Skip to main content

Local Roundup: Results from Feb. 4

  • Empty

    Tamaqua’s Jen Frederickson battles Lehighton’s Hailey Miller for a loose ball in front of the Indians’ bench and coaching staff. At right is Tamaqua’s Rebekah Hromyak. RON GOWER/SPECIAL TO THE TIMES NEWS

Published February 05. 2019 12:43PM

The Northern Lehigh boys and Tamaqua girls punched their tickets to the Colonial League and Schuylkil League playoffs with victories on Monday. The Pleasant Valley girls also recorded a win.

BOYS BASKETBALL

Wilson-Northern Lehigh

Brandon Hess and Preston Kemery led Northern Lehigh to an 81-68 win over Wilson to qualify for the Colonial League playoffs.

Hess notched 32 points to lead all scorers, while Kemery was right behind with 27 for the ‘Dawgs (14-7, 10-6).

Cole Swiatek tallied 28 points for the Warriors (14-7, 11-6).

WILSON

Javier 0-0-0-0, Clary 2-1-2-5, Glovas 1-0-2-3, Swiatek 9-4-5-28, Ghaleb 2-2-3-6, McKinney 1-1-2-3, Hindmarch 1-3-6-5, Brown 8-1-2-18. TOTALS: 24-12-22-68.

NORTHERN LEHIGH

Keller 3-1-4-7, Kemery 8-11-16-27, Moyer 2-3-4-8, Seier 1-0-0-2, Berger 1-0-0-3, Hess 9-9-13-32, Smith 1-0-0-2. TOTALS: 25-24-37-81.

Wilson 14 7 19 18 - 68

Northern Lehigh 14 21 22 24 - 81

Three pointers: Wilson - Swiatek 6, Brown 1, Glovas 1; Northern Lehigh - Hess 5, Moyer 1, Berger 1.

Weatherly-Schuylkill Haven

Schuylkill Haven outscored Weatherly in each frame en route to a 61-41 Schuylkill League victory.

Albe Evans led the Hurricanes (13-7) with 14 points, while Mason Ulsh added 13 and Noah Slusser tallied 11.

For the Wreckers (7-11), Scott Zoscin led all scorers with 16 points, while Elijah Derr added 11.

WEATHERLY

Colecio 2-2-2-7, Der 4-3-7-11, Gerhart 0-0-0-0, Zoscin 6-1-1-16, Obert 1-0-0-2, Berger 1-0-2-2, Lohmann 1-1-2-3. TOTALS: 15-7-14-41.

SCHUYLKILL HAVEN

Ulsh 4-2-2-13, Evans 3-6-6-14, Miller 2-0-0-6, Slusser 4-1-2-11, Carter 3-3-3-9, Higgins 1-2-4-4, Klotz 2-0-0-4. TOTALS: 19-14-17-61.

Weatherly 9 10 9 13 - 41

Schuylkill Haven 17 13 13 18 - 61

Three-pointers: Weatherly - Zoscin 3, Colecio 1; Schuylkill Haven - Ulsh 3, Slusser 2, Evans 2, Miller 2.

Pleasant Valley-ES South

East Stroudsburg South rolled to a 70-48 Eastern Pennsylvania Conference win over Pleasant Valley.

Jeremiah Anderson had 30 points for the Cavaliers (11-10), who built a 40-18 lead at halftime.

Noah Mitchell had 13 points for the Bears (2-18).

PLEASANT VALLEY

Waltermeyer 0-2-2-2, Rommel 0-0-0-0, Smith 1-3-3-5, M. Kearns 1-0-0-2, Francis 1-1-1-3, Hosier 2-0-0-6, K. Kearns 0-0-1-0, Harrison-Gaddist 1-5-8-7, Ammermann 2-1-2-5, Robinson 1-0-0-2, Mitchell 5-3-6-13, Arce 0-0-0-0, Pisazaktowski 1-1-2-3. TOTALS: 15-16-25-48.

