Final Team Standings

BOYS

1. Stroudsburg (Str) 186, 2. East Stroudsburg South (ESS) 114, 3. Pleasant Valley (PV) 97, 4. East Stroudsburg North (ESN) 88, 5. Pocono Mountain East (PME) 33, 6. Pocono Mountain West (PMW) 23, 7. Lehighton (Leh) 17.

100 - 1. Keyautay Aulder (Str) 10.76, 2. Demetrius Lanier (ESS) 10.80, 3. Zachary Dillon (ESN) 11.05, 4. Altarique Mosley-Dew (Str) 11.13, 5. Zee Roberson (ESS) 11.19, 6. Montreo Thompson (Leh) 11.34.

200 - 1. Demetrius Lanier (ESS) 22.38, 2. Donovan McDonald (Str) 22.66, 3. Keyautay Aulder (Str) 22.75, 4. Zee Roberson (ESS) 23.28, 5. Montreo Thompson (Leh) 23.39, 6. Aaron White (Str) 23.41.

400 - 1. Donovan McDonald (Str) 50.57, 2. Nate Fogle (PME) 50.83, 3. Roland Caulker (Str) 51.15, 4. Brent Channer (ESS) 51.38, 5. Kyle Redman (ESN) 52.20, 6. Tristen Stewart (PME) 52.96.

800 - 1. John Wathen (PV) 1:59.76, 2. Jarett Palmer (Str) 2:00.46, 3. Jeff Ebbert (Leh) 2:02.36, 4. Michael Sucic (PV) 2:03.09, 5. Khai Samuels (PV) 2:05.64, 6. Jabari Spencer (PMW) 2:05.75.

1600 - 1. John Wathen (PV) 4:39.48, 2. Chris McLane (PMW) 4:41.47, 3. Alex Larkin (PV) 4:41.98, 4. Zack Talbert (ESS) 4:43.28, 5. Adam Larsen (PME) 4:43.90, 6. Zachary Desantis (ESN) 4:48.60.

3200 - 1. Zack Talbert (ESS) 10:32.27, 2. Benjamin Solak (Str) 10:36.31, 3. Alex Larkin (PV) 10:38.68, 4. Mason Buskirk (PV) 10:40.41, 5. Zachary Desantis (ESN) 10:55.03, 6. Matthew Haberle (ESS) 10:55.85.

400 Relay - 1. Stroudsburg (A. White, K. Tucker, A. Mosley-Dew, K. Aulder) 42.96, 2. East Stroudsburg South 42.97, 3. East Stroudsburg North 44.96, 4. Pleasant Valley 45.04, 5. Pocono Mountain West 45.42, 6. Pocono Mountain East 46.60.

1600 Relay - 1. Stroudsburg (R. Caulker, J. Smigley, J. Palmer, D. McDonald) 3:31.50, 2. Pleasant Valley 3:32.01, 3. East Stroudsburg North 3:32.93, 4. East Stroudsburg South 3:35.05, 5. Pocono Mountain West 3:38.70, 6. Pocono Mountain East 3:41.85.

3200 Relay - 1. Pleasant Valley (Jack Wathen, Alex Larkin, Khai Samuels, Mike Sucic) 8:11.18, 2. East Stroudsburg South 8:21.02, 3. Stroudsburg 8:34.56, 4. Lehighton 8:43.42, 5. East Stroudsburg North 9:17.36, 6. Pocono Mountain East 9:19.27.

110 HH - 1. Zak Bybee (Str) 15.28, 2. Daniel Ortega (ESS) 15.40, 3. Tony Cruz (ESN) 15.71, 4. Steven Maas (PV) 16.35, 5. Greg Conton (ESN) 16.68, 6. Jeremy Carabello (Str) 16.83.

300 IH - 1. Nyiem Navarez (PV) 40.78, 2. Tyler O'Neil (PME) 41.05, 3. Daniel Ortega (ESS) 41.90, 4. Greg Conton (ESN) 42.27, 5. Zak Bybee (Str) 42.57, 6. Mike Massullo (PV) 43.65.

