Northern Lehigh High School held its senior awards assembly recently in the high school auditorium.

Students and the awards they received are as follows:

Jennifer Bet – President's Award for Educational Achievement; Women's Club Girl of the Month; U.S. Marines Scholastic Excellence Award; Helen L. Smith Memorial Scholarship ($1,000); Kenneth O' Kern Softball Scholarship ($125).

Evan Biegley – President's Award for Educational Excellence, Outstanding Senior, Business/Computer Science Student; Outstanding Senior Spanish Student.

Tyler Brunner - President's Award for Educational Achievement, Bechtel's Pharmacy Scholarship ($200).

Joshua Caley - President's Award for Educational Achievement.

Devon Caton - President's Award for Educational Achievement; Rotary Observer; Slatedale/Emerald Lions Scholarship ($800 over four years); Rotary Club Alan M. Kush Memorial Scholarship ($1,000).

Justin Chamberlain - President's Award for Educational Excellence.

Adam DeLong - Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300).

Jessica DeLong - President's Award for Educational Achievement; LCTI Outstanding Student in Commercial Photography/Electronic Imaging; LCTI Elmer Gates Award; LCTI Lehigh Carbon School Counselors Association Award/Joseph S. Donches Memorial Scholarship; Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300); Lions Club Scholarship ($300); Dr. Richard D. Williams Foundation Scholarship ($4,700).

Danielle Dooley - LCTI Outstanding Leadership Award in Marketing Business Education; Northern Lehigh Elementary PTO Scholarship ($500).

Kala Evans - LCTI Highest Grade Point Average in Cosmetology.

Martin Everhart - President's Award for Educational Achievement.

Taylor Farber - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian, Society of Women Engineers Honor Award; Allen O' Delke American Legion Auxiliary Unit #16 Scholarship ($250); Hallman's Service Station Scholarship ($200); Lehigh County Medical Auxiliary Scholarship and Educational Fund ($500); Class of 1960 Scholarship ($25); Duane J. Lucien Foundation Scholarship ($1,000).

Alexandria Feiller - President's Award for Educational Achievement.

Daniel Fox - President's Award for Educational Achievement; Rotary Scholarship ($1,000).

Christian Freudenberger - Donley Award for Excellence ($500); President's Award for Educational Excellence; LCTI Outstanding Clinical Performance in Emerging Health Professionals; Distinguished Athlete Award; American Legion Post 16 Scholarship ($150).

Ryan Fronheiser - President's Award for Educational Excellence; Outstanding Senior Mathematics Student; Outstanding Senior Science Student; Asher F. Boyer Athletic Scholarship ($1,000).

Kelsey Gallagher - U.S. Army Reserve National Scholar Athlete Award; President's Award for Educational Excellence; Women's Club Girl of the Month; Society of Women Engineers Highest Honor Award; Class of 1960 Scholarship ($500); Women's Club of Slatington Scholarship ($500).

Addison George - Outstanding Senior Art Student.

Travis George - LCTI Attendance Award in Web Design/Web Programming.

Trevor George - President's Award for Educational Excellence; Women of the Moose #0379 Scholarship ($100); Glencrest Realty Scholarship ($50); Penn Big Bed Slate Co., Inc., Scholarship ($100).

Joshua Gyory - U.S. Air Force Math-Science Award; Moose Youth Awareness Award; President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian; State Representative Julie Harhart Good Citizenship Award; Asher F. Boyer Endowment Fund for Future Education Scholarship ($1,000); Northern Lehigh Band Boosters Scholarship ($250); John Phillip Sousa Award, Slatington Moose Family Center #1375 Scholarship ($250); Grundsau Lodsch #18 Scholarship ($100).

Rebecca Hamm - Moose Youth Awareness Award; President's Award for Educational Achievement; Women's Club Girl of the Month; Northern Lehigh Band Boosters Scholarship ($250); Outstanding Senior Music Award; Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300); Slatington Moose Family Center #1375 Scholarship ($250).

Sean Harding - LCTI Outstanding Student in Heavy Equipment Operations and Preventive Maintenance; LCTI Outstanding Operator in Heavy Equipment Operations and Preventive Maintenance.

Clint Hardy - President's Award for Educational Excellence.

Craemer Hedash - Altruism Award; Best of the Best Award; President's Award for Educational Achievement; Student Rotarian; Sons of the American Revolution, Outstanding Senior Wellness/Fitness Student, Male.

Jordan Herzog - Donald P. Jones Memorial Art Scholarship ($200).

Megan Hildebrand - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian.

Kody Hoffman - Outstanding Senior Social Studies Student; LCTI Attendance Award in Auto Technology.

Alyssa Horwath - President's Award for Educational Achievement.

Laurel Horwith - President's Award for Educational Achievement; Student Rotarian.

Megan Howells - President's Award for Educational Excellence; Cheer Mania Scholarship ($350).

Chelsea Humanick - President's Award for Educational Excellence.

Stephen Irwin - President's Award for Educational Excellence; Outstanding Senior Technology Student.

Dion Jones - Lehigh Career & Technical Institute Work Based Learning Award.

Brittani Konek - LCTI Outstanding Police Patrol Officer in Law Enforcement/Security Systems.

Sean Knapp - President's Award for Educational Achievement.

Kyle Kremposky - Elmer Gates Enterprise Award; LCTI Outstanding Student in Auto Technology.

Gabrielle Krupa - Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300); Friedens Fire Company Scholarship ($100).

Regina Krupa - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian; Allen & Sophia Kester Scholarship ($500).

