The Palmerton and Tamaqua girls both qualified for the District 11 playoffs with wins Thursday night.

The Bombers defeated Catasauqua while the Raiders knocked off Pottsville.

GIRLS BASKETBALL

Palmerton-Catasauqua

Palmerton clinched a berth in the district playoffs with a 45-15 Colonial League victory over Catasauqua.

Jade Farquhar and Morgan Mummey both scored 12 points to lead the Bombers.

Shiloh Sziy paced the Roughies with 11 points.

Palmerton improves to 11-6 overall and 6-6 in the league.

PALMERTON

Alban 0-0-0-0, Krupa 1-0-0-2, Ma. Mummey 0-0-0-0, Farquhar 3-6-8-12, Mo. Mummey 6-0-0-12, Tracy 1-0-0-2, Meinhart 3-2-2-8, Solt 3-0-2-6, Reimer 1-1-2-3, Nemeth 0-0-0-0. TOTALS: 18-9-14-45.

CATASAUQUA

Reiss 0-0-0-0, Saydam 0-0-0-0, Matos 0-3-6-3, Moten 0-0-0-0, Preletz 0-0-0-0, Sziy 4-3-4-11, Schnabel 0-1-6-1, Contreras 0-0-0-0. TOTALS: 4-7-16-15.

Palmerton 10 17 6 12 - 45

Catty 6 3 3 3 - 15

Three-pointers: Palmerton - None; Catty - None.

Tamaqua-Pottsville

Tamaqua qualified for district play for the 11th consecutive year with its 42-26 Schuylkill League win over Pottsville.

The Streisel sisters once again led the way for the Lady Raiders. Maria finished with 18 points, while Christine added 16.

Maria now has 715 career points and has moved into 18th place on Tamaqua's all-time list.

TAMAQUA

Hartung 0-0-0-0, Demetriades 0-0-0-0, Slivka 0-0-0-0, Kabilko 1-0-0-2, M. Streisel 5-7-8-18, C. Streisel 6-0-0-16, Jones 0-0-0-0, Wittig 0-0-0-0, Pratka 0-0-0-0, A. Solt 2-2-2-6. TOTALS: 14-9-10-42.

POTTSVILLE

Spece 1-0-0-3, N. Eckley 0-0-0-0, Moser 2-0-1-4, Ryan 1-0-0-2, M. Boran 4-2-2-10, Cresswell 0-0-0-0, T. Eckley 2-1-2-5, Bulino 0-0-0-0, Amos 0-0-0-0, Burnhauuser 1-0-0-2, Connors 0-0-0-0, Parnell 0-0-0-0, Kondrack 0-0-0-0. TOTALS: 11-3-5-26.

Tamaqua 10 13 12 7 - 43

Pottsville 2 7 9 8 - 26

Three-pointers: Tamaqua - C. Streisel 4, M. Streisel; Pottsville - Spece 1.

ES North-Lehighton

A 17-point opening quarter sparked Lehighton to a 48- 30 Mountain Valley Conference win over East Stroudsburg North.

The Indians' Emily Shelly scored nine of her game-high 15 points in the first frame, while Tiffany Thompson finished with 10.

Brina Mahammed and Helena Bachevg led the Timberwolves with eight points apiece.

Lehighton improves to 3-14 overall and 2-7 in the MVC.

In the JV game, Lehighton earned a 57-51 win over East Stroudsburg North.

EAST STROUDSBURG NORTH

Mahammed 3-2-2-8, Person 0-0-4-0, Mitchell 1-0-0-2, Cosby 0-0-2-0, Reed 1-0-0-2, Burke 1-2-6-4, Bachevg 4-0-0-8, Turrentre 3-0-0-6. TOTALS: 13-4-14-30.

LEHIGHTON

Rossino 0-0-0-0, Shelly 6-2-2-15, Barclay 2-0-0-6, Fital 1-0-0-2, Yurasits 1-0-0-2, Blasiak 1-0-0-2, Durishin 2-2-2-6, Smith 0-1-2-1, Thompson 5-0-0-10, Rehrig 1-0-0-2, Cordova 0-2-2-2. TOTALS: 19-7-8-48.

