The Northwestern girls and Marian boys posted victories on Thursday night to remain undefeated.

GIRLS BASKETBALL

No. Lehigh-Northwestern

Northwestern jumped out to a 35-point first-half lead and ran away from Northern Lehigh, 67-20, in Colonial League play.

Sara Jones led the Lady Tigers with 15 points. Teammate Sabrina Mertz was close behind with 14. Erika Thomas added 11.

Northwestern (4-0) connected for eight three-pointers on the night.

The Bulldogs' leading scorer was Shannon Weil with seven points.

NORTHERN LEHIGH

Follweiler 1-4-4-6, Mozzoche 0-0-0-0, Weil 2-2-2-7, Stauffer 0-0-0-0, Olewine 1-1-4-3, Tarafas 0-0-0-0, Bevans 2-0-0-4, Harlan 0-0-0-0, Horwath 0-0-0-0. TOTALS: 6-7-10-20.

NORTHWESTERN

Mertz 6-0-2-14, Landrigan 0-0-0-0, Day 0-0-0-0, Jones 6-1-1-15, Suter 0-0-2-0, Segan 3-0-0-7, Gawelko 1-0-0-2, Koenig 1-0-0-2, Bennett 2-0-0-6, Shupp 0-0-0-0, Thomas 5-0-0-11, Cunningham 3-0-0-6, Anderson 2-0-0-4. TOTALS: 29-1-5-67.

No. Lehigh 2 11 2 5 - 20

Northwestern 18 28 14 7 - 67

Three-Pointers: NL - Weil 1; NW - Mertz 2, Jones 2, Bennett 2, Segan 1, Thomas 1.

Pottsville-Lehighton

Pottsville scored at least 12 points in every quarter en route to beating Lehighton in non-league play, 61-35.

Taylor Eckley scored a game-high 20 points for the Crimson Tide.

The Indians (0-3) were paced by Kasaundra Barclay's 11 points.

POTTSVILLE

Spece 5-2-3-12, Eckley 1-0-0-2, Moser 2-0-0-4, Ryan 1-0-0-2, Boran 6-0-0-12, Cresswell 1-2-2-5, T. Eckley 10-0-0-20, Bulino 1-0-2-2, Purnehl 0-2-2-2. TOTALS: 27-6-9-61.

LEHIGHTON

Rossino 0-0-0-0, Shelly 1-0-2-3, Green 0-0-0-0, Barclay 4-0-0-11, Fital 2-1-1-5, Yurasits 2-5-7-9, Blasiak 0-0-0-0, Durishin 0-2-4-2, Smith 1-0-0-3, Rehrig 0-2-2-2, Cordova 0-0-0-0. TOTALS: 10-10-16-35.

Pottsville 15 18 12 16 - 61

Lehighton 9 13 4 9 - 35

Three-Pointers: P - Cresswell 1; L - Barclay 3, Shelly 1, Smith 1.

BOYS BASKETBALL

Nativity-Marian

Alden Whah scored 21 points and grabbed 20 rebounds in Marian's 65-48 victory over Nativity.

Nick Kweder (11) and Damian Richards (10) also scored in double figures for Marian (4-0).

Jeff Yordy's 16 points paced Nativity.

NATIVITY

White 0-1-2-1, Hunyara 4-2-4-10, Yordy 4-5-7-16, Palamar 2-2-2-6, DiNicola 0-2-4-2, Kaledas 3-2-3-10, Hoppel 1-0-0-3. TOTALS: 14-14-22-48.

MARIAN

A. Agosti 1-0-0-2, Kweder 4-0-0-11, N. Agosti 0-0-0-0, Legath 0-0-0-0, Richards 4-2-2-10, Bilka 0-0-0-0, Damian 2-0-0-4, Whah 8-5-9-21, R. Karnish 2-2-2-7, M. Karnish 0-0-0-0, Paisley 1-0-0-2, Swankoski 4-0-0-8, Postupack 0-0-0-0, Talbott 0-0-0-0. TOTALS: 26-9-13-65.

Nativity 7 14 14 13 - 48

Marian 15 19 17 14 - 65

Three-Pointers: N - Yody 3, Kalebas 2, Hoppel 1; M - Kweder 3, R. Karnish 1.