Magdalena LeVan - Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300).

Ashley Mayberry - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian; LCTI Attendance Award in Emerging Health Professionals.

Rikki McRae - President's Award for Educational Excellence; Women's Club Girl of the Month.

Brandon Mohrey - LCTI Outstanding Student in Carpentry; LCTI Highest LCTI in Carpentry; Hallman's Service Center Scholarship ($200).

Nicholas Moore - President's Award for Educational Excellence.

Tasha Moyer - Lions Club Scholarship ($300).

Alexa Muhr - President's Award for Educational Excellence; Women's Club Girl of the Month; Cheer Mania Scholarship ($350).

Emily Mulcahy - President's Award for Educational Achievement; Lions Club Scholarship ($300).

Gerald Nero - President's Award for Educational Achievement.

Brandi Owens - President's Award for Educational Achievement; Women's Club Girl of the Month; Outstanding Senior English Student; U.S. Air Force Math-Science Award; Lions Club Scholarship ($300); Ann Bernard Memorial Scholarship ($4,000).

Christopher Propson - LCTI Outstanding Community Service in CAP Carpentry.

Stephanie Pryor - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarain; Asher F. Boyer Athletic Scholarship ($1,000); Outstanding Senior German Student; Pastorius Home Association, Inc. Scholarship ($50).

Aaron Rarick - U.S. Marines Scholastic Excellence Award; U.S. Army Reserve National Scholar/Athlete Award; President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian; Allen & Sophia Kester Scholarship ($500); Class of 1960 Scholarship ($1,000).

Erica Rauch - President's Award for Educational Excellence; Women's Club Girl of the Month; Class of 1960 Scholarship ($500); Harding Funeral Home, Inc. Scholarship ($500).

Kaitlyn Reese - Lions Club Nursing Scholarship ($500).

Rebecca Reese - Cheer Mania Scholarship ($350); Class of 2010 Award ($200).

Marcie Reimer - LCTI Attendance Award in Dental Technology; Lions Club Scholarship ($300); Walnutport Dental Center Scholarship ($125).

Jessica Rex - NLYAA Scholarship ($500); Robert K. Hahn, Sr. Memorial Scholarship ($500).

Briana Riddick - Roland J. Wotring Scholarship Fund ($10,000 over four years).

Phillip Rider - Louis Armstrong Jazz Award; Friedens Fire Company Scholarship ($100); Glencrest Realty Scholarship ($50); William K. Stone Trust Scholarship ($100).

Jocelyn Rodrigues - President's Award for Educational Achievement; Outstanding Senior Family Consumer Science Student; Asher F. Boyer Endowment Fund for Future Education Scholarship ($1,000); Outstanding Senior Wellness/Fitness Student, Female; Northern Lehigh Pastoral Association Scholarship ($300); Kenneth O. Kern Softball Scholarship ($125); Rentschler's Scholarship ($500).

Corey Sargent - U.S. Marines Semper Fidelis Award.

Ian Scherer - LCTI Outstanding Senior Project in CAP Carpentry.

Amanda Schippers - President's Award for Educational Excellence; Student Rotarian.

Christian Schmoyer - President's Award for Educational Excellence.

Marlena Schnyder - President's Award for Educational Achievement; Rotary Observer; Rotary Club Donald P. Jones Memorial Scholarship ($1,000).

Joseph Seremula - President's Award for Educational Achievment; Student Rotarian; Senator Argall Good Citizenship Award; NLYAA Scholarship ($500); Ray "Rip" Wanamaker Memorial Scholarship ($250).

Adam Sigley - Student Rotarian; Asher F. Boyer Endowment Fund for Future Education Scholarship ($1,000); Roland J. Wotring Scholarship Fund ($10,000 over four years).

Corey Snyder - Lions Club Scholarship ($300).

Ashley Solderitz - President's Award for Educational Excellence; LCTI Oustanding Student in Print Technology/Graphic Imaging; LCTI Outstanding Press & Bindery Student in Print Technology/Graphic Imaging.

Zachary Solt - President's Award for Educational Excellence.

Sarah Sullivan - President's Award for Educational Excellence; Northern Lehigh Education Association Scholarship ($1,000).

Deanna Suozzo - President's Award for Educational Achievement; Rentschler's Scholarship ($500); Lions Club Scholarship ($300); Alan M. Kush Memorial Scholarship ($500).

Jessica Szuchyt - President's Award for Educational Excellence; National Choral Award.

Taylor Trapp - President's Award for Educational Achievement; School Board Representative; Women's Club Girl of the Month; Asher F. Boyer Endowment Fund for Future Education Scholarship ($1,000); Mallory Bomboy Memorial Athletic Award ($1,000).

Kayla Toth - Kenneth O. Kern Softball Scholarship ($125).

Megan Vernon - Women of the Moose #0379 Scholarship ($100).

Julie Wagaman - Congressman Charles Dent Citizenship Award; President's Award for Educational Excellence; Women's Club Girl of the Month; Society of Women Engineers High Honor Award; Slatington Lodge No. 440 F. & A.M. Award ($125); LCTI Positive Attitude Award in Emerging Health Professionals; LCTI Hosa Scholarship ($2,000); Tommy Papay Scholarship ($1,000); Kenneth O. Kern Softball Scholarship ($125).

Nicole Williams - Women of the Moose #0379 Scholarship ($100).

Shawn Williams - President's Award for Educational Achievement.

Nicole Worseck - Wendy's High School Heisman Award.