Colonial League Championship Meet Results

Boys

Team Standings

1. Wilson (W) 126, 2. Northwestern (NW) 95, 3. Bangor (B) 75, 4. Saucon Valley (SV) 70, 5. Southern Lehigh (SL) 66, 6. Notre Dame GP (ND) 60, 7. Salisbury (S) 51, 8. Catasauqua (C) 49, 9. Northern Lehigh (NL) 39.5, 10. Palisades (Palis) 36 11. Palmerton (Palm) 17.5, 12. Pen Argyl (PA) 15.

100 - 1. Trevor German (NW) 11.20, 2. William Higgins (W) 11.37, 3. Alex Foulke (S) 11.50, 4. Alex Brown (C) 11.54, 5. Matt Eherts (S) 11.57, 6. Nick Kirsch (SL) 11.74.

200 - 1. Tim East (NW) 22.85, 2. Trevor German (NW) 22.83, 3. Cody Remaley (NL) 23.03, 4. William Higgins (W) 23.33, 5. Michael Donlan (ND) 23.43, 6. Matt Eherts (S) 23.63.

400 - 1. William Higgins (W) 51.61, 2. Matt Abbate (SL) 51.84, 3. Michael Donlan (ND) 52.01, 4. Cody Demmel (SL) 52.07, 5. Bobby Kirk (ND) 53.11, 6. Alex Foulke (S) 53.28.

800 - 1. Cody Demmel (SL) 2:01.88, 2. Benjamin Henry (SV) 2:02.04, 3. Sean Fritz (W) 2:02.44, 4. Kevin Seemiller (Palm) 2:04.91, 5. Garrett Powell (SV) 2:05.45, 6. Seenan Mease (W) 2:06.26.

1600 - 1. Bryan Megee (ND) 4:29.82, 2. Zach Fleming (NL) 4:32.99, 3. Justin Berger (W) 4:35.79, 4. Jaryth Bollinger (C) 4:36.53, 5. Dennis 76, 6. Sage Weikel (Palis) 4:46.74.

3200 - 1. Bryan Megee (ND) 9:53, 2. Zach Fleming (NL) 10:04.68, 3. Justin Berger (W) 10:16.15, 4. Wade White (B) 10:18.22, 6. Dennis Peterson (S) 10:30.25.110 H - 1. Alex Rivera (B) 15.42, 2. Tim East (NW) 15.79, 3. Kevin Anderson (SL) 15.89, 4. William Merring (ND) 16.02, 5. James Dougla (Palis) 16.06, 6. Kyle Lascelle (SV) 16.59.

300 H - 1. Kowan Scott (W) 38.67, 2. Tim East (NW) 39.10, 3. Danile Falcone (B) 40.46, 4. Alex Rivera (B) 41.84, 5. Kevin Anderson (SL) 41.97, 6. James Douglas (Palis) 42.42.400 relay - 1. Catasauqua (Saquon Burton, Dan Ressler, TJ Miller, Alex Brown) 44.55, 2. Salisbury 44.85, 3. Southern Lehigh 45.09, 4. Palisades 46.32, 5. Northern Lehigh 46.50, 6. Palmerton 46.92.

1600 relay -1. Wilson (Keenan Mease, William Higgins, Kowan Scott, Sean Fritz) 3:29.46, 2. Notre Dame 3:31.16, 3. Southern Lehigh 3:31.56, 4. Bangor 3:33.46, 5. Saucon Valley 3:41.13, 6. Palisades 3:44.96.3,200 relay - 1. Saucon Valley (Jonathan Lascelle, Garrett Powell, Andrew Stauffer, Benjamin Henry) 8:20.34, 2. Wilson 8:21.64, 3. Northern Lehigh 8:23.35, 4. Notre Dame 8:40.23, 5. Palisades 8:47.77, 6. Bangor 8:53.07.

Shot put - 1. Greg Pearson (B), 50-6 1/2, 2. Joe Hall (NW) 47-10 1/2, 3. Jeff Breidinger (W) 47-0 1/2, 4. Leo Davidson (W) 46-8, 5. Stephen Bubenko (S) 41-6 1/2, 6. Michael Onjack (B) 41-6 1/2.

