Skip to main content

Sports reports

Published October 21. 2010 05:00PM

Held at Tuscarora State Park

BOYS

Team Legend and Scoring

1. Pottsville (Pot) 51, 2. Blue Mountain (BM) 59, 3. Jim Thorpe (JT) 114, 4. North Schuylkill (NS) 127, 5. Schuylkill Haven (SH) 136, 6. Mahanoy Area (MA) 196, 7. Weatherly (Wea) 207, 8. Tamaqua (Tam) 207, 9. Pine Grove (PG) 240, 10. Marian (Mar) 256, 11. Minersville (Min) 261, 12. Shenandoah Valley (SV) 273, 13. Nativity (Nat) 351, 14. Panther Valley (PV) 351.

Top 20 Finishers

1. Brendan Shearn (NS) 16:16, 2. Kyler Burke (PG) 17:15, 3. Richard Hall (Min) 17:17, 4. Kyle O'Brien (BM) 17:37, 5. Logan Jacoby (SH) 17:45, 6. Eric Scanlon (Pot) 17:53, 7. Steve Dziedziak (SV) 17:59, 8. Shaun Schaeffer (BM) 18:01, 9. Codi Wood (Pot) 18:03, 10. John Centano (Pot) 18:04, 11. Doug Wells (MA) 18:05, 12. Jake Plachko (Pot) 18:07, 13. Dakota Ramus (BM) 18:07, 14. Kristian Zanis (Pot) 18:14, 15. Sam Kantner (BM) 18:15, 16. Andrew Vack (Wea) 18:18, 17. Josh Williams (JT) 18:21, 18. Tyvonne Conrad (SH) 18:29, 19. Bryan Schaeffer (BM) 18:32, 20. Devin Mashack (NS) 18:43.

TN Area Finishers

22. Chris Boyd (JT) 18:49, 23. Adam Dachowicz (JT) 18:50, 24. Matt Curran (JT) 18:55, 28. Christian Fields (JT) 19:04, 29. Nathaniel Flick (JT) 19:05, 31. Zachary Nace (JT) 19:23, 32. Connor Schleicher (Mar) 19:30, 33. Joe Rudy (Tam) 19:31, 34. Zach Oliveria (Tam) 19:31, 36. Philip Christman (Tam) 19:34, 39. Alex Sirkot (Wea) 19:42, 43. Matt Caccese (Wea) 20:10, 44. Phillip Marzen (Mar) 20:13, 46. Travis Hill (Tam) 20:15, 50. Matt Cullen (Wea) 20:24, 53. Nicholas Hopeck (Mar) 20:30, 54. Bobby Kelly (Mar) 20:37, 58. Dave Fredericks (Tam) 21:01, 59. Dylan Ashworth (Wea) 21:05, 60. Austin Karnish (PV) 22:25, 61. Shane McGeehan (PV) 21:25, 65. Michael Embick (Wea) 21:53, 68. Lucak Rinker (Wea) 22:04, 73. Dylan Hascher (Mar) 22:28, 74. Lenny Ogozalek (PV) 22:30, 77. Jack Ligenza (PV) 22:59, 79. Michael Sloboda (PV) 23:54, 81. Cory Truskey (Tam) 25:17.

GIRLS

Team Legend and Scoring

1. Tamaqua (Tam) 53, 2. Blue Mountain (BM) 57, 3. North Schuylkill (NS) 68, 4. Pottsville (Pot) 105, 5. Jim Thorpe (JT) 123, 6. Minersville (Min) 185, 7. Mahanoy Area (MA) 193, 8. Pine Grove (PG) 228, 9. Marian (Mar) 235, 10. Shenandoah Valley (SV) 257, 11. Schuylkill Haven (SH) 261. Non-scoring teams: Panther Valley (PV), Weatherly (Wea).

Top 20 Finishers

1. Paige Stoner (Pot) 17:57 (new course record), 2. Amber Carroll (Tam) 20:08, 3. Alexa Yoder (BM) 20:12, 4. Sindle Griffiths (PV) 20:43, 5. Diane Lindenmuth (NS) 20:58, 6. Kayla Susko (JT) 21:07, 7. Jessie Setlock (BM) 21:09, 8. Jocelyn Liptock (Pot) 21:15, 9. Colleen Rorke (Tam) 21:17, 10. Abby Warner (NS) 21:19, 11. Schuyler Schmidt (Tam) 21:28, 12. Sierra Pritiskutch (BM) 21:34, 13. Molly Balliet (Mar) 21:37, 14. Tanya Schrader (BM) 21:37, 15. Cecily Kohlmeir (Tam) 21:44, 16. Caitlyn Deeter (NS) 21:56, 17. Erin Bucci (JT) 22:02, 18. Kaityn McSurdy (NS) 22:13, 19. Paige Mahmod (MA) 22:15, 20, Dana Ansbach (Tam) 22:21.

TN Area Finishers

22. Emily Bumbulsky (Tam) 22:31, 26. Cat Condly (JT) 23:05, 31. Jess Leiby (Tam) 23:31, 33. Devon Bizarre (Wea) 23:46, 35. Sanda Kimborowicz (JT) 23:56, 37. Sam O'Donnell (Mar) 24:09, 43. Tianna Genetti (Wea) 24:47, 47. Breanna Gehres (JT) 24:58, 53. Amanda Srinivasan (Mar) 25:40, 54. Jamie Dougherty (Wea) 25:48, 62. Caitlin Henninger (JT) 26:29, 63. Erin Dougherty (Wea) 26:37, 64. Shannon Phillips (PV) 27:13, 65. Olivia Markovich (PV) 27:37, 74. Shannon Skotek (Mar) 30:48, 78. Brianna Kubishin (Mar) 32:08, 79. Emily Betterly (Mar) 32:20.

Classified Ads

Event Calendar

<<

October 2017

>>
SunMonTueWedThuFriSat
    

Upcoming Events

Twitter Feed

Nearby

STEP-Up Tamaqua to meet Monday

40.798347, -75.970851

STEP-Up Tamaqua will...

Man faces charges for shooting his dog

40.8014826, -75.6101867

Charges have been fi...

Extension hosts annual dinner

40.7986942, -75.8104747

The Carbon County Ex...

Reader Photo Galleries