Shot Put - 1. Sebastian Joseph (Str) 46-8 1/2, 2. Ryan Mayo (ESN) 45-1, 3. Kyle Watson (Str) 43-4 , 4. Dakota Everett (PV) 42-7, 5. Jesse Mancuso (Str) 41-1, 6. Justin Roughan (ESN) 40-7.

Discus - 1. Ryan Mayo (ESN) 139-2, 2. Dakota Everett (PV) 136-7, 3. Sebastian Joseph (Str) 136-6, 4. Jacob Clouse (ESN) 126-11, 5. Khalid Lai-fang (Str) 125-7, 6. Equiano Williams (ESN) 122-7.

Javelin - 1. Matt Shelter (PMW) 163-11, 2. Josh Williams (Str) 163-11, 3. Davonn Willis (Str) 158-8, 4. Youcef Boureghda (ESS) 156-2, 5. James Goecke (ESS) 146-8, 6. Brandon Leap (PV) 143-0.

Long Jump - 1. Zachary Dillon (ESN) 22-1 , 2. Nick Lombardo (ESS) 21-8 , 3. Alize Graham (ESN) 21-4 , 4. David Clowney (Str) 21-3, T4.Prentice Sprewell (Str) 21-3, 6. Kevin Cruz (PV) 20-00.

Triple Jump - 1. David Clowney (Str) 45-6, 2. Khalil Wickham (ESS) 43-10, 3. Nick Lombardo (ESS) 43-6 , 4. Jahlil Aldridge (PV) 42-6 , 5. Gerald Douglas (Str) 42-3 , 6. Sherrod Ford-Cherry (ESS) 41-9 .

High Jump - 1. Donovan Clay (Str) 6-4, 2. Tony Cruz (ESN) 6-2, 3. Matthew Bird (ESS) 6-0, 4. Alize Graham (ESN) 6-0, 5. David Clowney (Str) 5-10, 6. Andrey Isakou (PMW) 5-10.

Pole Vault - 1. Joseph Fogle (PME) 14-0, 2. Kareem Mohamed (Str) 13-0, 3. Cameron Cramer (Str) 12-6, 4. Dominik Mystkowski (Leh) 11-6, 5. Ethan Flynn-Scarsella (Str) 11-6, 6. Joseph Strasser (ESS) 11-0.

GIRLS

1. Stroudsburg (Str) 164, 2. Lehighton (Leh) 113 1/2, 3. Pocono Mountain West (PMW) 77, 4. Pleasant Valley (PV) 65, 5. East Stroudsburg South (ESS) 52, 6. Pocono Mountain East (PME) 45, 7. East Stroudsburg North (ESN) 39.

100 - 1. Lauren Channer (ESS) 12.62, 2. As-sata Hall (ESN) 12.64, 3. Sage Terembula (Leh) 12.66, 4. Kirston Jones (PMW) 12.82, 5. Maryia Branch (PMW) 12.96, 6. Dominique Jefferson (Str) 12.98.

200 - 1. Lauren Channer (ESS) 26.14, 2. As-sata Hall (ESN) 26.18, 3. Kirston Jones (PMW) 26.38, 4. Aspen Gaita (Str) 26.69, 5. Sage Terembula (Leh) 27.30, 6. Taylor Turrentine (ESN) 27.55.

400 - 1. Taylor Turrentine (ESN) 1:00.23, 2. Temmi Adensanya (PMW) 1:01.58, 3. Sarah Fillman (Str) 1:02.01, 4. Alyssa Jones (Str) 1:03.37, 5. Monica Richardson (ESN) 1:03.56, 6. Celina Fital (Leh) 1:03.63.

800 - 1. Kiana Tucker (Str) 2:23.14, 2. Laura O'Malley (PME) 2:24.48, 3. Melissa Russo (PV) 2:24.79, 4. Kaitlyn Smith (PV) 2:30.24, 5. Elizabeth Mazza (Str) 2:32.59, 6. Lacey Haldeman (Leh) 2:34.00.

1600 - 1. Samantha Young (PV) 5:30.79, 2. Jen Mickens (PV) 5:31.59, 3. Jenny Beers (Leh) 5:32.56, 4. Rachel Davalos (PME) 5:34.75, 5. Dana McAllister (PV) 5:45.93, 6. Skyler Dunham (PMW) 5:50.15.

