Five TIMES NEWS Area football teams have made it to the post-season and will see action on Week 11of the 2013 grid season.

Pleasant Valley and Lehighton, the two Mountain Valley Conference teams in the coverage area, qualified for the District 11 playoffs.

Northwestern Lehigh, Jim Thorpe and Marian made it into the Eastern Conference playoffs.

District 11

Class AAAA

Pleasant Valley (7-3) is the No. 7 seed and travel to No. 2 seed Whitehall (9-1) on Friday night, Nov. 8.

The Bears lost to Stroudsburg on Friday night dropping them to the No. 7 seed.

In other action, No. 1 East Stroudsburg South (10-0) hosts No. 8 Scranton (7-3), No. 6 Stroudsburg (8-2) is at No. 3 Parkland (9-1) and No. 5 Easton (8-2) is at No. 4 Wyoming Valley West (9-1).

Class AAA

Semifinals scheduled for Saturday, Nov. 9 will have No. 3 Lehighton (6-4) at No. 2 Bethlehem Catholic (6-4) and No. 4 Pottsville (5-5) at No. 1 Southern Lehigh (9-1).

The Indians big win over Jim Thorpe last Friday night kept them as the No. 3 seed over Pottsville.

Class AA

No. 4 Palisades (7-3) will travel to No. 1 Pine Grove (10-0) on Friday night at 7.

No. 2 Catasauqua (9-1) hosts. No. 3 Pen Argyl (7-3) in a rematch of last year's 2A championship, won by the Green Knights.

Class A

No. 1 seeded Williams Valley (9-1) hosts No. 4 Pius X (6-4) and No. 2 Tri-Valley (8-2) hosts No.3 Schuylkill Haven (7-3). Both games are Friday night.

Eastern Conference

Northwestern Lehigh (7-3) earned the right to host No. 4 seed Nanticoke (5-5) and No. 2 North Schuylkill (7-3) entertains No. 3 seed North Penn (7-3) in the 2A playoffs.

Jim Thorpe (7-3), the No. 2 seed, hosts No. 3 seed Saucon Valley (7-3), while No. 4 Fleetwood (6-4) visits No. 1 Coughlin (7-3) in the 3A playoffs.

In Class A, No. 3 Marian (5-5) visits No. 2 Muncy (6-4) and No. 1 Mahanoy Area (7-3) hosts No. 4 Nativity (4-6).

Emmaus (6-4), the South No. 1 seed will entertain North No. 2 Delaware Valley (5-5) and South No. 2 Nazareth (5-5) hits the road to North No. 1 Pocono Mountain East (5-5).