ES North 6 4 12 8 - 30

Lehighton 17 9 15 7 - 48

Three-pointers: ES North - None; Lehighton - Barclay 2, Shelly 1.

Pen Argyl-Northwestern

Northwestern kept up its winning ways in the Colonial League with a 49-38 victory over North Division foe Pen Argyl.

Sara Jones paced the Tigers with a team-high 17 points, while Erika Thomas chipped in with 10 points.

The Green Knights' Samm Firestone led all scorers with 20 points, while Sara Cinelli contributed 11.

Northwestern remains undefeated in the league with a 12-0 record and remains perfect overall at 18-0.

PEN ARGYL

Baker 0-0-0-0, Presby 0-0-0-0, Strouse 0-0-0-0, Zanette 1-0-0-3, Firestone 5-8-8-20, Cinelli 4-3-3-11, Frey 1-0-0-3, Bender 0-0-0-0, Vough 0-0-0-0, Smull 0-1-2-1. TOTALS: 11-12-13-38.

NORTHWESTERN

Mertz 3-1-2-7, Landrigan 0-0-0-0, Day 0-0-0-0, Jones 4-9-13-17, Suter 1-3-4-6, Koenig 0-0-0-0, Bennett 1-0-0-2, Thomas 3-2-4-10, Cunningham 3-1-4-7, Anderson 0-0-0-0. TOTALS: 15-16-27-49.

Pen Argyl 11 10 9 8 - 38

Northwestern 15 15 10 9 - 49

Three-pointers: Pen Argyl - Firestone 2, Zanette 1, Frey 1; Northwestern - Thomas 2, Suter 1.

Jim Thorpe-Pine Grove

Pine Grove raced to a big first-quarter lead and cruised to a 68-24 Schuylkill League win over Jim Thorpe.

Becky Evans scored a game-high 18 points for the Cardinals, who jumped out to a 30-6 start.

Samantha Bertasavage contributed 13 points to the winning cause while the Olympians (1-15; 0-8) received nine points from both Cat Condly and Nikki Ennis.

JIM THORPE

Hassler 0-0-0-0, Doughty 0-0-2-0, Beard 0-0-0-0, Cope 0-0-0-0, Condly 3-3-5-9, Ennis 3-0-0-9, Rusbarsky 1-0-2-2, Cressman 0-0-0-0, Hoffman 0-0-0-0, Becker 1-2-3-4, Bush 0-0-0-0, Shigo 0-0-0-0. TOTALS: 8-5-12-24.

PINE GROVE

Felty 0-0-0-0, Sampson 4-0-0-8, Thompson 4-0-0-10, Evans 7-2-2-18, Zimmerman 3-0-0-6, Conrad 0-1-2-1, Edge 1-0-0-2, Wolff 1-0-0-2, Bertasavage 5-2-3-13, Lesh 0-1-2-1, Whitman 1-5-6-7. TOTALS: 26-11-15-68.

Jim Thorpe 6 9 5 4 - 24

Pine Grove 30 21 12 5 - 68

Three-pointers: Jim Thorpe - Ennis 3; Pine Grove - Thompson 2, Evans 2, Bertasavage 1.

BOYS BASKETBALL

CMVT-Weatherly

Weatherly posted its fourth straight win by cruising to a 68-29 non-league win over Columbia-Montour Vo-Tech.

Brett Stallone led the Wreckers' attack with a game-high 14 points, while Charlie Wallish and Joe Haganey both finished with 13. Josh Reiner also reached double figures for the winners with 10 points.

Justin Zumerling ended with 10 points for CMVT.

The win lifted Weatherly's record to 9-6.

In the JV game, Weatherly cruised to a 76-40 win. Nick Miller paced the Wreckers with 22 points.

CMVT

Schultz 2-0-0-4, Zumerling 4-2-4-10, Larkin 1-1-2-3, Hoyle 0-0-2-0, Pitonyak 3-3-4-9, Miller 1-0-0-2, Musselman 0-1-2-1, Wisniesky 0-0-1-0, Karnes 0-0-0-0, Heidler 0-0-0-0, Jones 0-0-0-0, Sharpless 0-0-0-0. TOTALS: 11-7-15-29.