3200 - 1.Samantha Young (PV) 12:02.93, 2. Rachel Davalos (PME) 12:13.78, 3. Sophie Conklin (PME) 12:27.83, 4. Kirsten Henning (Str) 12:46.43, 5. Dana McAllister (PV) 12:58.32, 6. Jen Mickens (PV) 13:03.55.

100 IH - 1. Ramonia Benitez (PMW) 15.76, 2. Maris Stern (Leh) 17.01, 3. Alissa Poster (ESS) 17.38, 4. Chauna Mungro (Str) 17.51, 5. Harley Dejesus-Carrero (PV) 17.68, 6. Tiffany Regman (ESS) 18.00.

300 IH - 1.Dominique Jefferson (Str) 47.89, 2. Victoria Burkhart (PME) 49.83, 3. Maris Stern (Leh) 49.92, 4. Melissa Brandes (PME) 50.94, 5. Abby Roselli (PV) 51.36, 6. Micaela Rodas (Str) 52.40.

400 Relay - 1. Stroudsburg (L. White, S. Hernandez, D. Jefferson, A. Gaita) 49.78, 2. Pocono Mountain West 50.44, 3. East Stroudsburg South 51.03, 4. Lehighton 51.08, 5. East Stroudsburg North 53.34, 6. Pleasant Valley 53.78.

1600 Relay - 1. Stroudsburg (S. Fillman, D. Jefferson, A. Jones, K. Tucker) 4:06.31, 2. East Stroudsburg North 4:14.90, 3. Pleasant Valley 4:16.48, 4. Lehighton 4:21.15, 5. Pocono Mountain West 4:27.36, 6. Pocono Mountain East 4:28.31.

3200 Relay - 1. Stroudsburg (K. Henning, E. Mazza, A. Jones, K. Tucker) 9:44.81, 2. Pleasant Valley 9:45.60, 3. Pocono Mountain West 10:19.43, 4. Pocono Mountain East 10:46.07, 5. Lehighton 11:22.40.

Shot Put - 1. Gwen Remaley (Leh) 38-8 1/2, 2. Sarah Keer (Leh) 37-1 , 3. Fallon Joseph (Str) 31-3, 4. Alanna McCarthy (ESS) 30-11 1/2, 5. Brittney Lue (Str) 30-3 , 6. Emily Taylor (Str) 28-9 1/2.

Discus - 1. Gwen Remaley (Leh) 103-6, 2. Fallon Joseph (Str) 98-2, 3. Alanna McCarthy (ESS) 97-11, 4. Kelsey Finn (ESS) 91-10, 5. Jasmine Isaac (Str) 89-4, 6. Sarah Buzzard (Str) 88-11.

Javelin - 1. Sarah Keer (Leh) 123-1, 2. Megan McCullion (Leh) 103-6, 3. Kassaundra Barclay (Leh) 102-6, 4. Lexi Meisse (Str) 102-5, 5. Alyssa Smale (PME) 101-10, 6. Diane McKinsey (PV) 94-9.

Long Jump - 1. Aspen Gaita (Str) 17-0, 2. Ramonia Benitez (PMW) 16-10 1/2, 3. Sage Terembula (Leh) 15-11 1/2, 4. Patricia Deans (Str) 15-11 , 5. Jessica-Ann Lewis (PV) 15-8, 6. Devon Linaberry (Leh) 15-7 .

Triple Jump - 1. Ramonia Benitez (PMW), 2. Aspen Gaita (Str), 3. Patricia Deens (Str).

High Jump - 1. Haley McClain-Hill (Str) 5-0, 2. Naomi Jiminez (PMW) 4-10, 3. Celina Fital (Leh) 4-10, 4. Chantel McFarlane (ESS) 4-10, 5. Tatiana Williams (Str) 4-8, 6. Riley Durishin (Leh) 4-8.

Pole Vault - 1. Taylor Sullivan (Str) 10-6, 2. Johnnie Cipriani (Str) 8-6, 3. Shelby Bentzoni (Str) 8-0, 4. Ciera Kobal (Leh) 8-0, 5. Mallory Dorwad (Leh) 7-6, 6. Veronica Page (ESS) 7-6.