Despite lingering rain showers, over 300 runners and walkers took part in the 21st annual edition of the Truskey Memorial 5K Run and Walk and 10 K Run held August 27 at the Tuscarora State Park in Barnesville. The event is sponsored by Wayne and Pat Truskey through the Tamaqua Runners Club in memory of the Truskeys' sons, Christopher and Kevin, both former Tamaqua High runners who were killed in separate auto accidents. Proceeds raised from the races benefit the Truskey Scholarship Fund, which provides collegiate scholarships for the top senior scholastic runners in the event. The Truskey family stressed their appreciation to all the dedicated volunteers that come out every year to help put the event together.

Truskey Memorial Run / Walk

5K Run Results

Overall - Male: Brendan Shearn (North Schuylkill) 16:47. Female: Paige Stoner (Pottsville) 19:00.

13 and under: Male: 1. Ryan Scanlan (Pottsville) 21:30. 2. Justin Welkie (Pottsville) 21:57. 3. Lenny Bolensky (North Schuylkill) 22:52. 4. Andy Tite (Tamaqua) 23:11. 5. Adam Steich (Keystone Track) 23:31. Female: 1. Jess Yeneskie (North Schuylkill) 24:57. 2. Nicole Wasserleben (Tamaqua) 26:00. 3. Noel Bernardyn (Mahanoy Area) 28:13. 4. Mandy Nicotra (Keystone Track) 23:31. 5. Gabby Witter (Weatherly) 30:09.

14-18 - Male: 1. PD Gantert (Keystone Track) 17:28. 2. Codi Wood (Pottsville) 17:38. 3. Sam Kartner (Blue Mountain) 17:40. 4. Jacob Plachko (Pottsville) 17:56. 5. Sam Ramsay (Keystone Track) 18:10. Female: 1. Emma Doughman (Kestone Track) 20:22. 2. Kirstan Lebo (Keystone Track) 21:01. 3. Amber McCarroll (Tamaqua) 21:06. 4. Grace Casey (Pottsville) 21:08. 5. Maddie Bunnell (Keystone Track) 21:27.

19-24 - Male: 1. Nate King (Andreas) 17:08. 2. Jason Fritz (Mahanoy City) 18:26. 3. Mike Miller (Weatherly) 22:04. Female: 1. Amanda Kane (Harrisburg) 22:31. 2. Cathie Kabana (Tuscarora) 25:41.

25-29 - Male: 1. Mike Paukshus (Williamsport) 25:48. 2. Matthew Truskey (Tamaqua) 25:58. Female: 1. Jennel Yelito (Coaldale) 26:33. 2. Ashley Kane (Harrisburg) 26:54.

30-34 - Male: 1. Brent Reabold (Tamaqua) 22:16. 2. Brian Lawfer (Barnesville) 23:53. 3. Paul Swenson (Bethlehem) 26:33. Female: 1. Stacey Lipton (Pottsville) 25:51. 2. Jen Tillinghast (Macungie) 28:38.

35-39 - Male: 1. Rich Kunkel (York Haven) 21:03. 2. Matt Kline (Phoenixville) 21:21. 3. Colin Boyer (Fleetwood) 21:42. Female: 1. Elizabeth Neifert (Orwigsburg) 26:26. 2. Lora Baker (Orefield) 27:27.

40-44 - Male: 1. Tom McLaughlin (Tamaqua) 23:33. 2. John Granito (Orwigsburg) 36:26. 3. Scott Baker (Orefield) 25:37. Female: 1. Nina Granito (Orwigsburg) 36:26. 2. Kate Harleman (Tamaqua) 42:58.

45-49 - Male: 1. Randy Wasserleben (Tamaqua) 26:37. 2. Todd Truskey (East Greenville) 29:17. 3. Guy Steich (Sinking Spring) 29:37. Female: 1. Lori Rauenzahn (Blue Mountain) 24:53. 2. Susan Truskey (Tamaqua) 32:38.

50-54 - Male: 1. David Holmes (Mahanoy City) 23:03. 2. Paul Corby (Norristown) 26:05. 3. Brian Rauenzahn (Blue Mountain) 26:35. Female: 1. Elissa Thorne (Jim Thorpe) 31:39. 2. Jenny Raudenbush (Schuylkill Haven) 33:58.

55-59 - Male: 1. Lenny Cooper (Zion Grove) 22:30. 2. Chris Kaiser (Tamaqua) 59:21. Female: 1. Sarah Ohart (Tamaqua) 35:35.

60-69 - Male: 1. James Manzick (Pottsville) 22:32. 2. Dan DeCindio (Tuscarora) 25:08. 3. Gary Dobias (Palmerton) 26:13. Female: none.

70 and over - Male: 1. John Gallagher (Walnutport) 38:56. Female: 1. Joan Houser (Tamaqua) 51:30.

10 K Run Results

Overall - Male: John Hunyara (Minersville) 43:43. Female: Arlene DeCindio (Tuscarora) 53:47.

14-18 - Male: 1. Andy Vack (Weatherly). Female: none.

25-29 - Male: 1. Justin Koval (Mahanoy City) 49:16, 2. Nick Weschler (Tamaqua) 49:55, 3. Dave Frederickson (Jim Thorpe) 53:15. Female: none.

35-39 - Male: 1. John Guth (Bangor) 49:51. Female: none.

40-44 - Male: 1. John Kostick (Port Carbon) 1:01:38. Female: 1. Paula Martin (Orwigsburg) 1:05:36.

45-49 - Male: 1. Tony Smarr (Pottsville) 55:02. Female: 1. Lora Krum (Lehighton) 56:35.

50-54 - Male: 1. Lee Miller (Bangor) 49:38. 2. Robert McGill (Pond Lake, NJ) 1:06:14. Female: 1. Sherry Akins (Tamaqua) 1:04:40.

55-59 - Male: 1. Dave McSherry (Camp Hill) 52:37. 2. John Heycock (York Haven) 58:46. Female: none.

60-69 - Male: 1. James Akins (Tamaqua) 1:02:04. 2. Charlie Keer (Coaldale) 1:15:18. Female: 1. Mary Vish (Phillipsburg, NJ) 1:09:03.

5K Walk Results

Male - 1. Tom Lager (Jim Thorpe) 46:55. 2. Jim Havassy (Bethlehem) 57:37. 3. Wayne Fritzinger (Nesquehoning) 1:00:56. Female: 1. Judy Veron (Coaldale) 57:38. 2. Kathi Davidock (Morea) 57:38. 3. Allison Lech (Whitehall) 57:57.