EAST STROUDSBURG SOUTH

Kinney 1-1-2-3, Morrison 2-1-2-5, Long 0-0-0-0, Smiith 0-0-0-0, Julius Paterson 0-0-0-0, Anderson 11-3-4-30, Owens 0-2-2-2, Greene 0-0-0-0, DeSantis 3-0-0-6, Parker 2-0-0-4, Goicoechea 2-2-2-6, Sapp 1-2-2-4, Johnson 0-0-0-0, Cesnak 1-0-2-2, Santos 3-0-0-8. TOTALS: 26-11-16-70.

Pleasant Valley 7 11 19 11 - 48

ES South 15 25 18 12 - 70

Three-pointers: ESS - Anderson 5, Santos 2. Pleasant Valley - Hosier 2.

GIRLS BASKETBALL

Lehighton-Tamaqua

Tamaqua clinched a spot in the Schuylkill League playoffs with a 51-22 win over Lehighton.

The Raiders (17-3) got 14 points from Emmy Kuczynski, and 10 from Emily Titus.

With the loss, the Indians fall to 8-13.

Tamaqua also won the JV game, 34-27, behind 11 points from Serena Jones.

LEHIGHTON

Lutsko 0-0-2-0, Klotz 0-1-2-1, Brown 2-0-0-4, Long 0-0-0-0, Williams 0-0-0-0, H. Miller 2-0-1-5, Marchessault 0-0-0-0, E. Miller 1-4-6-6, McGee 0-0-0-0, Pantella 3-0-0-6, Meckes 0-0-0-0, Fisher 0-0-0-0, Gaston 0-0-0-0, Schappell 0-0-0-0. TOTALS: 8-5-11-22.

TAMAQUA

Kane 1-0-0-3, Zuber 1-0-0-3, Hromyak 3-1-2-7, Jones 1-0-0-2, Boyle 2-0-0-5, Titus 4-2-2-10, Hope 1-0-0-2, Frederickson 2-1-1-5, Kuczynski 7-0-0-14, Reinhardt 0-0-0-0, Frederick 0-0-0-0. TOTALS: 22-4-5-51.

Lehighton 3 8 6 5 - 22

Tamaqua 6 13 16 16 - 51

Three-pointers: Lehighton - H. Miller 1; Tamaqua - Boyle 1, Zuber 1, Kane 1.

Pleasant Valley-ES South

Pleasant Valley pulled away for a 52-26 Eastern Pennsylvania Conference win over East Stroudsburg South.

Cameron Caffrey led the Lady Bears (14-6) with 10 points in the well-rounded effort.

PLEASANT VALLEY

R. Wagner 3-0-2-6, Caffrey 5-0-0-10, O’Neil 3-0-0-6, A. Wagner 2-1-2-6, B. Clark 1-3-4-5, K. Thourot 0-0-0-0, A. Thourot 0-0-0-0, A. Clark 3-2-2-8, Arndt 0-0-2-0, Morgan 0-0-2-0, Merklin 1-2-2-4, Rosenberg 0-2-2-2, Mattson 0-1-2-1, Schwenk 2-0-0-4. TOTALS: 20-11-20-52.

ES SOUTH

A. Williams 1-1-3-3, Hernandez 1-0-0-2, Parkins 0-0-0-0, Kross 0-0-0-0, Cole 2-1-2-5, H. Williams 0-1-2-1, Anderson 2-0-2-4, Day 0-0-0-0, Bostic 2-0-0-6, E. Williams 0-0-0-0, Davy 2-1-2-5. TOTALS: 10-4-11-26.

Pleasant Valley 15 14 16 7 - 52

ES South 8 5 8 5 - 26

Three-pointers: Pleasant Valley - A. Wagner 1; ES South - Bostic 2.

Northern Lehigh-Wilson

Ashley Errice’s 25 points led Wilson to a 59-36 Colonial League win over Northern Lehigh.

Almond Goodman added 11 points for the Warriors (13-8).

Jada Saeger scored 18 points in the losing effort for the Lady Bulldogs (8-12).

