Skip to main content

Top elementary students recognized in Tamaqua

  • ANDREW LEIBENGUTH/TIMES NEWS Some students during the luncheon were from front left Alden Gilbert, Thomas Fegley, Megan Schoener, Ashlei Arthurton, Brandon Fogarty and Sadie Morrison. From back left are Steven Behr, Principal, West Penn elementary…
    ANDREW LEIBENGUTH/TIMES NEWS Some students during the luncheon were from front left Alden Gilbert, Thomas Fegley, Megan Schoener, Ashlei Arthurton, Brandon Fogarty and Sadie Morrison. From back left are Steven Behr, Principal, West Penn elementary teacher Tim Gombar, Tamaqua elementary teachers Angela Faust, Dylan Peters and James J. Fasnacht, Assistant Principal.
Published June 08. 2013 09:03AM

The Tamaqua Area School District's elementary schools met for their annual achievement luncheon for fifth grade students on May 16 at the La Dolce Casa Restaurant in Tamaqua.

The luncheon featured the presentation of the President's Academic Achievement Awards, which are presented to fourth and fifth grade students who achieve a 93 or better grade point average.

Receiving awards were:

Tamaqua Elementary School

(Mr. Dylan Peters class) - Dominick Danditelli, Emily Titus, Michael Minchhoff, Ashlei Arthurton, Jennifer Frederickson, Gretchen Pucklavage, Nick Zehner and Sean Lavine.

(Mrs. Angela Faust class) - Delaney Renn, Laclyn Ohl, Sarah McCabe, Savannah Alfaro, Lauren Fritzinger, Brandon Fogarty, Lottie Mateyak, Nathaniel Noftz and Adrian Bilodeau.

(Mrs. Georgian Setser's class) - Brandon Andescavage, Nathan Boyle, Nathan Filloy, Alden Gilbert, Brayden Knoblauch, Salvatore Manganelli, Christopher Osenbach, Jaylen Smith, Lee Woods and Jamie Zuber.

(Mrs. Megan Ingraham's class) - Jake Barron, Pierce Demetraides, Rebekah Hromyak, Ian Machay, Madison McGlinchey, Brian Milot, Joseph Minehan and Sadie Morrison.

West Penn Elementary School

(Mrs. Michelle Bittner's class) - Casey Akins, Bryce Clifford, Brianna Dumond, Rene Engle, Thomas Fegley, Abrianna Gonzalez, Logan Hartney and Matthew Kistler.

(Mr. Tim Gombar's class) - Daulton Eberts, Sarah Frantz, Laurisa Gruver, Hayley Leslie, Tate Ligenza, Lauren Marcolla, Baylee Reinhardt, Katelyn Rudy, Megan Schoener, Wyatt Zeigler and John Ross Jr.

Classified Ads

Event Calendar

<<

October 2017

>>
SunMonTueWedThuFriSat
    

Twitter Feed

Reader Photo Galleries