SWIMMING

Tamaqua-Schuylkill Haven

Tamaqua split its meet with Schuylkill have as the Lady Raiders girls won 120-60 while the boys fell 124-44 to the Hurricanes.

Tamaqua's Joann Butkus broke a record in winning the 200 freestyle in 2:01.91. She also placed first in 100 freestyle and was part of two winning relays. Teammate Danielle DeCindio also won two events, the 50 freestyle and 100 butterfly, while helping her team sweep the relays.

For Schuylkill Haven, Austin Bayliff, Sean Spotts and Dylan Slotterback all won two individual events.

BOYS

Schuylkill Haven 124, Tamaqua 44

200 Medley Relay - 1. Schuylkill Haven (Vincent Palladino, Sean Spotts, Dylan Slotterback, Austin Bayliff) 1:50.3, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua

200 Freestyle - 1. Austin Bayliff (SH) 1:56.69, 2. William Sieck (SH), 3. Zak Yachera (T).

200 Inidividual Medley - 1. Sean Spotts (SH) 2:17.58, 2. Vincent Palladino (SH), 3. Kyle McGarry (SH).

50 Freestyle - 1. Dylan Slotterback (SH) 24.92, 2. Andrew Chesakis (SH), 3. Tyler Butkus (T).

100 Butterfly - 1. Austin Bayliff (SH) 1:00.17, 2. Vincent Palladino (SH), 3. Gage Whalen (T).

100 Freestyle - 1. Dylan Slotterback (SH) 55.44, 2. Kyle McGarry (SH), 3. Jake Kropp (T).

500 Freestyle - 1. Nicholas Semanco (SH) 5:56.41, 2. Matt Stanek (T), 3. Stephen Schock (SH).

200 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven (Vincent Palladino, William Sieck, Nicholas Semanco, Andrew Chesakis) 1:39.37, 2. Tamaqua, 3. Schuylkill Haven.

100 Backstroke - 1. Sean Spotts (SH) 59.49, 2. William Sieck (SH), 3. Jake Kropp (T).

100 Breaststroke - 1. Zak Yachera (T) 1:13.77, 2. Nicholas Semanco (SH), 3. Jackson Fleagle (SH).

400 Freestyle Relay - 1. Schuylkill Haven (Sean Spotts, Andrew Chesakis, Dylan Slotterback, Austin Bayliff) 3:36.66, 2. Tamaqua, 3. Schuylkill Haven.

GIRLS

Tamaqua 120, Schuylkill Haven 60

200 Medley Relay - 1. Tamaqua (Caroline Kanaskie, Emily Bumbulsky, Joann Butkus, Danielle DeCindio) 2:02.49, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua.

200 Freestyle - 1. Joann Butkus (2:01.91), 2. Allison Adams (SH), 3. Megan Wagner (T).

200 Individual Medley - 1. Miranda Amey (T) 2:27.47, 2. Carly Trovinger (T), 3. Amber Gulick (T).

50 Freestyle - 1. Danielle DeCindio (T) 27.53, 2. Caitlin McGarry (SH), 3. Andrea Whitley (T).

100 Butterfly - 1. Danielle DeCindio (T) 1:10.11, 2. Emily Bumbulsky (T), 3. Ashley VanBuren (T).

100 Freestyle - 1. Joann Butkus (T) 55.23, 2. Allison Adams (SH), 3. Amber Gulick (T).

500 Freestyle - 1. Caroline Kanaskie (T) 5:56.25, 2. Ashley VanBuren (T), 3. Nichelle Pucklavage (T).

200 Freestyle Relay - 1. Tamaqua (Danielle DeCindio, Miranda Amey, Caroline Kanaskie, Joann Butkus) 1:49.66, 2. Schuylkill Haven, 3. Tamaqua.

100 Backstroke - 1. Megan Wagner (T) 1:10.09, 2. Hannah Romberger (SH), 3. Makayla Boyle (T).

100 Breaststroke - 1. Emily Bumbulsky (T) 1:15.43, 2. Miranda Amey (T), 3. Carly Trovinger (T).

400 Freestlye Relay 1. Tamaqua (Megan Wagner, Nichelle Pucklavage, Ashley VanBuren, Andrea Whitley) 4:36.7, 2. Schuylkill Haven, 3. Schuylkill Haven.