SWIMMING

Tamaqua-Blue Mountain

Blue Mountain swept Tamaqua.

Miranda Amey and Joann Butkus led the Lady Raiders with two wins apiece. Amey won the 200 IM and the 500 Freestyle, while Butkus took home the 50 Freestyle and the 100 Butterfly.

Ben Turrano was the only local boy to win an event. He took the 100 freestyle and placed second in the 50 freestyle. The only other victory came from the 400 relay team.

GIRLS

Blue Mountain 103, Tamaqua 77

200 M Relay - 1. Blue Mt. (Dukeman, Boran, Bartush, Barrineau) 2:00.87.

200 Free - 1. Carolina Kanaskie (T) 2:10.69, 2. R. Juritsch (BM), 3. R. Donohue (BM).

200 IM - 1. Miranda Amey (T) 2:27.01, 2. Carly Trovinger (T), 3. J. Boran (BM).

50 Free - 1. Joann Butkus (T) 25.43, 2. M. Barrineau (BM), 3. Danielle DeCindio (T).

Diving - 1. R. Mabry (BM).

100 Fly - 1. Joann Butkus (T) 1:02.91, 2. M. Bartush (BM), 3. Danielle DeCindio (T).

100 Free - 1. M. Barrineau (BM) 58.20, 2. Caroline Kanaskie (T), 3. R. Juritsch (BM).

500 Free - 1. Miranda Amey (T) 5:50.93, 2. A. Sleinkofer (BM), 3. N. Widtfeldt (BM).

200 Relay - 1. Blue Mt. (Bartush, Boran, Juritsch, Barrineau) 1:48.63.

100 Back - 1. M. Bartush (BM) 1:07.28, 2. C. Dukeman (BM), 3. J. Jacobson (BM).

100 Breast - 1. Carly Trovinger (T) 1:14.73, 2. J. Boran (BM), 3. Emily Bumbulsky (T).

400 Relay - 1. Tamaqua (Amey, DeCindiom Kanaskie, Butkus) 3:56.80.

BOYS

Blue Mountain 110, Tamaqua 70

200 M Relay - 1. Blue Mt. (Marino, Carroll, Luckenbull, Kramer) 1:50.71.

200 Free - 1. K. Schuetrum (BM) 2:08.94, 2. Matt Stanek (T), 3. C. Greenawalt (BM).

200 IM - 1. S. Carroll (BM) 2:21, 2. Gage Whalen (T), 3. Pat McMullen (T).

50 Free - 1. J. Levkulic (BM) 25.92, 2. Ben Turrano (T), 3. Jake Wenzel (T).

Diving - 1. L. Luckenbill (BM).

100 Fly - 1. N. Marino (BM) 58.07, 2. Jake Kropp (T), 3. Gage Whalen (T).

100 Free - 1. Ben Turrano (T) 57.26, 2. Jake Wenzel (T), 3. J. Levkulic (BM).

500 Free - 1. K. Schuetrum (BM) 5:46.66, 2. Matt Stanek (T), 3. J. McLaughlin (BM).

200 Relay - 1. Blue Mt. (Marino, Greenawalt, Levkulic, Carroll) 1:39.27.

100 Back - 1. N. Marino (BM) 59.60, 2. Jake Kropp (T), 3. Ethan Ebert (T).

100 Breast - 1. S. Carroll (BM) 1:10.55, 2. Pat McMullen (T), 3. M. Hoysock (BM).

400 Relay - 1. Tamaqua (Whalen, Eberts, Stanek, Kropp) 3:59.98.

JR HIGH BASKETBALL

9TH GRADE

Minersville-Tamaqua

Tamaqua lost to Minersville, 63-49.

Zach Coleman and Joe Berezwick scored 15 and 14 points respectively for the Blue Raiders (1-2).

8TH GRADE

Tamaqua picked up a 41-32 win over Weatherly.

Eddie Titus dropped 14 to lead the Raiders (3-0). Thad Zuber added nine.

Chris McNeal led Weatherly with 12 points.

7TH GRADE

Tamaqua came through with a 46-33 victory over Weatherly.

Thad Zuber led the Raiders (2-0) with 19 points. Aaron Wargula added 14, while Mitchell Kurek chipped in with 10.

For Weatherly Zack Moon had 11 and AJ Knepper tallied 10.