The Schuylkill League released its All Star teams recently for both divisions with the TIMES NEWS area getting plenty of recognition.

Jim Thorpe led the way for the locals with two representatives making the first team in Division I, as seniors Cat Condly and Amber Castillo both received the laurels. Meanwhile, four other Lady Olympians were named to the league's second team, in Rebecca Cressman, Taylor Kidder, Autumn Cope and Alyssa Smith.

Weatherly and Tamaqua were also given recognition, as the Lady Wreckers placed three players (Jessica Hoffman, Rachel Moon and Courtney Dickson) on the second team in Division II, while Lynn Kistler and Allison Amadeo of the Blue Raiders were named to the second team in Division I.

The following is a list of both divisions' first and second teams, as well as honorable mention lists.

SCHUYLKILL LEAGUE GIRLS SOCCER

2013 ALL STAR TEAM

Coach of the Year

Mike Burcik (Blue Mountain)

All-State

Madyson Riegel SR (Blue Mountain)

DIVISION I

FIRST TEAM

Forwards Jess Fath SR (Pine Grove), Kyra Bulino SR (Pottsville), Madyson Riegel SR (Blue Mountain), Cat Condley SR (Jim Thorpe)

Midfield Gabrielle Evans JR (Pottsville), Abigail Fanelli SO (Blue Mountain), Mackenzie Lesh SO (Pine Grove), Sarah Lombel JR (Pottsville).

Defenders Faith Shiffer FR (Pine Grove), Nikki Eckley JR (Pottsville), Jada Alexis JR (Blue Mountain), Amber Castillo SR (Jim Thorpe), Abigail Kramer SO (Blue Mountain)

Goalkeeper Breanna Sattisahn SR (Pine Grove)

SECOND TEAM

Forwards Emily Weaver JR (Pine Grove), Maci Roos JR (Pottsville), Lynn Kistler SO (Tamaqua), Rebecca Cressman SO (Jim Thorpe)

Midfield Emily Steinhilber JR (Blue Mountain), Alyssa Enterline SR (Col Montour VoTech), Taylor Kidder SO (Jim Thorpe), Steph Aungst FR (Pine Grove)

Defenders Jazzmyn Snedden SO (Pine Grove), Autumn Cope SO (Jim Thorpe), Megan Degrassi JR (Pottsville), Erin Ebling SO (Blue Mountain), Allison Amadeo SO (Tamaqua)

Goalkeeper Alyssa Smith JR (Jim Thorpe)

HONORABLE MENTION

Defenders Meghan Cleary JR (Pottsville), Kyla Wickersham JR (Tamaqua)

Goalkeeper Carleigh Bogotuik JR (Blue Mountain), Lucia Cenasoli SR (Col Montour VoTech)

DIVISION II

FIRST TEAM

Forwards Rileigh Evitts JR (Schuylkill Haven), Hannah Nestor JR (Williams Valley), Hannah Rinaldo SR (Minersville), Britt Smeltz SR (TriValley)

Midfield Julia Speciale SR (Schuylkill Haven), Leah Leshko SR (Minersville), Rieley Reed SR (TriValley), Teja Jo Stroup SR (Williams Valley), Morgan Woodford SR (Minersville)

Defenders Kelly Hammer SR (Minersville), Haley Schwalm SR (TriValley), Grace Kimmel SR (Nativity), Shelby Trumbo SR (Schuylkill Haven), Jodi Perhonitch JR (Schuylkill Haven)

Goalkeeper Genie Tucci JR (Schuylkill Haven)

SECOND TEAM

Forward Becky Petlansky JR (Nativity), Kelsey Sisko JR (Schuylkill Haven), Rachel Schultz SR (Lourdes), Rachel Moon SR (Weatherly)

Midfield Katie Dietrich JR (TriValley), Jade Wilson SR (Schuylkill Haven), Andrea Slotterback SR (Schuylkill Haven), Keegan White JR (Nativity), Jessica Hoffman SR (Weatherly)

Defenders Alysse Ryan SR (Minersville), Katelyn Donley SR (Williams Valley), Kate Whelski SO (Williams Valley), Grace Lescavage SO (Minersville), Courtney Dickson SR (Weatherly)

Goalkeeper Rachael Souchak SO (Nativity)

HONORABLE MENTION

Forward Lilley Greis SR (Nativity)

Midfield Abigail Conage SR (Schuylkill Haven), Bree Hoffman SR (Weatherly)

Defenders Emily Lehman JR (Schuylkill Haven), Chloe Prezelski FR (Nativity), Megan Schadle SO (Williams Valley)

Goalkeeper Cheyanne Wallish SR (Weatherly)