The 2011 Tamaqua Summer Basketball League, sponsored by the Eastern Schuylkill Recreation Commission (ESRC), will tip-off its season on Wednesday, June 8, at the North and Middle Ward Playground in Tamaqua.

This year's league consists of 10 teams and over 100 players, many of whom have excelled locally on the scholastic and collegiate hardwood.

There will be three games on opening night beginning at 6:00 p.m. Starting on Monday, June 13, the ESRC will move to a four-game schedule, which begin at 5:30 p.m.

All games will be played on Monday and Wednesday evenings during the months of June and July and will be held at the North and Middle Ward Playground and the East End Playground in Tamaqua. In the event of inclement weather, the games will be moved indoors to the Tamaqua Salvation Army Community Center gymnasium.

The League playoffs will be held during the last week of July, with the Championship Game set for Friday, July 29. The winner of the ESRC Summer Basketball League will receive an automatic bid into the Catasauqua Tournament of Championships, which begins the following week.

R.R. Frey Services is the two-time defending Summer Basketball League Champion.

ESRC Executive Director Jason Boris has released the following rosters and schedules:

LEAGUE ROSTERS

Big Dippers

Derek Sisak, Jordan Wartman, Mark Wartman, Randy Kurzinsky, Mike DeMarco, Trevor Strenchock, J.J. Reinmiller, Mark Scarcella, Jeremy Kieter, Larry Webster.

Cuz-N-Joe's Place

Pat Sharkey, Ethan Eichorst, Damien Dolan, Damian Fritz, Jon Veet, Soko Mujovic, Joe Evancho, Dino Deritis, Jason Farley, Christian Laputka, Brandon DeCosmo, Bob Broyan.

Guerilla Squad

Derrick McFarland, Tom McFarland, Tim McFarland, Brandon McFarland, Dave Wilson, Jamell Boyd, Nick Schlitzer, Ron Abdo, Mike McKeon, John Vadyak.

Kupres Twins Photography

Mike Taylor, Justin Paisley, Nick Edmonds, Joe Tamagini, Shane Evans, Bejtullah Mehmeti, Mike Mazur, Eric Radishofski, Paris Cleveland, Dwayne Gilley.

Lucky's Deli

Ed Michalik, J.J. Swope, Jack Buchinsky, Nick Reese, Bill Cuff, Damien Lewis, Travis Leonarczyk, Nick Sajone, Keith Barlow, Jeff Rakus.

Nahas Law Office

Doug Litwhiler, Tony Gomez, Mike Zulkowski, Tom Zulkowski, Warren Teasley, Chris Decker, Derek Flail, Ted Styka, Mike Murphy, Matt Murphy, Chris Marquardt, Ryan Nenstiel.

Progressive Vision Institute

Steve Agosti, Dave Agosti, Mark Mazur, Chris Rhubright, Alec Portz, Tom Pany, Brian Davis, Otis Ford, Matt Brown, Tony Stoeckel, Ray Ziegenfuss Jr.

R.R. Frey Services

Randy Frey, Jeremy Frey, Jeff Miller, Trevor Miller, Ryan Achenbach, Tom Toth, Cassie McMasters, Jason Derr, Jim Barron, Dan Miller, Cory Houser.

Ryan's Oil & Heating

Jeff Peel, Joe Schaeffer, Kieran Conway, Jeff Krusinsky, Jon Scheuer, Shawn Tray, Kyle Berezwick, Sage Spece.

Weikel Sportswear

Damien Saurazas, Travis Williams, Mike Stankowitch, Zach Tofany, John Rizzo, Josh Dombrosky, Aaron Dombrosky, Edwin Antonetty, D.J. Fairell.