WEATHERLY

Bizarre 0-0-0-0, L. Reiner 2-0-0-4, Miller 1-0-0-2, Stallone 4-4-5-14, Wallish 6-1-1-13, Figas 0-2-2-2, J. Reiner 4-0-0-10, Baade 2-2-3-6, Haganey 5-1-4-13, Busher 1-0-0-2, Kelly 0-0-0-0, Coombs 0-0-0-0, Capone 0-0-0-0. TOTALS: 26-10-13-68.

CMVT 5 10 0 14 - 29

Weatherly 26 12 11 19 - 68

Three-pointers: CMVT - None; Weatherly - Stallone 2, J. Reiner 2, Haganey 2.

Marian-Nativity

Marian held off Nativity to gain a 55-50 Schuylkill League win.

The Colts' Ryan Karnish led all scorers with 23 points, while teammate Anthony Agosti netted 17 points.

Jeff Yordy led the Hilltoppers with 13 points.

Marian improves to 14-4 overall (6-4 league), while Nativity falls to 9-8 (4-6).

In the JV game, Marian posted a 65-53 victory. Dominick Mussoline led the Colts with 16 points.

MARIAN

A. Agosti 4-8-12-17, Karnish 7-3-6-23, Richards 0-5-6-5, Swankoski 1-2-24, Damien 3-0-0-6, Bilka 0-0-0-0, Paisley 0-0-0-0, Legath 0-0-0-0, Postupack 0-0-0-0, Mussoline 0-0-0-0. TOTALS: 15-18-26-55.

NATIVITY

White 5-1-1-11, Hunyara 2-0-0-4, Yordy 4-4-4-13, Kaledas 4-1-3-11, Palamar 2-0-2-4, Holohan 3-0-0-7. TOTALS: 20-6-9-50.

Marian 14 12 10 19 - 55

Nativity 8 11 12 19 - 50

Three-pointers: Marian - Karnish 6, Agosti 1; Nativity - Kaledas 2, Yordy 1, Holohan 1.

Northwestern-Pen Argyl

Down by nine heading into the fourth quarter, Northwestern rallied to gain a 42-39 Colonial League win.

Josh Williamson scored 11 of his game-high 18 points in the fourth quarter, including two three-pointers. Fellow Tiger Jarred Binder added six of his 10 in the final frame to help spark the comeback.

The victory lifted Northwestern's record to 6-12 overall and 3-9 in the league.

NORTHWESTERN

Wagner 0-4-7-4, Williamson 5-5-6-18, Schuler 0-0-0-0, T. Richardson 0-0-0-0, Breidinger 0-1-2-1, Perry 0-0-0-0, C. Richardson 4-1-2-9, Binder 4-2-5-10. TOTALS: 13-13-22-42.

PEN ARGYL

Bender 2-3-4-9, Hoffman 3-3-4-9, Muller 2-4-7-8, Oyer 3-1-2-9, Wenkzell 2-0-0-4. TOTALS: 11-11-17-39.

Northwestern 8 6 6 22 - 42

Pen Argyl 7 13 9 10 - 39

Three-pointers: Northwestern - Williams 3; Pen Argyl - Bender 2, Oyer 2.

Catasauqua-Palmerton

Catasauqua punched its ticket to the District 11 playoffs with its 72-38 Colonial League victory over Palmerton.

The Roughies' Jarrid Strong led the way with a game-high 16 points as his team improved to 11-6 overall and 8-4 in the league

Mark Quinn paced the Bombers (0-16; 0-12) with 12 points.

CATASAUQUA

Edwards 3-0-0-9, Burton 0-0-0-0, Wetherhold 3-3-4-9, Purrone 7-0-0-15, Wells 1-0-0-2, Bond 0-1-2-1, Marshall 2-0-2-6, Riviano 0-0-0-0, Brinkley 4-0-0-8, Parker 3-0-1-6, Strong 7-2-2-16, Labezius 0-0-0-0. TOTALS: 31-6-11-72.