Discus - 1. Greg Pearson (B) 145-8, 2. Joe Hall (NW) 145-7, 3. Bryan Pearson (B) 141-11, 4. Jeff Breidinger (W) 138-5, 5. Jeff Gallagher (C) 135-9, 6. Alex Castellano (NW) 135-0.

Javelin - 1. Joseph Hall (NW) 180-8, 2. Nate Falko (C) 165-11, 3. Josh Grohotolski (Palm) 162-11, 4. Geoff Beam (PA) 158-2, 5. Stephen Bubenko (S) 157-2, 6. Peter Kurecian (S) 155-11.

Long jump - 1. Kowan Scott (W) 21-11 1/2, 2. Alex Poli (SV) 20-11, 3. Devon Peters (W) 20-10, 4. Rodney Mannor (SL) 20-5 , 5. Joey Wagner (PA) 20-4 , 6. Garrett Lerner (NW) 19-11.

Triple jump - 1. Devon Peters (W) 41-11 , 2. Alexander Poli (SV) 41-5 , 3. Joey Wagner (PA) 410- 1/2, Nathaniel Ochse (S) 40-4, 5. Daniel Reichenbach (S) 40-1, 6. Paul Folkes (SL) 39-8.

High jump - 1. Joe Hall (NW) 6-7, 2. Josh Case (C) 6-0, 3. Scott Caliguire (Palis) 5-10, 4. Collina Blaydon (Palis) 5-10, 5. Bobby Clymer (NW) 5-8, 6. tie ALexader Poli (SV), Caleb Johnson (NL 5-8.

Pole vault - 1. Adam Phillipi (SV) 14-0, 2. Todd Covert (C) 12-6, 3. Drew Nicholas (B) 12-0, 4. Colton Mitchell (Palis) 12-0, 5. Matt Helm (SL) 11-0, 6. tie Kyle Lascelle (SV), Tyler Holland (Palm) 11-0

GIRLS

Team Standings

1. Saucon Valley 142.5, 2. Bangor 96.5, 3. Palmerton 81.5, 4. Nottre Dame (GP) 80.5, 5. Palisades 60, 6. Wilson 57, 7. Northwestern 56.5, 8. Salisbury 40, 9. Southern Lehigh 39.5, 10. Northern Lehigh 26, 11. Pen Argyl 15, 12. Catasauqua 6.

100 - 1. Alyssa Lombardo (SV) 12.03, 2. Ayana Powell (B) 12.67, 3. Arilee Brown (C) 12.7, 4. Nicole Taschler (NW) 13.0, 5. Amanda Falcone (B) No time - FAT Failure, 6. Michelle Perez (SL) No time - FAT Failure.

200 - 1. Alysa Lombardo (SV) 25.94, 2. Ayana Powell (B) 27.05, 3. Amy Kester (ND) 27.21, 4. Christelle Reglas (B) 27.45, 5. Jessica Pereira (palm) 27.83, 6. Venus Fontanez (SV) 28.31.

400 - 1. Alyssa Lombardo (SV) 56.88, 2. Amy Kester (ND) 59.92, 3. Sarah Kish (SV) 1:01.85, 4. Tasia Adams (Palis) 1:03.42, 5. Lindsay Pekurney (Palm) 1:04.39, 6. Cassandra Hamrick (Palm) 1:04.86.

800 - 1. Allison COnstant (ND) 2:24.11, 2. Kimberly Kelly (SV) 2:24.74, 3. Megan Stack (SV) 2:28.08, 4. Sarah Kish (SV) 2:29.11, 5. Colleen Kelle (ND) 2:30.61, 6. Jill O'Malley (SV) 2:32.68.

1600 - 1. Allison Constant (ND) 5:16.29, 2. Kimberly Kelly (SV) 5:25.69, 3. Megan Stack (SV) 5:28.81, 4. Taylor Gonoude (S) 5:29.94, 5. Colleen Kelly (ND) 5:39.22, 6. Lindsey Colton (B) 5:43.09.

