Tamaqua got wins from its boys' basketball team and girls' swim team in scholastic action on Monday.

BOYS BASKETBALL

Minersville-Tamaqua

After struggling offensively in first half, Tamaqua erupted after intermission to post a 57-53 non-league win over Minersville.

The Raiders (2-0) trailed 20-13 at halftime, but Matt Kurek helped ignite the Tamaqua comeback. Kurek finished with a team-high 18 points. He got plenty of suport from teammates Jake Fegley and Brett Kosciolek, who added 10 points apiece.

Cole Weachock scored 23 points to lead the Miners.

In the JV contest, Zach Wargula's 14 points led Tamaqua to a 43-37 win.

MINERSVILLE

Melochick 3-1-4-10, Hollen 1-1-2-3, Weachock 9-2-6-23, Kopinetz 3-2-2-8, Ellinger 1-0-0-2, Powanda 0-0-0-0, Brophy 3-2-3-8, Fedornak 0-0-0-0. TOTALS: 20-7-16-53.

TAMAQUA

Nunemacher 2-0-0-5, Wargula 3-0-0-7, Fegley 3-4-6-10, Rottet 0-2-2-2, Frantz 0-0-0-0, Kosciolek 4-2-2-10, Kurek 7-1-2-18, Skripko 0-0-0-0, Kehl 0-3-6-3, Hartung 1-0-0-2, Krell 0-0-0-0. TOTALS: 20-12-18-57.

Minersville 8 12 14 19 - 53

Tamaqua 6 7 19 25 - 57

Three pointers: M - Weachock 3, Melochick 3; T - Kurek 3, Nunemacher, Wargula.

Weatherly-MMI Prep

Weatherly saw its chance for a victory disappear under a 28-point fourth quarter explosion by Freeland MMI.

Trailing by six heading into the final period, the Preppers rallied for a 55-47 non-league victory.

George Gera scored 17 points for the winners.

Luke Reiner had 17 points and Scott Cole added 16 for Weatherly. Samson Walton and Joe Haganey both pulled in eight rebounds for the Wreckers.

MMI won the JV game, 40-35. Tyler Sipler's 14 points and Charlie Wallish's 10 led the junior Wreckers.

WEATHERLY

Cole 8-0-0-16, L. Reiner 6-3-4-17, Stallone 1-2-5-4, J. Reiner 0-2-2-2, Haganey 1-2-4-4, Walton 1-0-2-2, Wallish 1-0-2-2, Miller 0-0-0-0. TOTALS: 18-9-19-47.

MMI PREP

Koller 4-6-8-15, G. Gera 5-7-8-17, Karchner 4-0-0-8, Marchetti 0-1-2-1, Rogers 2-6-6-11, Kupsho 1-0-1-2, VanHoeklen 0-1-2-1, J. Gera 0-0-0-0, Wenner 0-0-0-0, Connors 0-0-0-0. TOTALS: 16-21-27-55.

Weatherly 10 10 13 14 - 47

MMI Prep 11 4 12 28 - 55

Three pointers: W - L. Reiner 2; MMI - Koller, Rogers.

GIRLS BASKETBALL

Jim Thorpe-Schuylkill Haven

Celeste Robinson scored 32 points to lead Jim Thorpe to a season-opening 63-47 non-league victory over Schuylkill Haven.

Chelsea Smelas added 19 points for the Olympians, who jumped out to a double digit first quarter lead and never looked back.

JIM THORPE

McElmoyle 1-0-0-3, Batts 0-0-0-0, Lawrence 0-0-0-0, Condly 1-0-0-2, Binder 0-0-0-0, Robinson 15-2-6-32, Mosteller 2-0-0-4, Ennis 1-0-0-3, Smelas 9-1-4-19. TOTALS: 29-3-9-63.

SCHUYLKILL HAVEN

Celani 9-7-7-25, Pennick 3-0-0-7, Bulino 0-0-2-0, Woleschok 3-0-0-8, Schweigert 3-1-3-7. TOTALS: 18-8-12-47.

Jim Thorpe 18 23 16 6 63

Schuylkill Haven 7 14 6 20 47

Three pointers: JT - McElmoyle 1, Ennis 1. SH - Woleschok 2, Pennick 1.

SWIMMING

Allentown Central Catholic-Tamaqua

The Blue Raiders faced off against Allentown Central Catholic in the pool and the Lady Raiders came out on top with a 124-43 win over the Vikettes, while the boys dropped their decision, 101-51.

Individually for the locals, Caroline Kanaskie, Miranda Amey and Joann Butkus all picked up two individual firsts, while Emily Bumbulsky and Megan Wagner earned first in one individual event.

BOYS

Allentown Central Catholic 101, Tamaqua 51

200 Medley Relay: 1. ACC (Muller, Gurniak, Miksiewicz, Bakey) 1:52.88, 2. Tamaqua;

200 Free: 1. Connor Beck (ACC) 2:04.96, 2. Zak Yachera (T), 3. Matt Stanek (T);

200 IM: 1. Matt Gurniak (ACC) 2:27.78, 2. Ethan Eberts (T), 3. John Miller (ACC);

50 Free: 1. Kevin Bakey (ACC) 25.47, 2. Tyler Butkus (T), 3. Zach Oliveria (T);

100 Fly: 1. Colin Miksiewicz (ACC) 58.03, 2. Gurniak (ACC), 3. Butkus (T);

100 Free: 1. Bakey (ACC) 51.57, 2. JT Muller (ACC), 3. Yachera (T);

500 Free: 1. Beck (ACC) 5:38.49, 2. Joseph Stack (ACC), 3. Stanek (T);

200 Free Relay: 1. ACC (Rovito, Gurniak, Beck, Muller) 1:43.24, 2. Tamaqua;

100 Back: 1. Miksiewicz (ACC) 1:04.20, 2. Jake Kropp (ACC), 3. Eberts (T);

100 Breast: 1. Miller (ACC) 1:19.78, 2. Dan Holobeny (ACC), 3. Gage Whalen (T);

400 Free Relay: 1. ACC (Miksiewicz, Muller, Beck, Bakey) 3:42.76, 2. Tamaqua.

GIRLS

Tamaqua 124, Allentown Central Catholic 43

200 Medley Relay: 1. Tamaqua (Megan Wagner, Carly Trovinger, Joann Butkus, Amber Gulick) 2:03.86, 2. ACC;

200 Free: 1. Caroline Kanaskie (T) 2:08.45, 2. Makayla Boyle (T), 3. Olivia Drosdak (ACC);

200 IM: 1. Miranda Amey (T) 2:28.58, 2. Wagner (T), 3. Maria Holstrom (ACC);

50 Free: 1. Butkus (T) 25.58, 2. Danielle DeCindio (T), 3. Abby McLinden (ACC);

100 Fly: 1. Butkus (T) 1:03.10, 2. Natalie Snyder (ACC), 3. Decindio (T);

100 Free: 1. Kanaskie (T) 57.06, 2. McLinden (ACC), 3. Andrea Whitley (T);

500 Free: 1. Amey (T) 5:53.63, 2. Ashley VanBuren (T), 3. Denae Starry (T);

200 Free Relay: 1. Tamaqua (Amey, Wagner, Gulick, Kanaskie) 1:53.27, 2. ACC:

100 Back: 1. Wagner (T) 1:11.27, 2. Boyle (T), 3. VanBuren (T);

100 Breast: 1. Emily Bumbulsky (T) 1:19.50, 2. Snyder (ACC), 3. Trovinger (T);

400 Free Relay: 1. Tamaqua (Amey, Boyle, Kanaskie, Butkus) 4:01.52, 2. ACC.