PALMERTON

Hay 1-1-2-3, Shigo 0-0-0-0, Achterman 0-0-0-0, Lesher 3-1-2-7, Pereira 0-0-0-0, Quinn 4-3-6-12, Shivone 0-0-0-0, Koma 0-0-0-0, Buck 2-2-2-6, Frey 2-0-0-6, Luers 2-0-0-4. TOTALS: 14-7-10-38.

Catasauqua 18 17 27 10 - 72

Palmerton 6 8 19 5 - 38

Three-pointers: Catasauqua - Edwards 3, Purrone 1; Palmerton - Frey 2, Quinn 1.

Lehighton-ESNorth

East Stroudsburg North rode a 31-point performance from Malique John to gain a 69-51 Mountain Valley Conference win over Lehighton.

John tallied 18 of those points in the second half to help end the Indians' four-game winning streak.

Tyler Crum scored a team-high 16 points for Lehighton (9-8; 4-5) while Anthony Rossino added 14.

LEHIGHTON

Rossino 3-8-10-14, Farano 3-2-2-8, Crum 5-4-6-16, Williams 0-0-0-0, Thompson 0-0-0-0, Mele 0-0-2-0, Nalesnik 3-2-4-8, Knappenberger 2-0-0-5. TOTALS: 16-16-24-51.

EAST STROUDSBURG NORTH

Battle 3-1-1-7, Thompson 3-0-0-6, W. Quiles 5-0-0-10, John 13-1-2-31, Folkes 0-0-0-0, D. Quiles 3-1-2-9, Allwood 0-0-0-0, Kieron 2-2-4-6. TOTALS: 29-5-9-69.

Lehighton 7 15 13 16 - 51

ES North 14 14 19 22 - 69

Three-pointers: Lehighton - Crum 2, Knappenberger 1; ES North - John 4, D. Quiles 2.

WRESTLING

Blue Mountain-Lehighton

Blue Mountain used six pins and four forfeits to roll to a 63-15 non-league wrestlng win over Lehighton.

Tegan Durishin and Connor Frey earned the Indians' only pins of the night. Durishin pinned Hunter Blankenhorn at 106 in 1:36, while Frey pinned Cole Angstadt in the 160-pound match in 3:16.

Teammate Tyler Cann took the 145 bout by a 2-1 deicision.

Blue Mountain 63, Lehighton 15

106 - Tegan Durishin (L) pinned Hunter Blankenhorn in 1:36.

113 - Bryant Penberth (BM) pinned Zach Kemmerer in 0:35.

120 - Ryan Guers (BM) won by forfeit.

126 - Christian Gosch (BM) pinned Anthony Farano in 2:19.

132 - Chris Seamen (BM) dec. over Josh Gornick, 8-5.

138 - Chris Sherry (BM) pinned Zach Kamowski in 1:14.

145 - Tyler Cann (L) dec. over Antonio Rivas, 2-1.

152 - Ian Cagle (BM) pinned Dominik Mystkowski in 3:27.

160 - Connor Frey (L) pinned Cole Angstadt in 3:16.

170 - Will Weber (BM) pinned Dylan Flexer in 3:55.

182 - Mitch Myers (BM) won by forfeit.

195 - Zach Yackenchick (BM) pinned James Scott in 0:42.

220 - Tristen Coello (BM) won by forfeit.

285 - Dan Adams (BM) won by forfeit.

SWIMMING

Schuylkill Haven-Tamaqua

The Tamaqua girls and the Schuylkill Haven boys both earned wins in Schuylkill League swimming action.

The Lady Raiders scored a 104-60 win, while the Hurricanes posted a 95-67 victory.

Joann Butkus (200 Free, 100 Butterfly) and Caroline Kanaskie (200 IM, 100 Backstroke) both earned a pair of individual wins for the Blue Raiders, while Miranda Amey (500 Free) and Carly Trovinger (100 Breaststroke) earned single wins.

Gage Whalen grabbed the Blue Raiders' lone first-place individual finish by touching the wall first in the 100 Breaststroke.

GIRLS

Tamaqua 104, Schuylkill Haven 60

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Caroline Kanaskie, Carly Trovinger, Joann Butkus, Danielle DeCindio) 2:01.59, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua (Jazmin Mena, Nichelle Pucklavage, Emily Bumbulsky, Dena Starry).

