Weatherly punched its ticket for the district playoffs with a 50-44 Schuylkill League win over Shenandoah Valley in local boys action last night, while the Northern Lehigh girls got their first league win this season.

BOYS BASKETBALL

Weatherly-Shenandoah

Brett Stallone paced the Wreckers with a 19-point performance, while Josh Reiner and Charlie Wallish followed with 13 and 10 respectively to up their record to 11-7 overall and 5-7 in the league.

The Blue Devils' Nick Merva finished with 14 points.

In the JV game, Shenandoah Valley scored a 54-39 win over Weatherly. The Wreckers' Lucas Figas ended up with 20 points.

WEATHERLY

Stallone 7-2-4-19, Haganey 2-2-3-6, Wallish 4-2-2-10, L. Reiner 0-2-2-2, J. Reiner 5-0-0-13, Miller 0-0-0-0. TOTALS: 18-8-11-50.

SHENANDOAH VY.

Merva 5-1-2-14, Alvarez 4-1-4-9, Mascornick 3-1-2-7, Palubinsky 1-1-2-3, Marconi 1-0-0-2, Herb 1-0-0-3, J. Storm 3-0-0-6, Marnell 0-0-0-0. TOTALS: 18-4-10-44.

Weatherly 21 6 8 15 - 50

Shenandoah 16 11 12 15 - 44

Three-pointers: W - Stallone 3, J. Reiner 3; SV - Merva 3, Herb 1.

Pottsville-Panther Vy.

Pottsville led 23-2 after the first quarter and never looked back, as the Crimson Tide topped Panther Valley 73-41.

Brandon Bridy led the Tide with a game-high 17 points.

The Panthers' Brett Kerschner and Steven Romanchick were the only two locals to have more than ten points. They scored 11 and 10 points respectively.

POTTSVILLE

Painter 0-0-0-0, Blankenhorn 4-3-6-11, Moser 0-0-0-0, Plachko 0-0-0-0, Witman 6-1-1-13, Doyle 0-0-0-0, Bridy 7-2-2-17, Toomey 1-0-0-2, Coyle 4-2-2-11, Hinchliffe 0-0-0-0, Wile 1-4-6-6, Melochick 4-0-0-8, Denkel 1-0-0-2. TOTALS: 29-13-19-73.

PANTHER VY.

Dubosky 0-0-0-0, Szczecina 2-2-2-7, Kusko 0-0-0-0, Stano 2-1-1-5, Romanchick 4-0-3-10, Kerschner 4-0-0-11, Ferryman 2-0-0-4, Vermillion 0-0-0-0, Keo 0-0-0-0, Hudicka 0-0-0-0, Campbell 1-0-0-2, Nase 0-0-0-0, Owens 0-0-0-0, Horan 1-0-0-2, Moore 0-0-0-0, Weng 0-0-0-0. TOTALS: 16-3-6-41.

Pottsville 23 19 20 11 - 73

Panther Vy 2 11 14 14 - 41

Three-pointers: P - Bridy 1, Coyle 1; PV - Kerschner 3, Romanchick 2, Szczecina 1.

Pleasant Vy.-PM East

Pleasant Valley rolled to a 48-29 Mountain Valley Conference win over Pocono Mountain East.

The Bears' Devon Howard scored 14 of his team's 15 points in the first half.

PV improves to 12-9 overall and 7-4 in the MVC.

PLEASANT VY.

Brown 3-3-5-9, Skutnik 1-0-0-2, Howard 4-6-11-15, Hosier 1-1-1-3, Roden 0-0-0-0, Deegan 0-0-0-0, Sharpe 0-0-0-0, Hrbek 1-2-2-4, Jones 2-0-0-4, Robinson 1-2-2-5, Helfrich 1-0-0-2, Neubert 0-0-0-0, Leap 1-0-0-2, Aulder 1-0-0-2. TOTALS: 16-14-21-48.

PM EAST

Hardman 3-1-2-7, Sarajan 0-0-0-0, Yarosh 0-2-2-2, Steckel 2-3-4-8, Hasbach 0-0-0-0, Randazzo 1-2-2-4, Comas 0-2-2-2, Gonzales 0-0-0-0, Tyndall 1-2-9-4, Wiggins 0-0-0-0, Leonard 0-0-0-0, Hudson 1-0-0-2. TOTALS: 8-12-21-29.

