The Jim Thorpe and Panther Valley wrestling teams got their seasons underway this past weekend at the annual Jim Thorpe Duals. This year's duals featured ten teams including; North Schuylkill, Lower Moreland, Radnor, Cedar Cliff, Dieruff, Coatesville, Conestoga Valley, Susquehanna Township, Panther Valley and host Jim Thorpe.

The teams were split into two divisions with each team having to play each opponent in their respective pool. After pool play, the teams were seeded for the championship rounds based on their record during pool play.

Panther Valley went into the JT Duals with a young squad and some inexperienced wrestlers, but still were able to grab three wins on Saturday afternoon.

The Panthers got victories against Jim Thorpe, North Schuylkill, and Susquehanna Township.

"We're happy with the way we performed," said Panther Valley head coach Tim Robb. "We have a lot of young kids this year and it's a good sign to get three wins early on in the season."

The Panthers are coming into the 2011-12 season with a lot of unknowns as far as wrestling ability goes, but Coach Robb expressed his respect for how tough his kids have been all off-season.

"This is the first team that I've coached where our leaders are setting a good example just by being tough," said Robb. "These kids have a lot of heart and they're only going to get better as the season moves forward."

The Panthers were led by Lenny Ogozalek (106) who posted a 5-0 record on the day. Zach Glassic (126), Richard Nase (126), and Rian Shubeck (220/285) also had solid outings posting 4-1 records.

The Jim Thorpe wrestling team also is coming into this season with a young and inexperienced host of wrestlers. The Olympians weren't able to earn a victory on the day, but showed head coach Shawn Albert that good things are on the horizon.

"I didn't really know what to expect coming into our duals," said Albert. "I would say about 50% of our wrestlers either didn't wrestle last year or this is their first year in the sport. At the end of the day I think the kids competed hard. We have some good athletes here, we just have to keep working at it."

The Olympians top performer on the day was Brian Ohl at the 126 pound weight class. Ohl went 4-1 on the afternoon.

After everything was said and done Cedar Cliff took home the 2011 Jim Thorpe Duals title.

