The 33rd annual Carbon-Tamaqua ACS Telethon airs Saturday, April 14 and Sunday, April 15 live from Penn's Peak beginning at noon and continuing until midnight each day.

The telethon can be found on Blue Ridge Cable TV 13 and Service Electric TV channel 22, but area residents are encouraged to come and see the live performances of some of the area's best talent, while supporting the ACS at Penn's Peak, located on Maury Road in Jim Thorpe.

There is no charge for admission and dining services are available at Roadies Restaurant located at The Peak.

In addition to the finest of local talent, interviews throughout the program will feature medical professionals, cancer survivors and individuals touched by the disease. Each year Courage Awards are presented to individuals who have shown great strength and determination in their battles against cancer.

Those wishing to make a personal donation to this year's telethon can stop by the Peak or call in a pledge or visit the telethon website at www.cancertelethon.org/telethon.

The local ACS unit places a strong emphasis on the organization's mission: To eliminate cancer as the major health problem by preventing cancer, saving lives, and diminishing suffering from cancer, through research, education, advocacy and service.

While deaths due to cancer are down, there remains much work to do. The local telethon provides financial support, so that one day a cure will be found.

Telethon 2012Talent Schedule

Saturday, April 14

Noon - A.D.D.

12:45 p.m. - Hoyt Gyuricsek

1 p.m. - Melody's School of Dance

1:15 p.m. - Flipz 4 Fun

1:30 p.m. - Cody Sassaman

1:45 p.m. - Jason Dimarco

2:30 p.m. - Dance Explosion

2:45 p.m. - The Ukulele Institute

3:15 p.m. - Jeann Andrews

3:30 p.m. - Party Dawgs

4 p.m. - Cathy Johnston

4:15 p.m. - Brooke Unger

4:30 p.m. - Jay Smar

5 p.m. - PA Performing Arts Academy

5:15 p.m. - Steamroller

5:45 p.m. - Jordon and Tara Crowe

6:15 p.m. - Jim Cimms

6:30 p.m. - Michael Cabot

6:45 p.m. - Rodney Clouser

7 p.m. - Blue Mt. Community Church Band

7:45 p.m. - None of the Above

8:15 p.m. - Jupiter's Arrow

8:30 p.m. - Salute to Survivors

8:45 p.m. - Tamaqua MS Band

9:30 p.m. - Dr. Richard Boulay

10 p.m. - Lizard Creek

10:30 p.m. - Pat McGeehan

11 p.m. - 40 Grand

11:45 p.m. - Bud and Joe

Hosts: Joe Krushinsky, Bud Wychulis, Jerry Knowles, Maureen Donovan, Kevin West and Jason Dimarco

Sunday, April 15

Noon - St. John's Bell Choir

12:15 p.m. - Paul Mulhern's students

12:30 p.m. - Olivia Stettler

12:45 p.m. - Nancy and Jerry Snyder

1 p.m. - Faculty Brass

1:15 p.m. - Shellshocked Churchhills

2 p.m. - Dance with Kim

2:15 p.m. - Reily Durishin

2:30 p.m. - Rebecca Foreaker & Friend

2:45 p.m. - Becky and the Beasts

3:45 p.m. - YMI

4:15 p.m. - Dr. Amy DePuy

4:30 p.m. - Villagers

5:15 p.m. - Harmony Scholars

5:30 p.m. - Carol Tempest

5:45 p.m. - Laura Miller

6 p.m. - Camp Can Do, "Thank God for Kids," Bud Wychulis

6:15 p.m. - Toolshed Jack

7 p.m. - Danny Farole

7:15 p.m. - Courage Award, first winner

7:25 p.m. - Danny Farole and grandson

7: 30 p.m. - Courage Award, second winner

7:45 p.m. - Danny Farole and grandson

7:55 p.m. - Bud Wychulis

8 p.m. - Jesse Wade Band

8:45 p.m. - Fred Douglas

9:15 p.m. - Angela Nardini

9:30 p.m. - Danny Farole

9:45 p.m. - Fred Douglas

10 p.m. - Angela Nardini

10:15 p.m. - Danny Farole

10:30 p.m. - Category 5

11 p.m. - Angela Nardini

11:15 p.m. - Category 5

11:30 p.m. - Danny Farole, Bud Wychulis, Kevin West

11:45 p.m. - Danny Farole

Hosts: Joe Krushinsky, Bud Wychulis, Jerry Knowles, Maureen Donovan, Kevin West