Two area swimmers have earned top seeds for this weekend's District 11 Class AA swimming championships.

Northwestern's Madison Burns is ranked No. 1 in two events the 200 IM and the 100 breast.

Tamaqua's Joann Butkus has also earned a top seed, gaining the best time in the 50 free.

Karoline Vavra of Panther Valley earned two No. 2 seeds, entering both the 100 breast and 50 free with the second fastest times.

The only other area individual to gain a second seed is Weatherly's Matt Cullen in the 50 free.

Below are the top three seeds in each event.

GIRLS

200 medley relay - 1. Southern Lehigh 1:53.8, 2. Panther Valley 1:59.55, 3. Moravian 2:00.57.

200 free - 1. Emily Lyons (SL) 1:58.73, 2. Madison Amann (SL) 1:59.76, 3. Katie Cialkowski (Sal) 2:00.97.

200 IM - 1. Madison Burns (NW) 2:07.28, 2. Rhya Rodriguez (SL) 2:14.75, 3. Katie Pielmeier (Palmerton) 2:20.35.

50 free - 1. Joann Butkus (Tam) 25.2, 2. Karoline Vavra (PV) 25.35, 3. Amy Phillips (SL) 25.37;

100 fly - 1. Emily Baumert (Sal) 1:01.26, 2. Sarah Lyons (SL) 1:01.46, 3. Natalie Snyder (ACC) 1:03.9;

200 free relay - 1. Southern Lehigh 1:43.41, 2. Salisbury 1:43.86, 3. Panther Valley 1:45.79;

100 free - 1. Rhya Rodriguez (SL) 55.57, 2. Lake Duffy (PA) 55.76, 3. Joann Butkus (Tam) 56.51.

500 free - 1. Emily Lyons (SL) 5:11.07, 2. Abigail Thomson (Mor), 3. Gabby Guttman (Sal) 5:26.95.

100 back - 1. Madison Amann (SL) 1:01.84, 2. Devon Korhammer (Mor) 1:03.85, 3. Sarah Lyons (SL) 1:04.2.

100 breast - 1. Madison Burns (NW) 1:0.13, 2. Karoline Vavra (PV) 1:10.66, 3. Taylor Gonoude (Sal) 1:12.37.

400 free relay - 1. Southern Lehigh 3:43.39, 2. Salisbury (Taylor Gonoude, Alyssa Sipos, Katie Cialkowski, Emily Baumert) 3:46.5, 3. Tamaqua 3:54.04.

BOYS

200 medley relay - 1. Southern Lehigh 1:41.71, 2. Tamqua 1:48.10, 3. Central Catholic 1:48.45.

200 free - 1. Zach Oatis (SV) 1:46.51, 2. Mike Ambrose (SL) 1:54.73, 3. Garrett Collins (Sal) 1:55.13.

200 IM - 1. Thomas Boran (BM) 2:05.56, 2. Avery Soong (SV) 2:06.57, 3. John Deutsch (SL) 2:12.73, 6. Tim Constantini (Sal) 2:15.32, 11. Ian Carey (Sal) 2:25.0, 20. Patrick Golden (Sal) 2:33.74, 21. Tyler Lesko (Sal) 2:35.56;

50 free - 1. Jason Moyer (SL) 22.02, 2. Matt Cullen (Wea) 23.14, 3. Tim Schultz (SH) 23.14.

100 fly - 1. Eric Tatum (Sal) 56.38, 2. Riley Geis (SL) 56.67, 3. Walker Sikorski-Schnedier (SL) 58.22.

200 free relay - 1. Southern Lehigh 1:34.56, 2. Salisbury (Jason Carne, Tim Costantini, Jon Anderson, Eric Tatum) 1:34.85, 3. Schuyllkill Haven 1:34.91;

100 free - 1. Eric Tatum (Sal) 50.41, 2. Riley Geis (SL) 51.3, 3. Daniel Weekes (Mor) 51.58.

500 free - 1. Zach Oatis (SV) 4:51.43, 2. Thomas Boran (BM) 5:03.71, 3. Garrett Collins (Sal) 5:05.58.

100 back - 1. Jason Moyer (SL) 53.08, 2. Avery Soong (SV) 58.99, 3. Sean Spotts (SH) 1:00.33.

100 breast - 1. Mike Ambrose (SL) 1:03.15, 2. Brendan Ferraro (SL) 1:04.7, 3. Sawyer Allen (Palmerton) 1:05.37.

400 free relay - 1. Southern Lehigh 3:26.76, 2. Salisbury (Brian Garcia, Patrick Golden, Tyler Lesko, Eric Tatum) 3:29.77, 3. Central Catholic 3:34.18.