Pleas. Vy. 12 13 15 8 - 48

PM East 6 7 5 9 - 29

Three-pointers: PV - Howard 1, Robinson 1; PME - Steckel 1.

Bangor-Northwestern

Bangor beat up on Northwestern, winning 51-18 in Colonial League play.

The Slaters' Alex Colton led the team with a game-high 18 points.

The Tigers (7-14; 4-11) were led by Ty Richardson's seven points.

BANGOR

Albinson 0-0-0-0, Freeman 1-0-0-2, Martino 0-2-2-2, Reider 4-2-6-10, Owens 2-0-0-4, Pearson 2-2-2-6, Kosman 0-0-0-0, Ringland 2-0-0-5, Davis 0-0-0-0, Morris 0-2-2-2, Jones 0-0-0-0, Colton 6-5-7-18, Plummer 1-0-0-2. TOTALS: 18-13-19-51.

NORTHWESTERN

Wagner 0-0-1-0, Williamson 1-0-0-2, Schuler 0-0-0-0, T. Richardson 3-0-0-7, Betz 1-0-0-2, Breidinger 0-0-0-0, Perry 0-0-0-0, C. Richardson 1-0-0-2, Binder 1-1-4-3, Mengel 0-0-0-0, Jones 0-0-0-0, Snyder 0-0-0-0, Breininger 1-0-0-2, Deutsch 0-0-0-0, McCann 0-0-0-0, Schwartz 0-0-0-0, Mauren 0-0-0-0, Storm 0-0-0-0. TOTALS: 8-2-5-18.

Bangor 11 11 14 15 - 51

Northwestern 7 5 4 2 - 18

Three-pointers: B - Ringland 1, Colton 1; NW - T. Richardson 1.

GIRLS BASKETBALL

Jim Thorpe-Weatherly

Weatherly used a 20-point fourth quarter to help gain a 50-35 victory over visiting Jim Thorpe.

The Wreckers' Dom Adamczyk finished with a game-high 16 points and 10 rebounds, while Erin Dougherty tallied 13 and Jess Polchin had 10.

Nikki Ennis netted 15 points for the Olympians.

Weatherly improves to 6-14 overall, while Jim Thorpe slips to 1-19.

JIM THORPE

Doughty 2-1-2-5, Ennis 5-0-0-15, Rusbarsky 3-0-0-6, Cressman 3-1-2-7, Becker 1-0-4-2, Bush 0-0-0-0, Shigo 0-0-0-0. TOTALS: 14-2-8-35.

WEATHERLY

T. Heister 0-0-0-0, Bizarre 0-0-0-0, Dougherty 6-0-0-13, Parker 1-0-0-2, Adamczyk 6-2-2-16, Polchin 5-0-0-10, Boyarski 3-1-4-7, Berger 1-0-0-2. TOTALS: 22-3-6-50.

Jim Thorpe 1 6 13 9 - 35

Weatherly 10 8 12 20 - 50

Three-pointers: JT - Ennis 5; W - Adamczyk 2, Dougherty 1.

Lehighton-PM West

Pocono Mountain West cruised to a 60-17 Mountain Valley Conference victory over visiting Lehighton.

The Panthers' Ramonin Benitez led all scorers with a 19 points, while Stephanie Davis added 11.

Riley Durishin topped the Indians (3-18; 2-10) with seven points.

LEHIGHTON

Rossino 0-0-0-0, Shelly 0-0-0-0, Barclay 1-0-0-3, Fital 0-0-0-0, Yurasits 1-0-0-2, Blasiak 0-0-0-0, Durishin 3-0-0-7, Smith 0-0-0-0, Scott 0-0-0-0, Thompson 2-1-2-5, Rehrig 0-0-0-0, Cordova 0-0-0-0. TOTALS: 7-1-2-17.

PM WEST

J. Benitez 4-0-0-9, R. Benitez 8-2-2-19, Davis 5-1-4-11, Jones 1-0-0-2, Yocum 1-2-2-4, Jiminez 2-1-1-5, Flaherty 1-0-0-2, Bonitieller 0-0-0-0, Wilson 1-0-0-2, Goldman 2-0-0-4, Boas 1-0-0-2. TOTALS: 26-6-9-60.