LEAGUE SCHEDULE

Wednesday, June 8 (at North and Middle Ward Playground)

6:00 – Big Dippers vs. Cuz-N-Joe's Place

7:00 – Guerilla Squad vs. Kupres Twins Photography

8:00 – Lucky's Deli vs. Nahas Law Office

Monday, June 13 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Guerilla Squad vs. Nahas Law Office

6:30 – Kupres Twins Photography vs. Lucky's Deli

7:30 – Weikel Sportswear vs. R.R. Frey Services

8:30 – Ryan's Oil & Heating vs. Progressive Vision Institute

Wednesday, June 15 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Big Dippers vs. R.R. Frey Services

6:30 – Progressive Vision Institute vs. Cuz-N-Joe's Place

7:30 – Ryan's Oil & Heating vs. Nahas Law Office

8:30 – Weikel Sportswear vs. Lucky's Deli

Monday, June 20 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Weikel Sportswear vs. Cuz-N-Joe's Place

6:30 – Ryan's Oil & Heating vs. Big Dippers

7:30 – Progressive Vision Institute vs. Kupres Twins Photography

8:30 – R.R. Frey Services vs. Guerilla Squad

Wednesday, June 22 (at East End Playground)

5:30 – Kupres Twins Photography vs. Ryan's Oil & Heating

6:30 – Guerilla Squad vs. Weikel Sportswear

7:30 – Lucky's Deli vs. Cuz-N-Joe's Place

8:30 – Nahas Law Offices vs. Big Dippers

Monday, June 27 (at East End Playground)

5:30 – Lucky's Deli vs. Progressive Vision Institute

6:30 – R.R. Frey Services vs. Nahas Law Office

7:30 – Guerilla Squad vs. Big Dippers

8:30 – Cuz-N-Joe's Place vs. Kupres Twins Photography

Wednesday, June 29 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Progressive Vision Institute vs. Weikel Sportswear

6:30 – R.R. Frey Services vs. Ryan's Oil & Heating

7:30 – Lucky's Deli vs. Guerilla Squad

8:30 – Nahas Law Office vs. Kupres Twins Photography

Monday, July 4

HOLIDAY – NO GAMES

Wednesday, July 6 (at East End Playground)

6:30 – Progressive Vision Institute vs. R.R. Frey Services

7:30 – Ryan's Oil & Heating vs. Weikel Sportswear

Monday, July 11 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Lucky's Deli vs. R.R. Frey Services

6:30 – Nahas Law Office vs. Progressive Vision Institute

7:30 – Cuz-N-Joe's Place vs. Ryan's Oil & Heating

8:30 – Big Dippers vs. Weikel Sportswear

Wednesday, July 13 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Guerilla Squad vs. Ryan's Oil & Heating

6:30 – Kupres Twins Photography vs. Weikel Sportswear

7:30 – Big Dippers vs. Progressive Vision Institute

8:30 – Cuz-N-Joe's Place vs. R.R. Frey Services

Monday, July 18 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Big Dippers vs. Kupres Twins Photography

6:30 – Cuz-N-Joe's Place vs. Guerilla Squad

7:30 – Weikel Sportswear vs. Nahas Law Office

8:30 – Ryan's Oil & Heating vs. Lucky's Deli

Wednesday, July 20 (at North and Middle Ward Playground)

5:30 – Nahas Law Office vs. Cuz-N-Joe's Place

6:30 – Big Dippers vs. Lucky's Deli

7:30 – Kupres Twins Photography vs. R.R. Frey Services

8:30 – Progressive Vision Institute vs. Guerilla Squad

Monday, July 25 (at North and Middle Ward Playground)

PLAYOFFS – FIRST ROUND

6:30 – TBA (#4 vs. #5)

7:30 – TBA (#3 vs. #6)

Wednesday, July 27 (at North and Middle Ward Playground)

PLAYOFFS - SEMIFINALS

6:30 – TBA (#2 vs. #3/#6 winner)

7:30 – TBA (#1 vs. #4/#5 winner)

Friday, July 29 (at North and Middle Ward Playground)

PLAYOFFS - CHAMPIONSHIP GAME

7:00 – TBA

Sunday, July 31 (at Catasauqua Borough Playground)

START OF CATASAUQUA TOURNAMENT OF CHAMPIONS