200 Freestyle - 1. Joann Butkus (T) 2:03.97, 2. Makayla Boyle (T), 3. Emily Bumbulsky (T).

200 IM - 1. Caroline Kanaskie (T) 2:28.52, 2. Danielle DeCindio (T), 3. Janna Daley (SH).

50 Freestyle - 1. Allison Adams (SH) 26.54, 2. Miranda Amey (T), 3. Amber Gulick (T).

100 Butterfly - 1. Joann Butkus (T) 1:03.23, 2. Elizabeth Bayliff (SH).

100 Freestyle - 1. Allison Adams (SH) 58.41, 2. Danielle DeCindio (T), 3. Carly Trovinger (T).

500 Freestyle - 1. Miranda Amey (T) 5:46.97, 2. Janna Daley (SH), 3. Amber Gulick (T).

200 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven 1:51.89, 2. Tamaqua (Makayla Boyle, Carly Trovinger, Amber Gulick, Miranda Amey), 3. Schuylkill Haven.

100 Backstroke - 1. Caroline Kanaskie (T) 1:07.37, 2. Makayla Boyle (T), 3. Hannah Romberger (SH).

100 Breaststroke - 1. Carly Trovinger (T) 1:15.32, 2. Elizabeth Bayliff (SH), 3. Nichelle Pucklavage (T).

400 Freestyle Relay - 1. Tamaqua (Miranda Amey, Danielle DeCindio, Caroline Kanaskie, Joann Butkus) 4:00.21, 2. Tamaqua (Makayla Boyle, Amber Gulick, Emily Bumbulsky, Nichelle Pucklavage), 3. Schuylkill Haven.

BOYS

Schuylkill Haven 95, Tamaqua 67

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Jake Kropp, Gage Whalen, Benjamin Turrano, Ethan Eberts) 1:58.53, 2. Schuylkill Haven, 3. Schuylkill Haven.

200 Freestyle - 1. William Sieck (SH) 2:01.84, 2. Benjamin Turrano (T), 3. Matt Stanek (T).

200 IM - 1. Vincent Palladino (SH) 2:19.50, 2. Gage Whalen (T), 3. Patrick McMullen (T).

50 Freestyle - 1. Austin Bayliff (SH) 23.38, 2. Ethan Eberts (T), 3. Jake Kropp (T).

100 Butterfly - 1. Austin Bayliff (SH) 59.12, 2. Benjamin Turrano (T), 3. John Rakowsky (SH).

100 Freestyle - 1. Kyle McGarry (SH) 55.50, 2. Jake Wenzel (T), 3. Ethan Eberts (T).

500 Freestyle - 1. Vincent Palladino (SH) 5:41.15, 2. Matt Stanek (T), 3. Stephen Schock (SH).

200 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven 1:38.74, 2. Tamaqua (Ethan Eberts, Patrick McMullen, Jake Wenzel, Benjamin Turrano), 3. Schuylkill Haven.

100 Backstroke - 1. William Seieck (SH) 1:01.57, 2. Jake Kropp (T), 3. Hunter Romberger (SH).

100 Breaststroke - 1. Gage Whalen (T) 1:18.01, 2. Dylan Moyer (SH), 3. Joshua Mairose (SH).

400 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven 3:40.62, 2. Tamaqua (Matt Stanek, Patrick McMullen, Jake Wenzel, Jake Kropp), 3. Schuylkill Haven.

JR. HIGH BASKETBALL

9TH GRADE

North Schuylkill-Tamaqua

North Schuylkill handed Tamaqua a 52-34 setback.

The Blue Raiders' Zac Coleman scored a team-high nine points, while Brendan Steigerwalt added seven.

Tamaqua slips to 6-9 on the season.

8TH GRADE

North Schuylkill-Tamaqua

Dylan Woods' layup with under 30 seconds to go lifted Tamaqua to a close 32-30 victory over North Schuylkill.

Eddie Titus led Tamaqua (11-0 overall) with 13 points, while Zeke Wassell added six points.