NORTHERN LEHIGH

Guelcher 0-0-0-0, Mack 0-0-0-0, Lear 0-0-0-0, Hoffner 0-0-0-0, Hoffman 4-1-2-9, Saeger 7-0-0-18, Seier 1-0-0-2, Klimek 0-0-0-0, Niebell 3-0-0-7. TOTALS: 15-1-2-36.

WILSON

Patterson 0-0-0-0, Gillen 4-0-0-9, Errice 9-2-2-25, Miller 0-0-0-0, Heinemann 2-0-0-4, Goodman 4-3-4-11, Grant 0-0-0-0, Crozier 2-0-2-4, Reidinger 3-0-0-6. TOTALS: 24-5-8-59.

Northern Lehigh 8 10 8 10 - 36

Wilson 16 17 13 13 - 59

Three-pointers: Northern Lehigh - Saeger 4, Niebell 1; Wilson - Errice 5, Gillen 1.

Pine Grove-Panther Valley

A big second quarter helped Pine Grove post a 37-30 Schuylkill League win over Panther Valley.

Autumn Jacoby scored 13 points as the Cardinals (11-9) overcame a slow start to take a 23-19 lead into halftime.

Erika Dubosky had 18 points for the Panthers (6-15), who led 11-8 after the first period.

PINE GROVE

Hunknpillar 2-0-0-4, Donmoyer 2-0-0-4, Butler 1-3-4-5, Jacoby 5-0-0-13, Betz 0-0-0-0, Frew 4-0-2-8, Brown 1-1-2-3, Dorson 0-0-0-0. TOTALS: 15-4-8-37.

PANTHER VALLEY

Pascoe 1-1-2-4, Steber 1-0-0-2, Vermillion 0-0-0-0, Markovich 2-0-0-6, Dubosky 6-6-6-18, Filer 0-0-0-0, Jones 0-0-0-0, Iudicello 0-0-0-0. TOTALS: 10-7-8-30.

Pine Grove 8 15 7 7 - 37

Panther Valley 11 8 4 7 - 30

Three-pointers: Pine Grove - Jacoby 3. Panther Valley - Markovich 2, Pascoe 1.

WRESTLING

Palmerton-Whitehall

Whitehall overpowered Palmerton to claim a 67-7 non-league win.

Lucas Christman (138) and Chris Lucykanish (195) had wins for the Bombers.

Whitehall 67, Palmerton 7

106 - Wilfredo Jimenez (W) pinned Aaron Gardner in 1:15; 113 - Tyler Cunningham (W) major dec. Gabriel Ramos, 13-3; 120 - Johnny Colon (W) won by forfeit; 126 - Xavier Arner (W) pinned Grant Scott in 2:38; 132 - Josh Grol (W) pinned Dennis Lombardi in :49; 138 - Lucas Christmas (P) major dec. Aiden Toussaint, 12-3; 145 - Zach Beblavy (W) won by forfeit; 152 - Kai Clark (W) pinned Shawn Gardner in 1:41; 160 - James Roberts (W) won by forfeit; 170 - Sean Cunningham (W) won by forfeit; 182 - Mike Hernandez (W) dec. Aiden Melber, 3-2; 195 - Chris Lucykanish (P) dec. John Guzman, 4-2; 220 - Izak Bright (W) pinned Jeremy Mooney in :44; 285 - Steele Hess (W) won by forfeit.

SWIMMING

Saucon Valley-Tamaqua

Saucon Valley swept Tamaqua in a non-league meet. The Panthers won the girls’ meet, 103-77, and posted a 111-56 victory on the boys’ side.

Brianna Dumond was the sole double event winner, as she took the 100 fly and 100 back.

Meanwhile, Kayla Sherry (100 breast), Nicole Aguero-Ramirez (50 Free), Ashley Jones (diving) and Billy Shilko (diving) were the other Blue Raider victors.

