Pleasant Valley High School's principal, John Gress announced the 2013 top honors at the 32nd Annual Academic Awards program. Evan Shipley is the valedictorian and Brandon Burger, salutatorian. Shipley received $6,000 from the A. Mattioli Scholarship and Burger received a $4,000 A. Mattioli Scholarship.

The Top 3 students with the highest academic average for each grade level are: ninth, Mary Cerbone, Abigail McLaughlin and Jennifer Mickens; 10th, Jennifer Braddock, Elizabeth Gillen and Nathaniel Rhoads; 11th, Kristina Adams, Kathleen Stanovick and Aracelis Velez; and 12th, Brandon Burger, James Korcienski and Evan Shibley.

The Top 10 students who will have their names inscribed on the plaque on The Wall of Fame are: 12th, Kylie Bueti, Brandon Burger, Christina Everett, Bridget Fitzgerald, Emily Foster, Ashley Garrido, Amanda Jacubowsky, James Korcienski, Meagan Quinn and Evan Shipley.

Senior Emily Foster was presented with an award for attaining a perfect 800 on the Reading SATs.

The David G. Argall Good Citizenship Awards were presented to seniors Nicole Sarwar and John Wathen.

Senior Devin Cetnar received the National Society of the Sons of the American Revolution and the Beth Paul Scholarship awards.

The Ray Kroc McDonald's Recognition Award was presented to senior Shadai Johnson.

Paul Nuzzo, senior, and Anthony Taldone, sophomore, received the American Math Competition awards.

The FBLA awards were given to: 11th, Bryan Beck, Heather Ianuale and Josh Weidenbaum; 12th, Steven Magluilo and Nicole Sarwar.

Principal Gress presented the Principal's Award to seniors Nicole Sarwar and John Wathen.

Barbara Cortese, who will be retiring at the end of the 2012-2013 school year with 25 years teaching art at PVHS, presented the top awards from the art department. They are: seniors Kodey Bell, gold, Cassidy Roos, silver, Michayla Kelsch, bronze.

Jenny Laubscher presented the Business Education/Computer Science awards to: ninth, Babatunde Olaniyan; 10th, Chantelle Lutz; 11th, Jordan Band; 12th, Nicole Sarwar.

Philomena Reduzzi presented the English and yearbook awards. English: ninth, Mary Cerbone and Drake Wilson; 10th, Jennifer Braddock, Elizabeth Gillen and Anastasia Moreo; 11th, Kristina Adams, Mackenzie Dorney and Brandy Faith Thompson; 12th, Helene Chouljian, Bridget Fitzgerald, Emily Foster and Evan Shipley.

Yearbook: 12th, Emily Foster, Michael Masullo, Laura Raffaele and Nina Staats.

Jennifer Keller presented the Family & Consumer Sciences awards to: ninth, Angelica Squier; Kristin Haydt and Natalie Schaudeck; 11th, Jessica Daddato, Heather Holzmann and Rachel Wenrich; 12th, Kelsey Kagel and Jessica Reissig.

Rich Petrushka presented the Industrial Technology awards to: ninth, Ryker Barr and Drake Wilson; 12th, Cheyenne Barnes, Nicholas Chiumento and Brian Wojcik.

Jacqueline Ludka presented the Journalism (school newspaper The Bear Facts) awards to: 12th, Yvette Betancourt, Tara Browne, Paige Hart, Jonah Helfrich, Kelsey John Klein, Brenna Joseph, Ariel McDuffy, Taylor Parasconda, Tiara Smith, Seth Tanner and Briana Wortmann.

Shavonne Liddic presented the mathematics awards to: ninth, Mary Cerbone and Vincent Spina; 10th, Edward Harbison; 11th, Dana McAllister; and 12th, James Korcienski.

AMC Math awards were presented to: 12th, Paul Nuzzo; 10th, Anthony Taldone.

Donna Yozwiak presented the Monroe County Technical Institute awards to: 10th, Gonzalo Zermeno; 11th, Gabrielle Lucchese, health; 12th, a three-way tie in health to Monica Andrews, Jamie Dorshimer and Victoria Hastings.

James DeVivo presented the music/band awards to: ninth, Abigail McLaughlin; 10th, Madison Olexson; 11th, Eric Galante; and 12th, Danielle Strunk.

Lois Mann presented the music/chorus awards to: ninth, Celine Lawrence; 10th, Alyssa Ramsey; 11th, Antoni Alvarado; 12th, Brenna Norlander.

Matt Triolo presented the Physical Education/Health awards. Recipients are: ninth, Brandon Kearns and Alexandria Steinmentz; 10th, Benjamin Conklin and Erin Driscoll; 11th, Austin Yoffredo and Hailey Parks; and 12th, Matthew Natale and Kylie Bueti.

Health recipients are: ninth, Vincent David, Emma Jetty; 10th, Victoria Wilson; 11th, Anthony Lawrence.

Mark Liscinski presented the Science awards to: ninth, Mary Cerbone; 10th, Anthony Taldone; 11th, Patrick Rimple and Aracelis Velez; 12th, Michael Drury, Amanda Jacubowsky, Cody Karaman and Evan Shibley.

Timothy McCutchan presented the Social Studies awards to: 9th, Benjamin Estrella; 10th, Eric Miller; 11th, Patrick Rimple; 12th, Brandon Burger and Evan Shibley.

Craig Morris presented the Visual Media awards to: 11th, Courtney Kraus, Video Production I; 12th, Christopher Shumski, Video Production II.

Justine Curcio presented the World Languages in German and Spanish.

German: Nicolette Sonmez, German II; 10th, Elizabeth Gillen, German III, Ashley Lum-Cheong, German I; 12th, James Korcienski, German IV.

Spanish: ninth, Benjamin Estrella Spanish II, Kara Noel Spanish I; 10th, Kayla Wolf Spanish III, tie; 11th, Jesika DeDonato, Spanish IV, Marcus Rivera, Spanish III, tie.

"You are the best of the best," said Dr. Douglas Arnold, PVSD's superintendent. "You make us PV Proud."