Northwestern Lehigh High School held its senior awards assembly recently in the high school auditorium.

Students and the awards they received are as follows:

Altruism Award - Garth Ritter

Art Award - Kimberly Berrier and Beverly Post

The Balfour Company Award - Alexander Masetti and Ramzy Burns

Northwestern Lehigh Band Booster Association Award - Beverly Post, Kourtney Bernecker, and Amanda Bringhurst

Best of the Best School and Community Leadership Award - Alexander Masetti

Carl H. Betz Memorial Award - Blaze Frantz

Billig Insurance Agency Award representing it Nationwide Insurance - Luke Stuby

Blue Mountain Nursery Award - Kimberly Berrier

Blue Mountain Women's Weekend Leadership Award - Stephanie Reichard

Central Grange 1650 Award - Alexandra Fillis and Mia Harrington

Class of 1990 Award - Kelly Miller

Class of 1996 Award - Laurie Gimbel

Class of 1998 Award - Soilymar Centeno

Class of 2000 Award - Ramzy Burns

Class of 2003 Award - Nicholas Millward

Class of 2004 Award - Megan Handwerk

Class of 2006 Award - Nicholas Boyd

Class of 2007 Award - Jarrod Walczer

Class of 2008 Award - Jaclyn Wear

Claussville Garden Club Award - John Sikorsky

Colonial League Academic All Star Team Award - Ramzy Burns and Alexander Morris

Congressman Charles Dent Congressional Citizenship Award - Jaclyn Wear

Creative Kids Child Development Center Award - Alison Oxley

Creative Kids North Child Development Center Award - Dalton Conway

Daughters of the American Revolution Good Citizenship Award - Soilymar Centeno

Donley Award for Excellence - Ramzy Burns

Northwestern Lehigh Education Association Teacher Scholarship Award - Beverly Post and Soilymar Centeno

Elmer Gates Excellence Award - Amber Hamm and Brittany Kistler

Dr. David Fallinger Award - Kaitlin Wininger

Andrew J. Fiedler Memorial Scholarship Award - Amanda Citro and Arthur Granger

Fisher Award - Amanda Bringhurst

F.L.I.C. (Foreign Language International Club) Award - Garth Ritter and Katie Reif

Dr. Barry Follweiler/Northwestern Medical Center - Alyssa Everett

German Award, sponsored by the Grundsow Lodge 18 - Patrick Deeney

"Golden Rule Scholarship," provided by the NYAA Community - Michael Pandel and Alyssa Everett

Mark Guensch Livin' the Dream Scholarship Award - Kevin Oxley and Natalie Hill

Krysta Hankee Leadership - Ramzy Burns

The Krysta Hankee Memorial Education Grant - Gabrielle Pergosky

Justin Hummel Memorial Award - Alyssa Everett

Shaunice Jarjous Memorial Award - Jaclyn Wear

Earl S. Keller Memorial Music Award - Benjamin Ring

Steven P. Kohler Memorial Award - Ashley Gimbel

Lauretta Lear Memorial Award - Sean Nagle

Lehigh Carbon & Technical Institute Outstanding Northwestern Lehigh Co-op Student - Bianca Costagliola

Lehigh Valley Chapter Pennsylvania Guild of Craftsman - Chelsea Ammary

LECOMASE - Kaitlin Wininger and Alyssa Everett

Lincoln Investment Planning Award - Beverly Post

Rodney and Jean Meagher Higher Education Award - Amber Hamm

New Tripoli Bank Award - Alexander Masetti and Ramzy Burns

Northwestern Lehigh Elementary School Award - Beverly Post, Luke Stuby, Brad Rex, and Kourtney Bernecker

Northwestern Lehigh Key Club - Garth Ritter

Northwestern Lehigh Scholarship Fund Award - Garth Ritter

Ontelaunee Lions Club Award - Alexander Masetti and Amber Hamm

Ontelaunee Lioness Club Award - Myles Muth, Chelsea Ammary, and Christine Pandel

The Pastorius Award for Excellence in German - Brittany Kittle

Carl W. Peter Memorial Award - Jarrod Walczer and Michael Pandel

Phi Delta Kappa Award - Beverly Post

President's Award for Educational Excellence - Chelsea Ammary, Briana Anderson, Kimberly Berrier, Nicholas Boyd, Aaron Bredbenner, Amanda Bringhurst, Ramzy Burns, Olivia Danner, Patrick Deeney, Timothy East, Alyssa Everett, Gabrielle Gaugler, Ashley Gimbel, Joseph Hall, Megan Handwerk, Tyler Harshey, Bridgett Keim, Max Knoblauch, Katherine Kraky, Andrew Marth, Alexander Masetti, Nicholas Millward, Alysha Morehouse, Alexander Morris, Kathryn Morris, Beverly Post, Katie Reif, Brad Rex, Jacob Ribecky, Rachael Schmoyer, Alyssa Schoenberger, John Sikorsky, Luke Stuby, Amy Vaughn, Nicole White, and Shannon Wisser.

Mark Resh Memorial Scholarship - Alexander Masetti

Sen. David G. Argall Good Citizenship Award - Amanda Bringhurst and Katherine Kraky

Rotary Club of Allentown - West Western Lehigh County Award - Soilymar Centeno and Nicholas Millward

Dale Roth and Associates Award - Amber Hamm

Schoffstall and Focht Humanitarian Award - Arthur Granger

Seipstown Grange Award - John Sikorsky and Kelly Miller

Shawn Paras Award for Excellence - Alexander Masetti

Slatedale-Emerald Area Lions Scholarship Award - Olivia Danner

Slatington American Legion Award - Nicholas Millward

Slatington Lodge 440 F.&A.M. Award - Chelsea Ammary

Special Achievement Award - Michael Pandel

Student Council Award - Katherine Kraky

Teen Works: Community Service - Beverly Post

U.S. Army Reserve National Scholar/Athlete Award - Ramzy Burns and Tyler Harshey

U.S. Air Force Math/Science Awards - Alexander Morris and Ramzy Burns

U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Awards - Catherine Iobst and Kevin Oxley

U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Awards - Catherine Iobst and Nicholas Boyd

U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award - Beverly Post

U.S. Navy ROTC Scholarship Award - Nicholas Millward

Valley Forge Chapter - Sons of the American Revolution Award - Gabrielle Pergosky

Weisenberg Elementary School Awards - Amanda Bringhurst, Nicholas Millward, Katherine Kraky, Lindsay Kerr, and Garth Ritter

Amanda Rose Wirth Memorial Award - Benjamin Ring