Pleasant Valley's track meet was the only area scholastic event that went on as scheduled on a rainy Tuesday.

PM West-Pleasant Vy.

Pleasant Valley and Pocono Mountain West split in a Mountain Valley Conference meet.

The Panthers traveled back home with a 83-62 win over the Bears, while the Lady Bears posted an 81-63 win over the Lady Panthers.

Kelecia Harris (100, 200, 400) and Abigail Kaspszyk (800, 1600, 3200) were PV's lone multiple event winners.

BOYS

PM West 83, Pleasant Valley 62

100 - 1. Travon Pugh (PMW) 11.20, 2. Hiram Woodruff (PV), 3. Keegan Bray (PV)

200 - 1. Hiram Woodruff (PV) 22.80, 2. Keegan Bray (PV), 3. Travon Pugh (PMW)

400 - 1. Jaymaul Williams (PMW) 54.0, 2. Brandon Quinones (PMW), 3. Richard Forte (PV)

800 - 1. John Wathen (PV) 2:11.27, 2. Jaymaul Williams (PMW), 3. Tom O'Leary (PV)

1600 - 1. Alex Larkin (PV) 4:48.41, 2. Joshua Miller (PMW), 3. Schyler Jacobsen (PV)

3200 - 1. James Patterson (PV) 10:46.90, 2. Alex Larkin (PV), 3. Schyler Jacobsen (PV)

110HH - 1. Shalir Williams (PMW) 16.30, 2. Jared Smith (PMW), 3. Darion Porter (PV)

300IH - 1. Shalir Williams (PMW) 43.70, 2. Jensen Youngblood (PMW), 3. Jalen Blot (PV)

400 Relay - 1. Pleasant Valley (Josh Perry, Hiram Woodruff, Dekembe Smith, Keegan Bray) 44.03, 2. Pocono Mountain West

3200 Relay - 1. Pleasant Valley (Anthony Ruiz, James Patterson, Nicholas Corrales, John Wathen) 8:43.68; 2. Pocono Mountain West

Shot Put - 1. Dekembe Smith (PV) 43-0 , 2. Joe Murray (PMW), 3. Chris Jimenez (PV)

Discus - 1. Antonito Merritt (PMW) 110-8, 2. Frankie Lewoc (PV), 3. Joe Murray (PMW)

Javelin - 1. Joshua Miller (PMW) 139-5, 2. Glen Kleiber (PMW), 3. Brandon Leap (PV)

Long Jump - 1. Dwayne Vines (PMW) 20-5 1/2, 2. Tyler Bentzoni (PV), 3. Terrell Halsey (PMW)

Triple Jump - 1. Dwayne Vines (PMW) 44-00, 2. Terrell Halsey (PMW), 3. Josh Perry (PV)

High Jump - 1. (tie) Shalir Williams (PMW) and Jake Boyle (PMW) 5-10, 2. Tyler Bentzoni (PV)

Pole Vault - 1. Nick Morosco (PMW) 10-6, 2. Robert Coyler (PMW), 3. Josh Perry (PV)

GIRLS

Pleasant Valley 81, PM West 63

100 - 1. Kelecia Harris (PV) 12.5, 2. Johnnay Mims (PMW), 3. Natasha Rattigan (PMW)

200 - 1. Kelecia Harris (PV) 26.70, 2. Johnnay Mims (PMW), 3. Maritza Belle (PMW)

400 - 1. Kelecia Harris (PV) 1:00.40, 2. Yakinah Mosley (PMW), 3. Maritza Belle (PMW)

800 - 1. Abigail Kaspszyk (PV) 2:35.68, 2. Brittany Dunay (PV), 3. Katie Schickling (PMW)

1600 - 1. Abigail Kaspszyk (PV) 5:52.58, 2. Sam Klingel (PV), 3. Kristen Eberhardt (PV)

3200 - 1. Abigail Kaspszyk (PV) 12:42.00, 2. Sam Klingel (PV), 3. Stacy Wojy (PV)

100LH - 1. Kiasia Dunbar (PV) 17.06, 2. Chinelle Reid (PMW), 3. Alanna Liptak (PV)

300IH - 1. Ramonia Benitez (PMW) 48.80, 2. Chinellee Reid (PMW), 3. Alanna Liptak (PV)

400 Relay - 1. Pocono Mountain West (Kirston Jones, Johnnay Mims, Natasha Rattigan, Jada Davis) 51.52, 2. Pleasant Valley

3200 Relay - 1. Pleasant Valley (Melissa Russo, Brittany Dunay, Sam Klingel, Abigail Kaspszyk) 10:38.38, 2. Pocono Mountain West

Shot Put - 1. Kilonie Riley (PMW) 27-0, 2. Jen McKee (PV), 3. Tanisha Blake (PMW)

Discus - 1. Jessica Welkey (PV) 90-6, 2. Kaitlin Yocum (PMW), 3. Paloma Ortiz (PV)

Javelin - 1. Tyffanie Williams (PMW) 79-11, 2. Alyssa Ulrich (PV), 3. Hannah Bard (PV)

Long Jump - 1. Ramonia Benitez (PMW) 16-2 , 2. Kelecia Harris (PV), 3. Losena Kearse (PV)

Triple Jump - 1. Ramonia Benitez (PMW) 34-0 1/2, 2. Losena Kearse (PV), 3. Brittany Dunay (PV)

High Jump - 1. Ramonia Benitez (PMW) 5-2, 2. Losena Kearse (PV), 3. Katie Frinzi (PV)

Pole Vault - 1. Brittney Bentham (PMW) 7-6, 2. Sam Klingel (PV)