Lehighton 7 4 5 1 - 17

PM West 10 15 21 14 - 60

Three-pointers: Lehighton - Barclay 1, Durishin 1; PM West - J. Benitez 1, R. Benitez 1.

No. Lehigh-Catasauqua

Northern Lehigh won its first Colonial League game of the season, as the Bulldogs downed Catasauqua 24-22.

The 'Dawgs were led by Jessica Olewine's seven points. Teammates Autumn Stauffer and Annelise Tarafas each added six points.

Shiloh Sziy led the Rough Riders with 10 points.

NORTHERN LEHIGH

Follweiler 1-0-0-3, Weil 3-0-0-6, Stauffer 1-0-2-2, Olewine 3-1-4-7, Tarafas 3-0-0-6. TOTALS: 11-1-6-24.

CATASAUQUA

Reiss 0-0-0-0, Saydam 0-0-0-0, Matos 0-1-2-1, Moten 0-0-0-0, Preletz 1-0-0-2, Sziy 4-2-4-10, Schnalel 3-1-1-7, Contreras 1-0-0-2. TOTALS: 9-4-7-22.

No. Lehigh 4 11 4 5 - 24

Catasaqua 6 12 0 4 - 22

Three-pointers: NL - Follweiler 1.

Pen Argyl-Palmerton

Jade Farquhar had a career high 33 points, scoring 15 in the first half, and Janel Tracy added 12 to give Palmerton a 77-66 Colonial League win.

The Bombers jumped out to a 17-4 lead in the first quarter and never looked back.

Lauran Zanette finished with 23 to lead Pen Argyl, while Sara Cinelli added 18.

Palmerton also won the JV game 39-24.

PEN ARGYL

Baker 0-0-0-0, Strouse 0-0-0-0, Zanette 8-2-2-23, Firestone 6-0-0-14, Cinelli 7-4-6-18, Frey 1-0-0-2, Mennell 3-0-0-9, Vough 0-0-0-0, Smull 0-0-0-0. TOTALS: 25-6-8-66.

PALMERTON

Paulinho 0-3-4-3, Alban 0-0-0-0, Krupa 1-0-2-2, Mad. Mummey 2-0-0-4, Farquhar 10-10-13-33, Morg. Mummey 3-0-2-6, Tracy 6-0-0-12, Meinhart 4-2-3-9, Solt 1-0-0-2, Reimer 2-2-2-6, Nemeth 0-0-0-0. TOTALS: 29-16-26-77.

Pen Argyl 4 12 19 31 - 66

Palmerton 17 19 18 23 - 77

Three-pointers: PA - Zanette 5, Mennell 3, Firestone 2; P - Farquhar 3.

PM East-Pleas. Vy.

Pocono Mountain East made a run in the fourth quarter, but Pleasant Valley hung on to pull out the 47-45 MVC win.

Keri Dekmar paced the Bears with 16 points. Teammate Jordan Meckes added 11.

Pleasant Valley moves to 14-6 (8-3) on the year.

PM EAST

C. Haller 0-0-0-0, M. Haller 0-0-0-0, Lavelle 0-0-0-0, Mader 3-2-2-8, Ruggiero 6-1-1-13, Parker 3-2-6-8, Reisenwitz 4-4-6-13, Smith 1-1-2-3. TOTALS: 17-10-17-45.

PLEAS. VY.

Meckes 4-2-5-11, Cisluycis 1-4-4-6, Dekmar 6-3-7-16, Krcic 2-4-4-8, Fields 2-0-0-4, Miller 0-0-0-0, Russell 1-0-1-2, Dorney 0-0-0-0. TOTALS: 16-13-21-47.

PM East 7 9 10 19 - 45

Pleas. Vy. 8 11 14 14 - 47

Three-pointers: PM - Reisenwitz 1; PV - Meckes 1, Dekmar 1.

SWIMMING

ACC-Tamaqua

Tamaqua and Allentown Central Catholic split in a non-conference showdown in the waters.

