Skip to main content

Panther Valley JROTC awards, 2019

Published May 16. 2019 12:22PM

Panther Valley High School recently honored its students who serve in the JROTC program during an awards recognition night recently.

The following students were named the recipients of awards during the program.

Military Order of the Purple Heart: Noah Hess

Reserve Officers Association of the United States award: Hailey Harvilla

The Military Officers Association of America award: Charles Byers

MOWW Scholarship: Amanda Fegley

National Sojourners: John Byers

Ancient and Accepted Scottish Rite: Hailey Harvilla

Sons of American Revolution: Evan Fegley

Daughters of American Revolution: Andrea McArdle

Daughters of the War of 1812: Rachel Strohl

Lansford American Legion Post 123 academic award: Charles Byers

Lansford American Legion Post 123 military award: Kayla Paules

Coaldale American Legion Post 170 academic award: Kayla Shumard

Coaldale American Legion Post 170 military award: Chris Walkinshaw

Sons of the American Legion, Post 170, Coaldale, award: Kayla Shumard

Coaldale American Legion Post 170 Auxiliary academic award: Rachel Strohl

Coaldale American Legion Post 170 Auxiliary military award: Noah Hess

Nesquehoning American Legion Post 172 military award: Brendan Allen

Nesquehoning American Legion Post 172 academic award: Andrea Tizekker

Summit Hill American Legion Post 316 Academic award: Hailey Harvilla

Summit Hill American Legion Post 316 Military award: Andrea McArdle

AMVETS Post 1: Christopher Walkinshaw

U.S. Marine Corps citizen award: Hailey Weaver and Kayla Shumard

U.S. Marine Corps most improved award: Robert Stempa

Coaldale VFW Post 6982 academic award: Shelby Hill

Coaldale VFW Post 6982 military award: Rachel Strohl

Coaldale VFW Post 6982 Auxiliary academic award: Alexis Cooper

Coaldale VFW Post 6982 Auxiliary military award: Kayla Shumard

Nesquehoning VFW 8008 academic award: Arianna Moser

Nesquehoning VFW 8008 military award: Cole McArdle

Nesquehoning VFW 8008 Auxiliary academic award: Hailey Weaver

Nesquehoning VFW 8008 Auxiliary military award: Jordan Rearick

Post 13 Perseverance: Cole McArdle

Pennsylvania National Guard Liberty Bell Award: Andrea McArdle

Mr. Joseph Clewell Scholarship: Cassandra Deifer

Lt. Fred J. Knauf Memorial Leadership award: Christopher Walkinshaw

SFC George J. Santore award: Tyler Nelson and Robert Stempa

Cinicola Family Scholarship: Amanda Fegley

Highest Marksmanship Score: Alexis Cooper

Department of the Army Superior Junior Cadet awards: Dimetri Hesse, Hailey Duncan, Noah Hess, Amanda Fegley

Senior Saber: Amanda Fegley

Classified Ads

Event Calendar

<<

July 2019

>>
SunMonTueWedThuFriSat
 
   

Upcoming Events

Twitter Feed