3200 - 1. Chelsea Rivenbark (SL) 11:59.52, 2. Allison Constant (ND) 12:16.00, 3. Laura Keller (Plis) 12:20.68, 4. Ramzy Burns (NW) 12:24.31, 5. Natalie Boehm (NW) 12:26.05, 6. Megan Stack (SV) 12:26.38.

100 H - 1. Erica Meichtry (S) 15.93, 2. Heather Brown (Palis) 16.17, 3. Amanda Darling (B) 16.40, 4. Meryah Harding (Palis) 16.54, 5. Kristen Romano (Palm) 17.24, 6. Carla Dutt (W) 17.41.

300 H - 1. Erica Meichtry (S) 48.56, 2. Wynnie Green (Palm) 49.33, 3. Kristen Romano (Palm) 50.03, 4. Heather Brown (Palis) 50.23, 5. Carla Dutt (W) 50.26, 6. Meryah Harding (Palis) 51.93.

400 relay - 1. Palmerton (Casey Rinfret, Jessica Pereira, Kristen Romano, Wynnie Green) 51.63, 2. Bangor 52.2, 3. Wilson 53.24, 4. Southern Lehigh 53.37, 5. Northwestern 54.17, 6. Saucon Valley 52.2.

1600 relay - 1. Notre Dame (Allison Constant, Colleen Kelly, Amy Kester, Erika Edwards) 4:14.82, 2. Northern Lehigh 4:18.18, 3. Palmerton 4:20.72, 4. Palisades 4:22.76, 5. Wilson 4:23.63, 6. Southern Lehigh 4:26.66.

3200 relay - 1. Saucon Valley (Sarah Kish, Megan Stack, Alessandra Pazzaglia, Kimberly Kelly) 10:05.24, 2. Southern Lehigh 10:16.02, 3. Northwestern 10:22.79, 4. Bangor 10:29.33, 5. Notre Dame 10:52.92, 6. Palisades 10:57.32.

Shot put - 1. Kelsey Had (Palm) 35-4, 2. Kammeron Stocks (W) 33-10, 3. Aimee Oerner (NL) 32-5 1/2, 4. Sarah Murray (NW) 31-10, 5. Stani Schiavone (B) 29-7, 6. Catherine Amber (SV) 29-5.

Discus - 1. Catherine Amber (SV) 101-1, 2. Stani Schavione (B) 93-0, 3. Aimee Oertner (NL) 91-7, 4. Nycole Everett (NW) 90-0, 5. Kammeron Stocks (W) 89-10, 6. Mary Paige Nesfeder (ND) 88-5.

Javelin - 1. Kelsey Hay (Palm) 127-3, 2. Catherine Amber (SV) 111-3, 3. Sonya Josephson (NL) 101-4, 4. Sarah Murray (NW) 101-8, 5. Christina Bastardi (NL) 99-2, 6. Alyssa Wentz (Palm) 98-3.

Long jump - 1. Tkeyah Kopp (SV) 16-5, 2. Cassie Neville (Palis) 16-4, 3. Sara Vough (PA) 16-2 , 4. Tori Black (NW) 15-9 1/2, 5. Christelle Reglas (B) 15-7, , 6. Cassey Rinfret (Palm) 15-3 1/2.

Triple jump - 1. Ayan Powell (B) 33-9, 2. Sara Vough (PA) 32-1, 3. Kayla Wilson (W) 32-5, 4. Brittany White (B) 32-3, 5. Katherine Salvemini (B) 31-11, 6. Jessica Pereira (Plalm) 31-10 1/2.

High jump - 1. Sarah Mackey (B) 5-0, 2. tie Shaye Smith (W), Tkeyah Kopp (SV 4-10, 4. Ally Williams (ND) 4-10, 5. tie Laura Keller (Palis), Lauren Solt (Palm), Medeleine Cole (SVL), Sara Vough (PA), Autumn Stauffer (NL), Natalie Hill (NW), 4-8.

Pole vault - 1. Allison Vanek (W) 12-3, 2. Hailey Kester (S) 11-0, 3. Cassie Neville (Palis) 10-0, 4. Monica Pechanec (ND) 10-0, 5. Sophia Herzog (SL) 9-6, 6. Sam Doherty (Palm) 8-6.