Caroline Kanaskie (200 Free, 100 Back) scored her 1,000th point and along with Joann Butkus (50 Free, 100 Fly) were the lone multiple winners for the Blue Raiders, while Miranda Amey (500 Free) and Carly Trovinger (100 Breast) added single individual first-places.

The Blue Raiders' Benjamin Turrano (100 Fly) and Jake Kropp (100 Free) added single top honors.

GIRLS

Tamaqua 107, Allentown CC 54

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Caroline Kanaskie, Carly Trovinger, Joann Butkus, Danielle DeCindio) 2:01.74, 2. Allentown Central Catholic, 3. Tamaqua (Denae Starry, Savannah Szabo, Emily Bumbulsky, Amber Gulick).

200 Freestyle - 1. Caroline Kanaskie (T) 2:08.91, 2. Makayla Boyle (T), 3. Kayla Apostolico (ACC).

200 IM - 1. Maria Holstrom (ACC) 2:28.26, 2. Miranda Amey (T), 3. Carly Trovinger (T).

50 Freestyle - 1. Joann Butkus (T) 25.63, 2. Danielle DeCindio (T), 3. Aleta Boccardi (ACC).

100 Butterfly - 1. Joann Butkus (T) 1:04.82, 2. Danielle DeCindio (T), 3. Kayla Apostolico (ACC).

100 Freestyle - 1. Maria Holstrom (ACC) 1:04.58, 2. Amber Gulick (T), 3. Jazmin Mena (T).

500 Freestyle - 1. Miranda Amey (T) 5:57.87, 2. Nichelle Pucklavage (T).

200 Freestyle Relay - 1. Allentown Central Catholic 1:53.39, 2. Tamaqua (Makayla Boyle, Carly Trovinger, Amber Gulick, Miranda Amey).

100 Backstroke - 1. Caroline Kanaskie (T) 1:07.17, 2. Makayla Boyle (T), 3. Alecia Boccardi (ACC).

100 Breaststroke - 1. Carly Trovinger (T) 1:16.12, 2. Megan O'Neill (ACC), 3. Emily Bumbulsky (T).

400 Freestyle Relay - 1. Tamaqua (Miranda Amey, Danielle DeCindio, Caroline Kanaskie, Joann Butkus) 4:05.25, 2. Tamaqua (Makayla Boyle, Emily Bumbulsky, Nichelle Pucklavage, Amber Gulick), 3. Allentown Central Catholic.

BOYS

Allentown CC 101, Tamaqua 52

200 Medley Relay - 1. Allentown Central Catholic 1:53.62, 2. Tamaqua (Jake Kropp, Patrick McMullen, Benjamin Turrano, Ethan Eberts).

200 Freestyle - 1. Fernando Rios (ACC) 1:57.35, 2. Matt Stanek (T), 3. Jake Wenzel (T) 2:10.79.

200 IM: Connor Beck (ACC) 2:25.19, 2. Joseph Stack (ACC), 3. Patrick McMullen (T).

50 Freestyle - 1. Jimmy Gallagher (ACC) 24.85, 2. Benjamin Turrano (T), 3. James Arndt (ACC).

100 Butterfly - 1. Benjamin Turrano (T) 1:03.06, 2. JJ Apostolico (ACC), 3. Connor Beck (ACC).

100 Freestyle - 1. Jake Kropp (T) 55.09, 2. Jake Wenzel (T), 3. James Arndt (ACC).

500 Freestyle - 1. Fernando Rios (ACC) 5:16.50, 2. Jimmy Gallagher (ACC), 3. Matt Stanek (T).

200 Freestyle Relay - 1. Allentown Central Catholic 1:45.99, 2. Tamaqua (Patrick McMullen, Andrew Castagna, Jake Wenzel, Ethan Eberts), 3. Allentown Central Catholic.

100 Backstroke - 1. Craig People (ACC) 1:13.85, 2. John Miller (ACC).

100 Breaststroke - 1. Joseph Stack (ACC) 1:11.92, 2. Dan Holobeny (ACC), 3. Patrick McMullen (T).

400 Freestyle Relay - 1. Allentown Central Catholic 3:45.39, 2. Tamaqua (Benjamin Turrano, Matt Stanek, Jake Wenzel, Jake Kropp).