The Carbon County Election Board put the finishing touches on preparations for the upcoming general election.

On Thursday, the board voted to appoint 48 registered electors to serve as precinct election officials who will be filling vacancies in a number of districts.

The following Carbon County residents will serve as precinct election officials on Nov. 5:

Ÿ Banks Township: Fourth - Pattie Moro, judge of elections.

Ÿ East Penn Township: South - Linda Bierman, minority inspector.

Ÿ Franklin Township: Independent - Dennis Bauchspies, judge of elections; Harrity - Brenda Eckley, judge of elections.

Ÿ Jim Thorpe: First - Amanda Freeby, judge of elections; Patti Jo Blum, clerk; Second - Darlene Mosteller, clerk; Third - Karen Lauth, judge of elections; Fourth - Erin Rae Joseph, judge of elections; Philip Mangum, clerk.

Ÿ Kidder Township: South - Debra Prontnicki, judge of elections; Laurie Harris, minority inspector.

Ÿ Lansford: East - James Rickert, judge of elections; Middle - David Spence, judge of elections; West - Carly Rickert, judge of elections; Kathleen Gieniec, majority inspector; Brenda Chasarik, minority inspector; Adrienne Vasiliou, clerk; Amy Erbe, clerk.

Ÿ Lehighton: First - Wendy Wentz, judge of elections; Audrey Redline, minority inspector; Second - Kamara Wentz, judge of elections; Ferne Berger, majority inspector; Jean Mertz, minority inspector; Third - Connie Solt, judge of elections; Janet Defilippis, minority inspector.

Ÿ Lower Towamening Township: North - Paul M. Svetik, clerk.

Ÿ Nesquehoning: East - Marian Tyahla, majority inspector; JoAnn Cox, minority inspector; Holly McCole, clerk.

Ÿ Packer Township: Thomas Russell, judge of elections.

Ÿ Palmerton: East - Marian Hoffner, judge of elections; Audrey Larvey, majority inspector; Middle - Mari D. Seib, clerk; West - Wendy M. Searfoss, judge of election; Roseann Heydt, majority inspector; Pat Strohl, minority inspector.

Ÿ Penn Forest Township: 51-1 - Margaret Rusbarsky, judge of elections; Elaine Micelli, majority inspector; Glenda Meldrum, minority inspector; 51-2 - Joyce Gaumer, judge of elections; Sherry Knappenberger, minority inspector.

Ÿ Summit Hill: First - Tom Radocha, clerk; Third - Anne Marie Whitenight, majority inspector; Patty Mansberry, clerk.

Ÿ Towamensing Township: South - Loida Behr, judge of elections.

Ÿ Weissport: Marsha Mertz, clerk; Marion Straub, clerk.

In other matters, Lisa Dart, director of the Carbon County Bureau of Elections, announced the voter registration totals for the upcoming election.

The total of eligible electors is 38,536. Of that total, 18,640 are Democrats; 14,520 are Republicans; 2,673 are no affiliation; 965 are Independents; 238 are Libertarians; and 1,500 are other parties.