Skip to main content

Northwestern Lehigh announces senior class awards

Published May 30. 2018 01:56PM

Northwestern Lehigh High School recently honored its senior class during an awards ceremony.

Those who received awards are as follows:

Caleb Bachman: Imogene M. Dietrich Memorial Scholarship; Rural Preservation Assoc. of Northwestern Award; NWL Alumni Award; NWL Middle School Pride Scholarship

Sara Baran: Drama Club Longevity Award; President’s Award for Educational Excellence; Band Booster Award; Northwestern Lehigh Scholarship Fund

Jackson Bernhard: Northwestern Elementary Award; Student Council Award; Elizabeth Adams Memorial Scholarship; Marsha Johnston Scholarship Award

Willem Birgel: FLIC Award for German; President’s Award for Educational Excellence

Ashleigh Bottazzi: Earl & Ferne Keller Music Award

Brandon Browning: Band Booster Award

Phillip Castrine: Sen. Patrick Browne Good Citizenship Award

Emily Corke: Key Club Award

Tatium Cougle: Carl & Marion Betz Memorial Award

Riley Crawford: President’s Award for Educational Excellence

Phillip Dangello: Northwestern Elementary Award; President’s Award for Educational Excellence

Samantha Flickinger: Pastorius Award for Excellence in German; Class of 2004

Dylan Frantz: Gary Day State Representative DRIVE Award; U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award

Benjamin Fry: Rotary Club Award-LCTI

Jonathan Gambler: Rodney Meagher Memorial Higher Education Award

Brian Garbacik: President’s Award for Educational Excellence

Andrew Goodolf: Samir (Sam) Ashmar Memorial Scholarship; Central Grange Award; Northwestern Regional Emergency Services Award

Aaron Green: Drama Club Award; Drama Club Longevity Award

Maya Hambrick: Weisenberg Elementary Award

Skyler Hancock: U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award; DAR Award

Lucas Hardcastle: Alex D. Huber Memorial Scholarship

Hallie Harrington: Rotary Club Award; President’s Award for Educational Excellence; Northwestern Elementary Award; Student Council Award; Krysta Hankee Leadership Award; Ronald F. Wambold JR. Memorial Scholarship

Connor Hart: President’s Award for Educational Excellence; Slatington Lodge #440 F&AM Award; Weisenberg Elementary Award; NWLehigh High School Scholarship

Phillip Hobel: Alex D. Huber Memorial Scholarship; Northwestern Regional Emergency Services Award

Cheyanne Hoffman: NWL Education Association Award

Madison Hoffman: FLIC Award for Spanish

Anna Horn: Creative Kids North Child Development Award

Corin Howanitz: Amanda Wirth Memorial Award

Reuben Kemmerer: Rotary Club Award; Valley Forge Chapter-SAR Award; Weisenberg Elementary Award

Tanner Klotz: President’s Award for Educational Excellence; Kenneth Fisher Award; Mark Resh Memorial Award; Science Olympiad Team Award

Cody Landes: Ronald F. Wambold JR. Memorial Scholarship

Robert Leiser: National Merit Scholarship Finalist

Leighanna Lister: Dennis Nemes Award; Weisenberg Elementary Award

Jordan Lowthert: Miller-Keystone Scholarship

Stephanie Majewski: President’s Award for Educational Excellence

Patrick Maurer: President’s Award for Educational Excellence; U.S. Marine Corps. Semper Fidelis Award

Meghan McGorry: Drama Club Award; U.S. Marine Corps. Scholastic Excellence Award

Hunter Miller: Northwestern Elementary Award; Slatedale-Emerald Lions Club Lion Laird Swartz Scholarship Award

Kayla Mitman: Northwestern Lehigh Scholarship Fund

Nathaniel Moneymaker: Sen. Patrick Browne Good Citizenship Award

Morgan Moss: Art Award; NWL Alumni Award; Weisenberg Elementary Award

Jordan Nielsen: President’s Award for Educational Excellence; Ronald F. Wambold JR. Memorial Scholarship

Michael Radmer: Andrew J. Fiedler Memorial Award

Lorie Caitlin Rehrig: Andrew J. Fiedler Memorial Award

Colin Rex: Nick Gustafson Memorial Golf Award

Julieann Rotondo: Allen O. Delke Slatington American Legion Award; Ontelaunee Lions Club Award; Northwestern Regional Emergency Services Award

Tori Schiffert: Seipstown Grange Award; Rural Preservation Assoc. of Northwestern Award; Clausville Garden Club Award; Imogene M. Dietrich Memorial Scholarship

Mason Sechler: President’s Award for Educational Excellence

Sarah Sekerak: U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award

Gabrielle Sevrain: Central Grange Award

Lauren Sewald: President’s Award for Educational Excellence

Brandon Shah: Rotary Club Award; DJI Insurance Agency Award

Sierra Shorts: Gary Day State Representative DRIVE Award

Kevin Slack: President’s Award for Educational Excellence; Weisenberg Elementary Award

Katelyn Smith: President’s Award for Educational Excellence; Student Council Award; Creative Kids South Award; Weisenberg Elementary Award

Natalie Smith: President’s Award for Educational Excellence

Justin Solt: Dr. David Fallinger Award; Dale Roth & Associates Award

Lucas Sottolano: President’s Award for Educational Excellence

Sean Sprossel: Grundsow Lodge #18 German Award

Camille Stanley: Art Award

Austin Stasko: President’s Award for Educational Excellence; Literati Award; Northwestern Elementary Award; Bo Tkach Award; Ontelaunee Lions Club Award; Steven P. Kohler Award

Kelty Tarvin: NWL Middle School Pride Scholarship

Molly Tarvin: Northwestern Elementary Award

Leila Toth: Northwestern Elementary Award

Victoria Walker: President’s Award for Educational Excellence

Adriana Walp: President’s Award for Educational Excellence; DJI Insurance Award; Blue Mountain Women’s Winter Weekend Leadership Award

Kimberlyn Watson: The Greater Northern Lehigh Chamber of Commerce Award; Northwestern Lehigh High School Scholarship

Andrew White: The Greater Northern Lehigh Chamber of Commerce Award; President’s Award for Educational Excellence; Northwestern Elementary Award; Student Council Award; Krysta Hankee TeenWorks Community Service Award

Tyler Wiik: Weisenberg Elementary Award

Jessica Williamson: President’s Award for Educational Excellence

Jason Woolley: President’s Award for Educational Excellence; Student Council Award

Classified Ads

Event Calendar

<<

September 2018

>>
SunMonTueWedThuFriSat
      
      

Upcoming Events

Twitter Feed