The District 18 11-12 year old Little League Tournament will get under way on Friday, June 24 with six games on tap.

The Anthracite team will play all home games at Nesquehoning, the White Haven/Bear Creek team will play all home games at White Haven and the Hazle Township/Tri-County team will alternate home games between McAdoo and Hazle Township.

The 10-11 tournament will get underway on July 7, while the 9-10 tournament will open with one game on Friday, June 24.

The schedules are as follows:

District 18 11-12 tournament

(All games are at 6 p.m.)

Friday, June 24

Game 1 - West Hazleton at Freeland

Game 2 - Tamaqua vs. Hazle Twp./Tri-County at McAdoo

Game 3 - Hazleton vs. Anthracite at Nesquehoning

Game 4 - Valley West at Jim Thorpe

Game 5 - White Haven/Bear Creek at Lansford

Game 6 - Valley East at Franklin Township

Monday, June 27

Game 7 - Weatherly vs. West Hazleton-Freeland winner

Game 8 - Tamaqua-Hazle Twp./Tri-County winner vs. Hazleton-Anthracite winner

Game 9 - Valley West-Jim Thorpe winner vs. White Haven/Bear Creek-Lansford winner

Game 10 - Valley East-Franklin Township winner vs. Towamensing

Game 11 - Valley West-Jim Thorpe loser vs. White Haven/Bear Creek-Lansford loser

Game 12 - Tamaqua-Hazle Twp./Tri-County loser vs. Hazleton-Anthracite loser

Wednesday, June 29

Game 13 - Weatherly vs. West Hazleton-Freeland loser vs. Game 11 winner

Game 14 - Valley East at Franklin Township loser vs. Game 8 loser

Game 15 - Game 10 loser vs. Game 12 loser

Game 16 - West Hazleton at Freeland loser vs. Game 9 loser

Friday, July 1

Game 17 - Game 7 winner vs. Game 8 winner

Game 18 - Game 9 winner vs. Game 10 winner

Saturday, July 2

Game 19 - Game 13 winner vs.Game 14 winner

Game 20 - Game 15 winner vs. Game 16 winner

Sunday, July 3

Game 21 - Game 19 winner vs. Game 18 winner

Game 22 - Game 20 winner vs. Game 17 loser

Tuesday, July 5

Game 23 - Game 17 winner vs. Game 18 winner

Wednesday, July 6

Game 24 - Game 21 winner vs. Game 22 winner

Friday, July 8

Game 25 - Game 24 winner vs. Game 23 loser

Sunday, July 10

Game 26 - Game 23 winner vs. Game 25 winner

Monday, July 10

Game 27 (if necessary) - Game 26 winner vs. Game 26 loser

District 18 10-11 Tournament

(at Valley East)

Thursday, July 7

Game 1 - Franklin Township vs. Tamaqua White, 6 p.m.

Game 2 - White Haven/Bear Creek vs. Valley West, 7:30 p.m.

Saturday, July 9

Game 3 - Valley East vs. Hazleton, 1 p.m.

Game 4 - Jim Thorpe vs.Tamaqua Blue, 3 p.m.

Game 7 - Franklin Township-Tamaqua White loser vs. White Haven/Bear Creek-Valley West loser, 11 a.m.

Sunday, July 10

Game 5 - Franklin Township-Tamaqua White winner vs. White Haven/Bear Creek-Valley West winner, 1 p.m.

Game 6 - Valley East vs. Hazleton winner vs. Jim Thorpe vs. Tamaqua Blue winner, 3 p.m.

Game 8 - Valley East vs. Hazleton loser vs. Jim Thorpe vs. Tamaqua Blue loser, 11 a.m.

Tuesday, July 12

Game 9 - Game 6 loser vs. Game 7 winner, 6 p.m.

Game 10 - Game 5 loser vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

Wednesday, July 13

Game 12 - Game 9 winner vs. Game 10 winner, 6 p.m.

Thursday, July 14

Game 11 - Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Friday, July 15

Game 13 - Game 11 loser vs. Game 12 winner, 6 p.m.

Saturday, July 16

Game 14 - Game 11 winner vs. Game 13 winner, 2 p.m.

Sunday, July 17

Game 15 (if necessary) Game 14 winner vs. Game 14 loser, 2 p.m.

District 18 9-10 Tournament

South Division

(At Jim Thorpe)

Friday, June 24

Game 1 - Lansford vs. Tamaqua Blue, 7:30 p.m.

Saturday, June 25

Game 2 - Weatherly vs. Towamensing Blue, 11 a.m.

Game 3 - Tamaqua White vs. Jim Thorpe, 1 p.m.

Game 4 - Anthracite vs. Franklin Township, 3 p.m.

Game 5 - Towamensing White vs. Lansford-Tamaqua Blue winner, 7:30 p.m.

Sunday, June 26

Game 6 - Lansford-Tamaqua Blue loser vs. Weatherly-Towamensing Blue loser, 11 a.m.

Game 7 - Anthracite-Franklin Township loser vs. Game 5 loser, 1 p.m.

Game 9 - Weatherly vs. Towamensing Blue winner vs. Tamaqua White vs. Jim Thorpe winner, 3 p.m.

Game 10 - Anthracite-Franklin Township winner vs. Game 5 winner, 5 p.m.

Monday, June 27

Game 8 - Game 6 winner vs. Tamaqua White vs. J. Thorpe loser, 6 p.m.

Tuesday, June 28

Game 11 - Game 10 loser vs. Game 8 winner, 6 p.m.

Game 12 - Game 9 loser vs. Game 7 winner, 7:30 p.m.

Thursday, June 30

Game 13 - Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

Game 14 - Game 11 winner vs. Game 12 winner, 6 p.m.

Saturday, July 2

Game 15 - Game 13 loser vs. Game 14 winner, 2 p.m.

Sunday, July 3

Game 16 - Game 13 winner vs. Game 15 winner, 2 p.m.

Tuesday, July 5

Game 17 (if necessary) - Game 16 winner vs. Game 16 loser, 6 p.m.