The Marian and Jim Thorpe girls both registered their 10th win of the season by gaining Schuylkill League road wins Thursday.

The Fillies defeated Lourdes in a Division 2-3 crossover game while the Olympians edged Pine Grove in Division 1 action.

GIRLS BASKETBALL

Marian-Lourdes

Marian remained undefeated in league play by posting a 41-36 victory over host Lourdes.

The Fillies, who used a 10-2 run to close the game and earn the win, improved to 10-2 overall and 6-0 in Schuylkill League Division 3.

Kaysi McLaughlin scored a team-high 11 points, including five in the fourth quarter. Sam Faust finished with eight points for the winners while Gabby Green chipped in with seven.

For the Red Raiders (11-2; 4-2), Christina Perles tallied 11 points.

In the JV game, Marian posted a 32-15 win.

MARIAN

Green 3-0-2-7, Faust 4-0-0-8, McLaughlin 2-5-6-11, Shober 1-3-4-5, Tristani 2-2-6-6, Nemeth 0-0-0-0, Sofranko 2-0-0-4, Wilson 0-0-0-0. TOTALS: 14-10-18-41.

LOURDES

Perles 4-3-4-11, Loftus 0-0-0-0, Komara 1-0-0-2, Getchey 5-0-0-10, O'Donnell 0-0-0-0, Singh 1-0-0-3, Schultz 4-2-4-10, Leach 0-0-0-0. TOTALS: 15-5-8-36.

Marian 10 9 11 11 - 41

Lourdes 6 9 12 9 - 36

Three-pointers: Marian - McLaughlin 2, Green 1; Lourdes - Singh 1.

Jim Thorpe-Pine Grove

Jim Thorpe jumped out to an early lead and held off Pine Grove down the stretch to post a 42-36 Schuylkill League Division 1 win.

Celeste Robinson scored eight of her game-high 23 points in the first quarter as the Olympians opened up a 10-3 advantage.

Thorpe (10-1; 4-1) also received 11 points from Chelsea Smelas.

For the Cardinals, who fell to 8-5 overall and 2-3 in the league, Thompson and Shannon Zimmerman each finished with nine points.

In the JV game, the Olympians gained a 41-33 win.

JIM THORPE

McElmoyle 0-0-0-0, Batts 1-1-2-3, Lawrence 1-0-0-3, Robinson 11-1-4-23, Mosteller 1-0-0-2, Smelas 5-1-2-11. TOTALS: 19-3-8-42.

PINE GROVE

Smith 0-2-2-2, Sampson 1-1-2-3, Thompson 4-1-2-9, Zimmerman 3-3-7-9, Geiger 2-0-0-4, Dimon 3-1-2-7, Bertasavage 1-0-0-2, R. Zimmerman 0-0-1-0. TOTALS: 14-8-16-36.

Jim Thorpe 10 8 14 10 - 42

Pine Grove 3 6 15 12 - 36

Three-pointers: Jim Thorpe - Lawrence 1; Pine Grove - None.

Weatherly-Tri-Valley

Tri-Valley's Tara Nahodil outscored the entire Weatherly team as the Bulldogs rolled to a 56-19 Schuylkill League win.

Nahodil finished with a game-high 21 points while teammate Juli Weber added 17. Tri-Valley is now 14-0 overall and 6-0 in Division 2 play.

The Wreckers (2-9; 1-5 in Division 3) received a team-high six points from Erin Dougherty.

In the JV game, the Bulldogs cruised to a 52-18 win.

WEATHERLY

E. Dougherty 3-0-0-6, Adamczyk 1-0-2-2, Polchin 2-0-0-4, Boyarski 2-0-0-5, J. Dougherty 0-0-0-0, Bizarre 0-0-0-0, Panzarella 0-0-0-0, Galada 0-0-0-0. TOTALS: 8-0-2-17.

TRI-VALLEY

Weber 8-0-0-17, Deibert 1-0-0-2, Newswanger 2-0-0-4, Spickler 1-0-0-2, Smeltz 1-0-0-2, Troutman 2-2-3-6, Ney 0-0-0-0, Stutzman 1-0-0-2, Nahodil 9-3-3-21. TOTALS: 25-5-6-56.

Weatherly 4 2 4 7 - 17

Tri-Valley 23 13 18 2 - 56

Three-pointers: Weatherly - Boyarski 1; Tri-Valley - Weber 1.