GIRLS

Saucon Valley 103, Tamaqua 77

200 Medley Relay - 1. Saucon Valley (Mackenzie Johnston, Maggie Chi, Maria Donahue, Kyla Lambrugo) 2:05.97, 2. Tamaqua 2:10.65, 3. Saucon Valley; 200 Free - 1. Kathleen Lohr (SV) 2:20.59, 2. Madelyn Jones (T), 3. Mary Johnson (SV); 200 IM - 1. Chi (SV) 2:25.46, 2. Donahue (SV), 3. Sarah Maue (T); 50 Free - 1. Nicole Aguero-Ramirez (T) 28.68, 2. Johnston (SV), 3. Rylee Wenzel (T); Diving - 1. Ashley Jones (T) 170.30, 2. Hailey Toth (T); 100 Fly - 1. Brianna Dumond (T) 1:09.30, 2. Seran Goudsouzian (SV), 3. Rebecca Detmar (SV); 100 Free - 1. Donahue (SV) 1:00.33, 2. Kayla Sherry (T), 3. Aguero-Ramirez (T); 500 Free - 1. Chi (SV) 5:51.13, 2. Jones (T), 3. Lohr (SV); 200 Free Relay - 1. Saucon Valley (Hailey Robertson, Johnston, Claire Holland, Sydney Oskin) 1:57.37, 2. Saucon Valley, 3. Tamaqua; 100 Back - 1. Dumond (T) 1:10.07, 2. Lambrugo (SV), 3. Mia Lloyd (SV); 100 Breast - 1. Sherry (T) 1:15.82, 2. Maue (T), 3. Detmar (SV); 400 Free Relay - 1. Saucon Valley (Chi, Lambrugo, Lohr, Donahue) 4:14.74, 2. Tamaqua, 3. Saucon Valley.

BOYS

Saucon Valley 111, Tamaqua 56

200 Medley Relay - 1. Saucon Valley (Ryan Kerr, Daniel Keats, Kyle Kerr, Milo Whitley) 1:54.05, 2. Tamaqua; 200 Free - 1. Whitley (SV) 2:04.91, 2. Nathaniel Kovalchick (T), 3. John Paceley (T); 200 IM - 1. K. Kerr (SV) 2:19.68, 2. Joel Smith (SV), 3. Jerred Reccek (SV); 50 Free - 1. Whitley (SV) 25.60, 2. Zeno Zukovich (T), 3. Chase Fong (SV); Diving - 1. Billy Shilko (T) 235.20, 2. Bill Frederick (T); 100 Fly - 1. R. Kerr (SV) 58.42, 2. Gauge Hartney (T), 3. Chanho Kim (SV); 100 Free - 1. K. Kerr (SV) 53.99, 2. Keats (SV), 3. Zukovich (T); 500 Free - 1. Smith (SV) 6:16.84, 2. Reccek (SV), 3. Kovalchick (T); 200 Free Relay - 1. Saucon Valley (Van Helmondt, Fong, Reccek, Smith) 1:49.99, 2. Tamaqua; 100 Back - 1. Keats (SV) 1:09.11, 2. Ian Machay (T), 3. Kim (SV); 100 Breast - 1. R. Kerr (SV) 1:09.00, 2. Alex Barron (T), 3. VanHelmondt (SV); 400 Free Relay - 1. Saucon (Whitley, Keats, K. Kerr, R. Kerr) 3:41.42, 2. Saucon Valley, 3. Tamaqua.

JR. HIGH BASKETBALL

9TH GRADE

Jim Thorpe-Panther Valley

Panther Valley defeated Jim Thorpe, 55-51.

Brad and Stephen Hood each had 16 points for the Panthers.

Thorpe’s Kaiden Herron led his team with 15 points.

8TH GRADE

Jim Thorpe-Panther Valley

Jim Thorpe topped Panther Valley, 51-40.

Kaiden Herron led the Olympians with 21 points, while Andrew Warner chipped in with 18.

Stephen Hood paced the Panthers with 16 points, while Brad Hood added 15.

7TH GRADE

Jim Thorpe-Panther Valley

Panther Valley rolled to a 49-11 win over Jim Thorpe.

The Panthers were led by Stephen Hood with 10 points. Drew Kokinda and Chase Weaver scored nine points apiece.

Matt Craigie was the leading scorer for the Olympians.

Classified Ads

Event Calendar

<<

September 2019

>>
SunMonTueWedThuFriSat
     

Upcoming Events

Twitter Feed