Among the thankless jobs is serving as a polling officer on election day in the 125 voting precincts in Schuylkill County but they play an important role by manning the polling places from 7 a.m. to 8 p.m.

After the polls closed the workers then deliver the voting machines with the results to the election center located in the Saint Clair Industrial Park in East Norwegian Township, where an unofficial count is made for the news media.

Election Director Frannie Brennan claims it is getting more difficult to find such dedicated people and in a number of polling places vacancies had to be filled by court appointment.

Each polling place has a judge of election and two inspectors who are referred to as the majority inspector and minority inspector and they are elected every four years to their posts.

The Republican and Democratic parties each put up a candidate for judge and inspector who are nominate in the primary election and then in the general election in November. The candidate getting the highest vote for judge of election assumes that office and the inspector of election getting the highest vote becomes the majority inspector and the one finishing second becomes the minority inspector.

The inspectors for each polling place must be one Republican and one Democrat and the one who receives the higher vote becomes the majority inspector. There is one judge of election for each precinct and the winner in the general election gets the job.

Tuesday's results

Nominating results of Tuesday's election were as follows:

Tamaqua

First Precinct, Judge of Election, (R) no candidate, seven write-in votes; (D) Grace E. Sakusky, 65 votes. Inspector of Election (R) Kathleen S. Keefer, 110 votes; (D) Diane L. Fudge, 62 votes.

Second Precinct, Judge of Election (R) no candidate, 10 write-in votes; (D) no candidate, two write-in votes; Inspector of Election (R) no candidate, 10 write-in votes; (D) no candidate, two writhe-in votes.

Third Precinct, Judge of Election, (R) Linda Yulanavage, 110 votes, (D) no candidate, one write-in vote; Inspector of Election (R), Eileen L. Barron, 174 votes, (D) John Malarkey, 46 votes.

Fourth Precinct, Judge of Election (R) no candidate, nine write-in votes, (D) no candidate, six write-in votes; Inspector of Election, (R) no candidate, nine write-in votes, (D) no candidate, five write-in votes.

Coaldale

East Precinct, Judge of Election (R) no candidate, 13 write-in votes, (D) no candidate, three write-in votes; Inspector of Election, (R) Raymond Swankoski, 87 votes, (D) no candidate, one write-in vote.

West Precinct, Judge of Election (R) no candidate, 24 write-in votes, (D) no candidate, 11 write-in votes; Inspector of Election (R) no candidate, 18 write-in votes, (D) no candidate, five write-in votes.

McAdoo

Judge of Election, (R) no candidate, seven write-in votes, (D) Debbie Stefamisko, 101 votes; Inspector of Election (R) Georgine P. Borchick, 88 votes, (D) Robert J. Laylo, 157 votes.

New Ringgold

Judge of Election, (R) no candidate, seven write-ins, (D) Roger Freed, seven votes, 13 write-ins; Inspector of Election, (R) Vienna Hess, 22 votes, (D) Emily Caracappa, 16 votes.

Delano Township

Judge of Election (R) no candidate, four write-in votes, (D) Marie M. Cunningham, 51 votes; Inspector of Election (R) Audrey Walter, 23 votes, (D) Sharon Kuropatslky, 54 votes.

East Brunswick Twp.

Judge of Election, (R) no candidate, nine write-in votes, (D) no candidate, two write-in votes; Inspector of Election, (R) no candidate, five write-in votes, (D) no candidate, one write-in vote.

Kline Township

Judge of Election, (R) Carol Sanko, 181 votes, (D) no candidate, one write-in vote; Inspector of Election, (R) Roseann Vigna, 205 votes, (D) Eugene Moisey. 116 votes.

Rush Township

East District, Judge of Election (R) no candidate, 23 write-in votes, (D) no candidate, nine write-in votes; Inspector of Election, (R) no candidate, four write-in votes, (D) no candidate, two write-in votes.

West District, Judge of Election (R) Catherine Klingaman, 161 votes, (D) no candidate, one write-in vote; Inspector of Election, (R) Judith Mogish, 159 votes, (D) Paula Konsavage, 61 votes.

Elixir District, Judge of Election, (R) no candidate, three write-in votes, (D) Kathleen A. Arner, 21 votes; Inspector of Election, (R) no candidate, three write-in votes; (D) no candidate.

Ryan Township

Judge of Election, (R) Christine H. Wartman, 177 votes, (D) no candidate, two write-in votes; Inspector of Election, (R) Judith A. Sanchez, 184 votes, (D) no candidate, one write-in vote.

Walker Township

Judge of Election, (R) Susanne Heisler, 108 votes, (D) no candidate; Inspector of Election, (R) June B. Leiby, 106 votes, (D) Mary L. Bridygham, 13 votes.

West Penn Twp.

First Precinct, Judge of Election (R) no candidate, three write-in votes, (D) no candidate; Inspector of Election, Diane L. Snyder, 104 votes, (D) Anita L. Zehner, 35 votes;

Second Precinct, Judge of Election, (R) Rebecca L. Zehner, 83 votes, (D) no candidate, one write-in vote; Inspector of Election, (R) Marian S. Frantz, 85 votes, (D) Warren Steigerwalt, 24 votes.

Third Precinct, Judge of Election, (R) no candidate, one write-in vote, (D) no candidate, two write-in votes; Inspector of Election, (R) no candidate, 11 write-in votes, (D) no candidate, nine write-in votes.

Write-in votes

Write-in votes cast in Tuesday's primary election will be recorded by a computing board appointed by the county commissioners and it begins its official count Friday.

To have a write-in candidate qualify to have their name on the ballot for the November general election the number of write-in votes for a judge of election candidate is 10 and for an Inspector of Election, five.