COLONIAL LEAGUE

TRACK MEET RESULTS

LEGEND: Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NWL), Notre Dame-GP (ND), Palisades (Pali), Palmerton (Palm), Pen Argyl (PA), Salisbury (S), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Wilson (W).

BOYS

100 – 1. Matthew Barnett (SL) 11.48, 2. Trent Silfies (SL) 11.49, 3. Cam Richardson (NW) 11.60, 4. Ra'Von Burton 11.62, 5. Alex Vignone (Palm) 11.73, 6. Javante Tooley (W) 11.79.

200 – 1. Caleb Johnson (NL) 22.99, 2. Cameron Richardson (NW) 23.27, 3. Collin Bergey (SL) 23.53, 4. Austin Shupp (Palm) 23.61, 5. Harry Hall (NW) 24.09, 6. Jryi Davis (B) 24.13.

400 – 1. Caleb Johnson (NL) 50.13, 2. Collin Bergy (SL) 51.06, 3. Jryi Davis (B) 51.94, 4. Gerald Pereira (Palm) 52.51, 5. Justin Kosman (B) 52.80, 6. Daniel Kelly (ND) 53.25.

800 – 1. Anthony Brinkley (C) 1:59.66, 2. Kyle Gonoude (S) 2:01.39, 3. Mathew Handley (W) 2:01.84, 4. Wade White (B) 2:02.51, 5. Brayden Heller (NW) 2:03.82, 6. Andrew Mitchell (B) 2:05.27

1600 – 1. Kyle Gonoude (S) 4:28.26, 2. Anthony Brinkley (C) 4:31.25, 3. Tyler Stelmack (NW) 4:31.86, 4. Wade White (B) 4:34.90, 5. Andrew Mitchell (B) 4:38.7, 6. Ryan McGinty (SL) 4:41.29.

110HH – 1. Austin Shupp (Palm) 15.17, 2. Caleb Johnson (NL) 15.60, 3. Shavaughn Morris (B) 16.00, 4. Gregory Lerch (Pali) 16.65, 5. Daniel Fulmer (SL) 16.99, 6. Christopher Magan (SV) 17.04.

400 Relay – 1. Northwestern 44.36, 2. Palmerton 44.53, 3. Catasauqua 44.64, 4. Southern Lehigh 45.09, 5. Bangor 45.11, 6. Palisades 45.64.

1600 Relay – 1. Southern Lehigh 3:28.78, 2. Northwestern 3:35.28, 3. Pen Argyl 3:38.58, 4. Notre Dame 3:39.13, 5. Wilson 3:40.56, 6. Northern Lehigh 3:44.32.

Shot put – 1. Bryan Pearson (B) 55-3.5, 2. Greg Cahill (W) 51-4.75, 3. John Snyder (P) 48-10.5, 4. John Amber (SV) 47-3, 5. Michael Clark (B) 44-1.25, 6. Shaun Green (B) 42-8.5.

Javelin – 1. Jesse Snyder (Pali) 164-0, 2. Austin Bartholomew (S) 162-6, 3. Stanton Santos (ND) 151-9, 4. Charles Debski (Palm) 148-10, 5. Elon Plummer (B) 148-4, 6. Drew Hess (W) 147-6.

Long jump – 1. Javante Tooley (W) 22-5, 2. Dan Stola (ND) 21-5, 3. Daniel Reichenbach (S), 4. Jryi Davis (B) 21-2.25, 5. Rashaan Herbert (W) 20-9.75, 6. Jesse Snyder (Pali) 20-9.50.

GIRLS

100 – 1. Jessica Pereira (Palm) 12.76, 2. Lauren Anderson (NW) 13.15, 3. Anna Robinson (Pali) 13.26, 4. Mary Ramsden (Pali) 13.27, 5. Brianna Doherty (Palm) 13.40, 6. Danielle Gehman (Pali) 13.50.

200 – 1. Jessica Pereira (Palm) 26.50, 2. Mary Ramsden (Pali) 26.96, 3. Lauren Anderson (NW) 27.29, 4. Lindsay Bauer (S) 27.52, 5. Danielle Gehman (Pali) 27.72, 6. Brianna Doherty (Palm) 27.75.

400 – 1. Jessica Pereira (Palm) 58.55, 2. Anna Robinson (Pali) 59.86, 3. Jaclyn Wood (Palm) 1:00.9, 4. Delaney Jordan (ND) 1:01.62, 5. Sabrina Mertz (NW) 1:01.65, 6. Ismarie Ramos (SL) 1:01.85.

800 – 1. Jaclyn Wood (Palm) 2:24.39, 2. Sydney Brannon (W) 2:25.10, 3. Shelby White (SL) 2:25.20, 4. Carly Pierce (NW) 2:26.64, 5. Kyla Rodrigues (Palm) 2:27.10, 6. Nicole Gibki (ND) 2:27.22.

1600 – 1. Elizabeth Chikotas (SV) 5:00.77, 2. Haley Yost (NW) 5:15.04, 3. Rachel Cerrone (NW) 5:24.30, 4. Sydney Brannon (W) 5:25.70, 5. Carly Pierce (NW) 5:28.07, 6. Christina Scartelli (ND) 5:31.32.

110HH – 1. Alexa Rossi (Pali) 16.62, 2. Carla Dutt (W) 17.04, 3. Megan Ruggiero (B) 17.37, 4. Katie Cappuccino (NW) 17.48, 5. Lauren Zengulis (B) 17.90, 6. Alexis Gawelko (NW) 18.09.

400 Relay – 1. Palidases 50.16, 2. Palmerton 50.38, 3. Northwestern 51.29, 4. Southern Lehigh 52.34, 5. Wilson 52.62, 6. Bangor 52.75.

1600 Relay – 1. Northwestern 4:10.82, 2. Notre Dame 4:11.73, 3. Southern Lehigh 4:16.29, 4. Palmerton 4:16.31, 5. Palisades 4:17.15, 6. Saucon Valley 4:28.49.

Javelin – 1. Jasmine Vass (B) 124-0, 2. Kennedy Freed (S) 107-7, 3. Kelsey Payung (SV) 103-8, 4. Lauren Zengulis (B) 99-10, 5. Hannah Masenheimer (NW) 99-6, 6. Rachael Ferry (SL) 97-9.

High jump – 1. Lauryn Solt (Palm) 5-2, 2. Shaye Smith (W) 5-2, 3. Holly Szita (S) 5-0, 3. Mary Paige Nesfeder (ND) 5-0, 5. Autumn Stauffer (NL) 5-0, 6. Cole Madeleine (SL) 4-10, 6. Brandi Mizack (W) 4-10.

Triple jump – 1. Lauryn Solt (Palm) 35-9.50, 2. Jessica Olewine (NL) 34-9.25, 3. Carli Swiatek (W) 33-10.75, 4. Alexa Rossi (Pali) 33-4.75, 5. Shelby Loucks (W) 33-0.50, 6. Michelle Moreira (SL) 33-0.25.