The high school football season came to an end for seven local teams this past weekend, but two TIMES NEWS area teams earned another week of practice and another game.

Northern Lehigh, with its 9-1 record, earned the No. 3 seed in the District 11 2A tournament and will travel to No. 2 seed North Schuylkill (10-0) for a 1 p.m. kickoff on Saturday and a rematch of the district championship game the past two years.

No. 4 Pine Grove (9-1) will make the trip to No. 1 seed and Colonial League champion Pen Argyl (10-0) for a 1 p.m. Saturday start in the other semifinal.

Tamaqua (5-5), with its win over Marian this past Friday night, earned the No. 4 seed for the Eastern Conference 2A playoffs and will tentatively travel to No. 1 seed Catasauqua (7-3) this Friday night. All Eastern Conference games will be finalized tonight.

Here is a look at the District 11 matchups:

Class AAAA

Friday, Nov. 11

Quarterfinals

(includes Dist. 2)

No. 8 Delaware Valley at No. 1 Nazareth, 7 p.m.

No. 5 Stroudsburg at No. 4 Parkland, 7 p.m.

No. 6 Freedom at No. 3 Easton, 7 p.m.

No. 7 Scranton at No. 2 Wyoming Valley West, 7 p.m.

Friday, Nov. 18

Semifinals

Nazareth-Delaware Vy. winner vs. Parkland-Stroudsburg winner, TBA

Easton-Freedom winner vs. Wyoming Vy. West-Scranton winner, TBA

Friday, Nov. 25

Championship

TBA

Class AAA

Semifinals

Friday, Nov. 11

No. 4 Allentown Central Catholic at No. 1 East Stroudsburg North, 7 p.m.

No. 3 Pottsville at No. 2 Bangor, 7 p.m.

Friday, Nov. 18

Championship

Allentown Central Catholic-ES North winner vs. Pottsville-Bangor winner, TBA

Class AA

Semifinals

Saturday, Nov. 12

No. 4 Pine Grove at No. 1 Pen Argyl, 1 p.m.

No. 3 Northern Lehigh at No. 2 North Schuylkill, 1 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 19

Pine Grove-Pen Argyl winner at Northern Lehigh-North Schuylkill, TBA

Class A

Semifinals

Saturday, Nov. 12

No. 4 Williams Valley vs. No. 1 Pius X at Nazareth, 1 p.m.

No. 3 Shenandoah Valley at No. 2. Minersville, 7 p.m.

Saturday, Nov. 19

Championship

Williams Valley-Pius X winner vs. Shenandoah Valley-Minersville winner, TBA

Eastern Conference Playoffs

Class AAAA

2S Bethlehem Liberty at 1N Wallenpaupack

2N Pocono Mountain East at 1S Whitehall

Class AAA

No. 4 Wilkes-Barre Coughlin at Berwick

No. 3 Blue Mountain at No.2 So. Lehigh

Class AA

No. 4 Tamaqua at No.1 Catasauqua

No. 3 Hughesville at No. 2 North Penn

Class A

No. 4 Nativity at No. 1 Bucktail

No. 3 Northwest at No. 2 Mahanoy Area