In the only scholastic sporting event held yesterday in the TIMES NEWS area, the Pleasant Valley track teams posted a non-league sweep over visiting Hazleton.

The Pleasant Valley boys earned an 86-55 victory. The Bears captured 10 of 17 events, including both relays. Eight different Bears captured individual wins.

Kelecia Harris led the Lady Bears to a 79-65 victory over the Cougars. Harris placed first in four individual events (100, 200, 400, long jump). Abby Kaspszyk (800, 1600) and Kiasia Dunbar (100 low hurdles, 300 intermediate hurdles) were also multiple-event winners for Pleasant Valley.

BOYS

Pleasant Valley 86, Hazleton 55

100 - 1. Brian Campbell (H) 12.0, 2. Keegan Bray (PV), 3. Josh Perry (PV).

200 - 1. Hiram Woodruff (PV) 23.7, 2. Sean Fisher (H), 3. Deonte Dennis (PV).

400 - 1. Deivon Barlow (H) 52.9, 2. Richard Forte (PV), 3. Matt Natale (PV).

800 - 1. John Wathen (PV) 2:10.2, 2. Alex Larkin (PV), 3. Eddie Moore (H).

1600 - 1. Alex Larkin (PV) 5:07.1, 2. Anthony Ruiz (PV), 3. Keenan Monks (H).

3200 - 1. Chris Tombasco (H) 10:17.5, 2. Schyler Jacobson (PV), 3. Tom O'Leary (PV).

110 HH - 1. Jimmy Hischar (H), 2. Darion Porter (PV), 3. Lewis Leiterman (PV).

300 IH - 1. Lewis Leiterman (PV) 47.5, 2. Darion Porter (PV), 3. Jalen Blot (PV).

400 Relay - 1. Pleasant Valley (Perry, Woodruff, Smith, Bray) 49.2.

1600 Relay - Not Contested.

3200 Relay - 1. Pleasant Valley (Ruiz, Patterson, O'Leary, Wathen) 12:18.0

Shot Put - 1. Rich Hargrove (PV) 39-8 1/2, 2. Garrett Groce (H), 3. Dakota Everett (PV).

Discus - 1. Thomas Heath (PV) 127-3, 2. Chris Jimenez (PV), 3. Brett Finkelstein (H).

Javelin - 1. Joel Galtieri (H) 119-8, 2. Nick Kokinda (H), 3. Dakota Everett (PV).

Long Jump - 1. Ryan Minnich (H) 19-3 , 2. Keenan Alston (PV), 3. Aaron Zarowsky (H).

Triple Jump - 1. Josh Perry (PV) 39-1 1/2, 2. Aaron Zarowsky (H), 3. Keenan Alston (PV).

High Jump - 1. Jimmy Hischar (H) 5-8, 2. Ryan Osadchy (H), 3. Colby Petrilla (H).

Pole Vault - 1. Zack Fuls (PV) 8-0.

GIRLS

Pleasant Valley 79, Hazleton 65

100 - 1. Kelecia Harris (PV) 13.1, 2. Naomi Cayo-Nelson (PV), 3. Julia Franzosa (H).

200 - 1. Kelecia Harris (PV) 27.6, 2. Josie Bachman (H), 3. Jessica Anewalt (PV).

400 - 1. Kelecia Harris (PV) 1:02.8, 2. Josie Bachman (H), 3. Angela Marquetti (H).

800 - 1. Abby Kaspszyk (PV) 2:39.6, 2. Kasey Kozel (H), 3. Melissa Russo (PV).

1600 - 1. Abby Kaspszyk (PV) 5:41.0, 2. Bria Edwards (H), 3. Aly Petsuck (H).

3200 - 1. Bria Edwards (H) 12:09.0, 2. Althea Ross (PV), 3. Kristen Eberhart (PV).

100 LH - 1. Kiasia Dunbar (PV) 17.5, 2. Kaitlin Fortnitero (H), 3. Alyssa Sitch (H).

300 IH - 1. Kiasia Dunbar (PV) 53.4, 2. Alanna Liptak (PV), 3. Emily Mieles (PV).

400 Relay - 1. Pleasant Valley (Cayo-Nelson, McGill, Anewalt, Marbury) 55.5.

1600 Relay - Not Contested.

3200 Relay - 1. Pleasant Valley (Young, Russo, Klingel, Dunay) 10:50.0.

Shot Put - 1. Jackie Yurchak (H) 27-1, 2. Lizzy Longo (H), 3. Catherine Stephens (PV).

Discus - 1. Jackie Yurchak (H) 88-9, 2. Emily Appelman (H), 3. Paloma Ortiz (PV).

Javelin - 1. Julia Franzosa (H) 108-0, 2. Kim Ednie (H), 3. Chastity Ludwig (H).

Long Jump - 1. Kelecia Harris (PV) 15-0, 2. Losena Kearse (PV), 3. Katie Landis (H).

Triple Jump - 1. Losena Kearse (PV) 30-4 1/2, 2. Normani Marbury (PV), 3. Lauren Smith (H).

High Jump - 1. Lauren Smith (H) 5-2, 2. Losena Kearse (PV), 3. Justine James (H).

Pole Vault - 1. Macey McGuire (H) 7-0, 2. Kate Landis (H).