The 2011 Tamaqua Winter Basketball League, sponsored by the Eastern Schuylkill Recreation Commission (ESRC) will tip-off its season on Wednesday, Feb. 2, at the Tamaqua Elementary School gymnasium.

All league games will take place on Wednesday evenings and will be held in the Tamaqua Elementary School gym (for the first three weeks of the season) and the Tamaqua Area Athletic Center (starting on Feb. 23, and continuing there for the rest of the season).

Four games will be played each night, with tip-off times scheduled for approximately 6:15, 7:00, 7:45 and 8:30 p.m. The public is welcomed to attend.

Service Electric is the defending League Champion, and has captured the ESRC Winter League Championship in five of the last eight seasons. However, the team has undergone a sponsorship change this year and will now be known as Ryan's Plumbing & Heating.

ESRC Executive Director Jason Boris has released the following rosters and schedules:

LEAGUE ROSTERS

Cuz-N-Joe's Place

Pat Sharkey, Bob Broyan, Jon Veet, Soko Mojovic, Damien Dolan, Damian Fritz, Joe Evancho, Matt Chapman, Nolan Sword, Jason Farley, Kurt Roberts.

Gear Graphic & Sign

Damien Saurazas, Bob Kreiser, Tony Moran, Ken Rolland, Kyle Schaeffer, Brad Nahodil, Craig Burnhauser, Travis Williams, Foster Renn, Bob McGee.

Joe's Place

Andrew Steinmetz, Travis Fink, Joe Vlossak, Matt Minnich, Avery Weber, Zach Tofany, Paul McArdle, Ralph Andrews, Mike Falcone, Tom Kresge.

Matika's Lawn Care/

Blazosky Funeral Home

Dan Matika, Dan Blazosky, Brad Yuricheck, Tom Miller, Steve Strauss, Peter Balogach, Bejtullah Mehmeti, Jason Vazquez, Aaron Mantz, Chris Rodrigues, Len Broughton.

Midas Touch Hair Salon

Andrew Michalik, Shaun Midas, Nick Bales, Mike Conley, Ryan Blasko, Steve Nesgoda, Sam Chodur, Anthony Petrulsky, Dave Hascin, Mike Dubosky, John Knecht.

R.R. Frey Services

Randy Frey, Jeff Miller, Trevor Miller, Ryan Achenbach, Tom Toth, Joe Tamagini, Jason Derr, Jim Barron, Dan Miller, Jeremy Frey, Dave Wilson, Cory Houser.

Ryan's Plumbing & Heating

Jeff Peel, Joe Schaeffer, Mike Truscott, Kieran Conway, Jeff Krushinsky, Jon Scheuer, Shawn Tray, Dave McCabe, Ed Michalik.

Sokol Club

Chris Rhubright, Brad O'Donnell, Matt Yaich, Chris Decker, Tony Stoeckel, John Demyanovitch, Dennis McGinley, Steve Haldeman, Dean Confer, Brad Hurley.

University Legendz

Mike Murphy, Matt Murphy, J.R. Graver, Ted Styka, Frank Gabiotti, Mike Bartholomew, Matt Scarcella, Matt Wagner, Tom McCarroll, Mike Towle, Larry Fritzinger, Ben Augstine.

LEAGUE SCHEDULE

Wednesday, February 2 (at Tamaqua Elementary School Gym)

6:15 – Joe's Place vs. Sokol Club

7:00 – Ryan's Plumbing & Heating vs. Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home

7:45 – R.R. Frey Services vs. Midas Touch Hair Salon

8:30 – University Legendz vs. Cuz-N-Joe's Place

Bye – Gear Graphic & Sign

Wednesday, February 9

(at Tamaqua Elementary School Gym)

6:15 – R.R. Frey vs. University Legendz

7:00 – Ryan's Plumbing & Heating vs. Gear Graphic & Sign

7:45 – Joe's Place vs. Cuz-N-Joe's Place

8:30 – Sokol Club vs. Midas Touch Hair Salon

Bye – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home

Wednesday, February 16

(at Tamaqua Elementary School Gym)

6:15 – Midas Touch Hair Salon vs. Cuz-N-Joe's Place

7:00 – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home vs. Gear Graphic & Sign

7:45 – Sokol Club vs. University Legendz

8:30 – Joe's Place vs. R.R. Frey Services

Bye – Ryan's Plumbing & Heating

Wednesday, February 23

(at Tamaqua Elementary School Gym)

6:15 – Joe's Place vs. Ryan's Plumbing & Heating

7:00 – Sokol Club vs. R.R Frey Services

7:45 – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home vs. University Legendz

8:30 – Midas Touch Hair Salon vs. Gear Graphic & Sign

Bye – Cuz-N-Joe's Place

Wednesday, March 2

(at Tamaqua Area Athletic Center)

6:15 – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home vs. Midas Touch Hair Salon

7:00 – Sokol Club vs. Cuz-N-Joe's Place

7:45 – Joe's Place vs. Gear Graphic & Sign

8:30 – Ryan's Plumbing & Heating vs. University Legendz

Bye – R.R. Frey Services

Wednesday, March 9

(at Tamaqua Area Athletic Center)

6:15 – University Legendz vs. Gear Graphic & Sign

7:00 – R.R. Frey Services vs. Cuz-N-Joe's Place

7:45 – Ryan's Plumbing & Heating vs. Midas Touch Hair Salon

8:30 – Joe's Place vs. Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home

Bye – Sokol Club

Wednesday, March 16

(at Tamaqua Area Athletic Center)

6:15 – Sokol Club vs. Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home

7:00 – Joe's Place vs. Midas Touch Hair Salon

7:45 – Ryan's Plumbing & Heating vs. Cuz-N-Joe's Place

8:30 – R.R. Frey Services vs. Gear Graphic & Sign

Bye – University Legendz

Wednesday, March 23

(at Tamaqua Area Athletic Center)

6:15 – Ryan's Plumbing & Heating vs. R.R. Frey Services

7:00 – Joe's Place vs. University Legendz

7:45 – Sokol Club vs. Gear Graphic & Sign

8:30 – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home vs. Cuz-N-Joe's Place

Bye – Midas Touch Hair Salon

Wednesday, March 30

(at Tamaqua Area Athletic Center)

6:15 – Cuz-N-Joe's Place vs. Gear Graphic & Sign

7:00 – Midas Touch Hair Salon vs. University Legendz

7:45 – Matika's Lawn Care/Blazosky Funeral Home vs. R.R. Frey Services

8:30 – Sokol Club vs. Ryan's Plumbing & Heating

Bye – Joe's Place

Wednesday, April 6

(at Tamaqua Area Athletic Center)

PLAYOFFS - SEMIFINALS

6:30 - TBA

7:30 - TBA

Wednesday, April 13

(at Tamaqua Area Athletic Center)

7:00 - TBA