SWIMMING

Tamaqua-Sch. Haven

Tamaqua split its meet with Schuylkill have as the Lady Raiders won 120-60 while the boys fell 124-44 to the Hurricanes.

Tamaqua's Joann Butkus broke a team record in winning the 200 freestyle in 2:01.91. She also placed first in 100 freestyle and was part of two winning relays. Teammate Danielle DeCindio also won two events, the 50 freestyle and 100 butterfly, while helping her team sweep the relays.

For Schuylkill Haven, Austin Bayliff, Sean Spotts and Dylan Slotterback all won two individual events.

BOYS

Schuylkill Haven 124, Tamaqua 44

200 Medley Relay - 1. Schuylkill Haven (Vincent Palladino, Sean Spotts, Dylan Slotterback, Austin Bayliff) 1:50.3, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua

200 Freestyle - 1. Austin Bayliff (SH) 1:56.69, 2. William Sieck (SH), 3. Zak Yachera (T).

200 Inidividual Medley - 1. Sean Spotts (SH) 2:17.58, 2. Vincent Palladino (SH), 3. Kyle McGarry (SH).

50 Freestyle - 1. Dylan Slotterback (SH) 24.92, 2. Andrew Chesakis (SH), 3. Tyler Butkus (T).

100 Butterfly - 1. Austin Bayliff (SH) 1:00.17, 2. Vincent Palladino (SH), 3. Gage Whalen (T).

100 Freestyle - 1. Dylan Slotterback (SH) 55.44, 2. Kyle McGarry (SH), 3. Jake Kropp (T).

500 Freestyle - 1. Nicholas Semanco (SH) 5:56.41, 2. Matt Stanek (T), 3. Stephen Schock (SH).

200 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven (Vincent Palladino, William Sieck, Nicholas Semanco, Andrew Chesakis) 1:39.37, 2. Tamaqua, 3. Schuylkill Haven.

100 Backstroke - 1. Sean Spotts (SH) 59.49, 2. William Sieck (SH), 3. Jake Kropp (T).

100 Breaststroke - 1. Zak Yachera (T) 1:13.77, 2. Nicholas Semanco (SH), 3. Jackson Fleagle (SH).

400 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven (Sean Spotts, Andrew Chesakis, Dylan Slotterback, Austin Bayliff) 3:36.66, 2. Tamaqua, 3. Schuylkill Haven.

GIRLS

Tamaqua 120, Schuylkill Haven 60

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Caroline Kanaskie, Emily Bumbulsky, Joann Butkus, Danielle DeCindio) 2:02.49, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua.

200 Freestyle - 1. Joann Butkus (2:01.91), 2. Allison Adams (SH), 3. Megan Wagner (T).

200 Individual Medley - 1. Miranda Amey (T) 2:27.47, 2. Carly Trovinger (T), 3. Amber Gulick (T).

50 Freestyle - 1. Danielle DeCindio (T) 27.53, 2. Caitlin McGarry (SH), 3. Andrea Whitley (T).

100 Butterfly - 1. Danielle DeCindio (T) 1:10.11, 2. Emily Bumbulsky (T), 3. Ashley VanBuren (T).

100 Freestyle - 1. Joann Butkus (T) 55.23, 2. Allison Adams (SH), 3. Amber Gulick (T).

500 Freestyle - 1. Caroline Kanaskie (T) 5:56.25, 2. Ashley VanBuren (T), 3. Nichelle Pucklavage (T).

200 Freestyle Relay - 1. Tamaqua (Danielle DeCindio, Miranda Amey, Caroline Kanaskie, Joann Butkus) 1:49.66, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua.

100 Backstroke - 1. Megan Wagner (T) 1:10.09, 2. Hannah Romberger (SH), 3. Makayla Boyle (T).

100 Breaststroke - 1. Emily Bumbulsky (T) 1:15.43, 2. Miranda Amey (T), 3. Carly Trovinger (T).

400 Freestlye Relay 1. Tamaqua (Megan Wagner, Nichelle Pucklavage, Ashley VanBuren, Andrea Whitley) 4:36.7, 2. Schuylkill Haven, 3. Schuylkill Haven.

FRESHMAN

BASKETBALL

Tamaqua lost to Blue Mountain 53-41.

For the Blue Raiders (6-5), Connor Hartung had a game high 14 points while Ernie Shilko added nine points.

8TH GRADE

BASKETBALL

Tamaqua continued its winning ways by defeating Blue Mountain 26-16.

Zach Colmean led the Raiders (9-2) with 11 points, while Russel Blaker added eight.