Pfaeffle (S) 4:43.21, 4. J. Miller (PMW) 4:51.35, 5. A. Price (PME) 4:54.02, 6. J. Cox (ESN) 4:55.18.

3200M - 1. Curran Kneebone (PV) 10:01.73, 3. M. Pfaeffle (S) 10:18.29, 3. M. Manzo (PMW) 10:25.84, 4. V. Battipaglia (ESN) 10:39.08, 5. A. Price (PME) 10:41.64, 6. James Patterson (PV) 10:43.41.

100HH - 1. D. Cason (ESS) 15.14, 2. D. Benkoski (S) 15.81, 3. Jalen Blot (PV) 15.98, 4. I. Reid (ESN) 16.01, 5. Nathan Black (L) 16.38, 6. C. Gleason (PME) 16.44.

300IH - 1. D. Benkoski (S) 41.01, 2. Nathan Black (L) 41.6, 3. Jalen Blot (PV) 41.91, 4. J. Soto (ESS) 41.98, 5. A. Bilianis (S) 43.36, 6. J. Sitterson (ESS) 43.48.

400M Relay - 1. ES South (Jarret, Hegarty, Clarke, Stewart) 43.74, 2. PM West (Francis, Pugh, Blackwood, Bryant) 44.81, 3. Stroudsburg (McNair, Burns, Patterson, Northern) 44.84.

1600M Relay - 1. Lehighton (Adams, Black, Haldeman, Rabenold) 3:34.65, 2. ES South (Holder, Connors, Soto, Wilson) 3:34.72, 3. PM West (Adejare, Williams, Blackwood, Contreras) 3:35.46.

3200M Relay - 1. ES North (Decker, Mitchell, Antoine, Bobb) 8:35.2, 2. PM West (Contreras, Warren, Williams, Vines) 8:36.6, 3. Stroudsburg (Matechik, Kaiser, Smigley, Rodas) 8:38.1.

Long Jump - 1. Cory Kresge (L) 22-2 1/2, 2. K. Antoine (ESS) 20-10, 3. K. Johnson (S) 20-6, 4. Rogers (S) 20-1 , 5. D. Daley (ESN) 20-1, 6. K. Masucci (ESS) 19-11.

Triple Jump - 1. I. Reis (ESN) 43-8 1/2, 2. D. Benkoski (S) 43-1 1/2, 3. K. Johnson (S) 42-7 1/2, 4. D. Vines (PMW) 41-7, 5. M. Harp (ESS) 40-11 1/2, 6. Max Sander (PV) 40-4 1/2.

High Jump - 1. D. Cason (ESS) 6-6, 2. J. Green (S) 5-10, T3. D. Benkoski (S) 5-8, T3. M. Watkins (PMW) 5-8, T3. S. Williams (PMW) 5-8.

Shot Put - 1. P. Munson (PME) 44-7 , 2. N. Graff (S) 43-11 1/2, 3. J. Passmore (S) 42-11 , 4. D. McNair (S) 41-10 , 5. Eric Whiteman (L) 41-2 , 6. S. Joseph (S) 39-10 .

Discus - 1. D. Passmore (S) 135-4, 2. Levi Haldeman (L) 126-10, 3. J. Passmore (S) 117-11, 4. Thomas Heath (PV) 117-8, 5. A. Merritt (PMW) 116-7, 6. R. Stumpe (ESS) 114-1.

Javelin - 1. Guiseppe Caruso (L) 158-8, 2. J. Passamore (S) 157-5, 3. K. Connors (ESS) 154-11, 4. B. Martinez (PMW) 151-3, 5. T. Sickler (PME) 148-10, 6. Doug Kenely (PV) 144-6.

Pole Vault - 1. J. Krinsky (ESN) 12-6, 2. J. Piserchio (S) 12-6, 3. T. Youngken (PME) 12-6, 4. Ben Desotelle (PV) 12-5. K. Okamoto (S) 11-6, 6. A. Zrillo (S) 11-6.