Four TIMES NEWS Area baseball and six softball teams have qualified for the District 11 tournament, scheduled to get underway with Class 4A baseball first round games this afternoon.

Pleasant Valley's baseball team begins action today as the 11th seed in Class 4A and travels to Northampton for a 4:30 start.

In Class 3A, action begins with quarterfinal round games with No. 4 Northwestern Lehigh hosting No. 5 North Schuylkill and No. 2 seed Lehighton at home with No. 7 Southern Lehigh.

In Class A, the No. 4 seed Marian Colts entertain No. 5 seed Notre Dame of East Stroudsburg in 4:30 starts.

On the softball side, the Class A quarterfinals will be played tomorrow with No. 5 Weatherly visiting No. 4 Mahanoy Area and No. 6 Marian traveling to No. 3 Minersville in 4 p.m. starts. The Weatherly-Mahanoy Area winner will meet No. 1 seed Williams Valley at 7 p.m. at Blue Mountain on Thursday. The Marian-Minersville winner will travel to Blue Mountain Thursday for a 5 p.m. start against No. 2 seed Tri-Valley.

Class 4A quarterfinals are on Thursday with No. 1 seed Pleasant Valley hosting the winner of Tuesday's Easton-Northampton contest.

No. 4 seed Lehighton hosts No. 5 seed Northwestern Lehigh in 3A quarterfinals on Thursday and No. 3 seed Palmerton hosts No. 6 seed Catasauqua in 2A quarterfinals also on Thursday.

Below is a list of both the complete baseball and softball brackets:

BASEBALL

CLASS AAAA

Monday, May 21

First round, 4:30 p.m.

(9) East Stroudsburg South at (8) Emmaus, (12) Bangor at (5) Pocono Mountain East, (10) Freedom at (7) Whitehall, (11) Pleasant Valley at (6) Northampton.

Tuesday, May 22

Quarterfinals 4:30 p.m.

East Stroudsburg South-Emmaus winner at (1) Nazareth, Bangor-Pocono Mountain East winner at (4) Parkland, Freedom-Whitehall winner at (2) Stroudsburg, Pleasant Valley-Northampton winner at (3) Liberty.

Thursday, May 24

Semifinals,TBA

Week of May 28

Final, TBA

CLASS AAA

Tuesday, May 22

Quarterfinals, 4:30 p.m. unless noted

(8) Blue Mountain vs. (1) Central Catholic at Limeport, 4 p.m.; (5) North Schuylkill at (4) Northwestern, (7) Southern Lehigh at (2) Lehighton, (6) Bethlehem Catholic at (3) Pottsville, 5 p.m.

Thursday, May 24

Semifinals

Blue Mountain-Central Catholic winner vs. North Schuylkill-Northwestern winner, Southern Lehigh-Lehighton winner vs. Bethlehem Catholic-Pottsville winner.

Week of May 28

Final, TBA

CLASS AA

Tuesday, May 22

Quarterfinals, 4:30 p.m. unless noted (5) Minersville at (4) Notre Dame GP; (7) Schuylkill Haven at (2) Pine Grove, 5 p.m.; (6) Williams Valley at (3) Pen Argyl.

Thursday, May 24

Semifinals, 4:30 p.m.

Minersville-Notre Dame GP winner at (1) Salisbury, Pine Grove-Schuylkill Haven winner vs. Williams Valley-Pen Argyl winner.

Week of May 28

Final, TBA

CLASS A

Tuesday, May 22

Quarterfinals

(5) Notre Dame E.S. at (4) Marian, 4:30 p.m.

Thursday, May 24

Semifinals

Notre Dame E.S.-Marian winner vs. (1) Tri Valley, TBA; (3) Pius X vs. (2) Nativity, TBA

Week of May 28

Final, TBA

SOFTBALL

CLASS AAAA

Tuesday, May 22

First round, 4 p.m.

(9) Northampton at (8) Easton, (10) Nazareth at (7) Stroudsburg.

Thursday, May 24

Quarterfinals, 4 p.m.

Northampton-Easton winner at (1) Pleasant Valley, (5) Whitehall at (4) Emmaus, Nazareth-Stroudsburg winner at (2) Parkland, (6) Pocono Mountain East at (3) Liberty.

Tuesday, May 29

Semifinals at Patriots Park, 5 and 7 p.m.

Thursday, May 31

Championship, TBA

CLASS AAA

Thursday, May 24

Quarterfinals, 4 p.m.

(5) Northwestern at (4) Lehighton, (7) Southern Lehigh at (2) Pottsville, (6) Wilson at (3) Saucon Valley.

Tuesday, May 29

Semifinals at Patriots Park

Southern Lehigh-Pottsville winner vs. Wilson-Saucon Valley winner, 5 p.m. Lehighton-Northwestern winner vs. (1) Bethlehem Catholic, 7 p.m.

Thursday, May 31

Championship, TBA

CLASS AA

Thursday, May 24

Quarterfinals, 4 p.m. (5) Schuylkill Haven at (4) North Schuylkill, (7) Notre Dame GP at (2) Pine Grove, (6) Catasauqua at (3) Palmerton.

Tuesday, May 29

Semifinals at site TBA

Schuylkill Haven-North Schuylkill winner vs. (1) Pen Argyl, Notre Dame GP-Pine Grove winner vs. Catasauqua-Palmerton winner.

Thursday, May 31

Championship, TBA

CLASS A

Tuesday, May 22

Quarterfinals, 4 p.m.

(5) Weatherly at (4) Mahanoy Area, (6) Marian at (3) Minersville.

Thursday, May 24

Semifinals at Blue Mountain

(2) Tri Valley vs. Marian-Minersville winner, 5 p.m.; Weatherly-Mahanoy Area winner vs. (1) Williams Valley, 7 p.m.

Tuesday, May 29

Championship, TBA