Skip to main content

17 students receive diplomas at St. Jerome Regional School

  • SPECIAL TO THE TIMES NEWS St. Jerome Regional School, Tamaqua, held commencement exercises for its eighth grade graduating class on June 9. Graduates include, front row from left, Colby Chinchar, Dustin Dougherty, Scott Zelonis, Nicholas Getten and…
    SPECIAL TO THE TIMES NEWS St. Jerome Regional School, Tamaqua, held commencement exercises for its eighth grade graduating class on June 9. Graduates include, front row from left, Colby Chinchar, Dustin Dougherty, Scott Zelonis, Nicholas Getten and Nicholas Mayernik. Second row, Mrs. Leslie Confer (Eighth Grade teacher), Olivia Agosti, Sophie Myers, Carly Trovinger, Taylor Bailey, Grace Boyle and Mrs. Mary Ann Mansell (principal). Back row, Mason Williams, Anthony Agosti, James Ostergaard, Michael Follweiler, Mark Postupack and Michael McHale. Ryan Buchman was also a member of the graduating class.
Published June 12. 2010 09:00AM

St. Jerome Regional School, Tamaqua, held closing exercises for its eighth grade graduates on Wednesday.

A total of 17 students received diplomas for completing the prescribed course of studies for the eighth grade.

Graduates from SS. Peter and Paul Church, Tamaqua, were Dustin Dougherty, Michael McHale, Sophie Myers, James Ostergaard and Scott Zelonis.

Graduates from St. Jerome's Church, Tamaqua, were Anthony Agosti, Olivia Agosti, Taylor Bailey, Grace Boyle, Ryan Buchman, Colby Chinchar, Michael Follweiler, Nicholas Getten, Nicholas Mayernik, Mark Postupack, Carly Trovinger and Mason Williams.

The following awards were presented to the graduating class of 2010.

Board of Pastors Award (highest general average) - Boy: Michael McHale; Girl: Grace Boye

Board of Pastors Award (excellence in Religion) - Michael McHale

Father Baker Knights of Columbus Award (excellence in English) - Nicholas Mayernik

Father Baker Knights of Columbus Award (excellence in Social Studies) - James Ostergaard

Father Baker Knights of Columbus Award (excellence in Mathematics and Science) - Michael McHale

The Home and School Association Award (outstanding service) - Olivia Agosti, Mason Williams

The Lisa M. Flamini Award (desire and enthusiasm for learning) - James Ostergaard

The Bernard J. Coleman Award (outstanding effort) - Anthony Agosti

The Monsignor William E. Jones Award (outstanding effort) - Michael Follweiler

The Sister Marie Eymard "51" Award (outstanding effort) - Carly Trovinger

The Bernard B. Coleman Award (excellence in Computer) - Nicholas Mayernik

The Mary Ellen Coleman Award (excellence in Geography) - James Ostergaard

The Rev. Edward Coleman Award (excellence in Religion) - Michael McHale

Altar Server appreciation certificates Nicholas Mayernik (St. Jerome) and Michael McHale (SS. Peter and Paul)

Student Council officer appreciation certificates - James Ostergaard (president), Nicholas Mayernik (vice president), Grace Boyle (treasurer) and Sophie Myers (homeroom representative)

Principal's Award (honors for four quarters) - Anthony Agosti, Olivia Agosti, Grace Boyle, Nicholas Mayernik, Michael McHale, James Ostergaard

Perfect Attendance certificate (2009-2010) - Carly Trovinger

President's Award for Educational Excellence (graduates who maintained a 90 average in grades 4-8) - Anthony Agosti, Nicholas Mayernik, Michael McHale, James Ostergaard

President's Award for Educational Achievement (for outstanding effort) - Olivia Agosti, Grace Boyle, Michael Follweiler, Sophie Myers

St. Vincent de Paul Society Award (outstanding service) - Grace Boyle, Nicholas Mayernik

Senator David G. Argall Good Citizenship Awards - Nicholas Mayernik, James Ostergaard

The President's Physical Fitness Award - Anthony Agosti, Olivia Agosti, Grace Boyle, Ryan Buchman, Carly Trovinger

The National Physical Fitness Award - Michael McHale, Sophie Myers

The Lion's Den Physical Fitness Award (excellence in Physical Education) - Dustin Dougherty, Nicholas Getten

Mission Representative certificate of appreciation - Olivia Agosti

Race for Education first place (blue ribbons, certificates) - Olivia Agosti, Michael Follweiler

The Bishop's Award (partial scholarship to Marian High School) - Nicholas Mayernik, James Ostergaard

The Paul Nester Memorial Scholarship (partial scholarship to Marian High School) - Michael McHale

The Ida Bonenberger Memorial Scholarship (partial scholarship to Marian High School) - Olivia Agosti

The MaryAnne Stefanek Memorial Scholarship (partial scholarship to Marian High School) - Anthony Agosti

The Larry and Stephanie McCullion Scholarship (partial scholarship to Marian High School) - Taylor Bailey, Grace Boyle.

Classified Ads

Event Calendar

<<

November 2017

>>
SunMonTueWedThuFriSat
   
  

Upcoming Events

Twitter Feed

Reader Photo Galleries