Panther Vy. 51, Jim Thorpe 24

106- Lenny Ogozalek (PV) pinned John Condly in :59

113- Seth Oriel (PV) won by forfeit

126- Brian Ohl (JT) pinned Zach Glassic in 5:47

132- Avery Ziegenfuss (JT) won by default

138- Cody Formisano (JT) pinned Hunter Davidyock (PV) in :29

145- Dustin Marblestone (PV) pinned T.J. Leffew (JT) in :30

152- Gage Rohlfing (PV) pinned Alvaro Canizares (JT) in 4:10

160- Jared Eikhoff (PV) pinned Kenion Stewart (JT) in 1:29

170- Stephen Snyder (PV) dec. Mike Munoz (JT) 7-5

182- Richard Nase (PV) pinned Jedidiah Scorezelli (JT) in :32

195- John Horvath (PV) won by forfeit

220- Rian Shubeck (PV) pinned John Struble (JT) in :37

285- Connor Rumley (JT) won by forfeit

Panther Vy. 42, Susquehanna 37

106- Lenny Ogozalek (PV) won by forfeit

113- Owen Watkins (S) won by forefeit

120- Seth Oriel (PV) won by forfeit

126- Zach Glassic (PV) won by forfeit

132- Nick Mazzie (PV) won by forfeit

138- Daniel King pinned Hunter Davidyock in 3:13

145- Arthur Watkins (S) won by forfeit

152- Coby Sullivan (S) major dec Gage Rohlfing 15-2

160- Ihsan Musrial (S) dec Jared Eickhoff (PV) 11-5

170- Stephen Snyder (PV) pinned Nicholas Burns (S) in :20

182- Richard Nase (PV) won by forfeit

195- Aaron Moyer (S) pinned John Horvath (PV) in 1:56

220- Rian Shubeck (PV) won by forfeit

285- Averee Robinson (S) won by forfeit

Panther Vy. 36, N. Schuylkill 31

106- Lenny Ogozalek (PV) pinned Tyler Budnavage (NS) in 1:20

113- Jess Wetzel (NS) dec Seth Oriel (PV) 7-0

126- Zach Glassic (PV) won by forfeit

132- Quinton Boyer (NS) wonf by forfeit

138- Hunter Davidyock (PV) won by forfeit

145- Dustin Marblestone (PV) won by forfeit

152- Garet Grove (NS) major dec Gage Rohlfing (PV) 9-1

160- Josh Lex (NS) pinned Jared Eickhoff (PV) in 3:09

170- Brett Paul (NS) pinned Stephen Snyder (PV) in 5:25

182- Richard Nase (PV) pinned Kody Newberry (NS) in 2:58

195- John Horvath (PV) dec Matt Maurer (NS) 5-1

220- Tanner Dean (NS) won by forfeit

285- Rian Shubeck (PV) dec Nathan Gadinski (NS) 4-3

Coatesville 52, Panther Valley 19

106- Lenny Ogozalek (PV) won by forfeit

113- Josh Okumara (C) pinned Seth Oriel (PV) in 1:09

120- Dustin Hammyn (C) won by forfeit

126- Zach Glassic (PV) major dec Brian Griest (C) 12-1

132- Noah Stephens (C) pinned Nick Mazzie (PV) in 1:08

138- Zach Delicompagni (C) dec Hunter Davidyock (PV) 7-4

145- Stanley Woodward (C) major dec Dustin Marblestone (PV) 12-1

152- Matt Brownback (C) pinned Gage Rohlfing

160- Nickolas Guinta (C) pinned Jared Eickhoff (PV) in 1:01

170- Stephen Snyder (PV) dec Avery Thompson (C) 7-1

182- Richard Nase (PV) pinned Deiondre Brown (C) in 1:45

195- Noah Santiago (C) dec John Horvath (PV) 5-1

220- Mike Boykin (C) won by forfeit

285- Martin Barson (C) pinned Rian Shubeck (PV) in :50

Lower Moreland 48,

Panther Valley 22

106- Lenny Ogozalek (PV) major dec Joe Kovacs (LM) 13-4

113- Jimmy McGuigan (LM) pinned Seth Oriel in 4:29

120- Seung-Gyu Rim (LM) won by forfeit

126- Zach Glassic (PV) dec Jon Aurit (LM) 5-4

132- Kyle Baker (Lm) pinned Nick Mazzie (PV) in 1:06

138- Timmy Yu (LM) pinned Hunter Davidyock (PV) in 4:29

145- Mike McKenna (LM) pinned Dustin Marbleston (PV) in 5:56

152- Gage Rohlfing (PV) dec Mike Kuritz (LM) 12-5

160- Max Pylavev (LM) pinned Jared Eickhoff (PV) in 5:20

170- Hannk Campbell (LM) dec Stephen Snyder (PV) 5-1

182- Rashan Chanyothi (LM) pinned Matt Buss (PV) in 1:54

195- Nick Brunswick (LM) dec Richrad Nase (PV) 8-5

220- John Horvath (PV) won by forfeit

285- Andrew DeRocini (LM) pinned Rian Shubeck (PV) in 1:20

Lower Moreland 60,

Jim Thorpe 23

106- Jimmy McGuigan (LM) pinned John Condly (JT) in 1:01

113- Joe Kovacs (LM) won by forfeit

120- Dmitri Bourlako (LM) won by forfeit

126- Brian Ohl (JT) pinned Seung-Gyu Rim (LM) in 1:13

132- Kyle Baker (LM) pinned Avery Ziegenfuss in 1:52

138- Timmy Yu (LM) pinned Cody Formsano (JT) in 1:14

145- Mike McKenna (LM) pinned T.J. Leffew (JT) in 3:04

152- Alvaro Canizares (JT) tech fall Mike Kuritz (LM) 16-0

160- Max Pylayev (LM) pinned Kenion Stewart (JT) in 5:38

170- Hank Campell (LM) pinned Mike Munoz (JT) in 1:32

182- Rashan Chanytohi (LM) pinned Akeeno Stewart (JT) in 1:15

195- Nick Brunswick (LM) pinned Jedidiah Scorzelli (JT) in 1:21

220- John Struble (JT) won by forfeit

285- Ryan Ruberto (JT) pinned Andrew DeRocini (LM) in 3:17

Radnor 73, Jim Thorpe 0

106- Karl Stark (R) pinned John Condly (JT) in 2:22

113- Danny Redmond (R) won by forfeit

120- Joe Sorkin (R) won by forfeit

126- Tom Meyers (R) dec Brian Ohl (JT) 7-2

132- Alex Kim (R) major dec Avery Ziegenfuss (JT) 11-3

138- Noah Katzman (R) dec Cameron Dickson (JT) 9-4

145- Matt Pelton (R) pinned Cody Formisano (JT) in 1:26

152- Dariel Peniazek (R) pinned T.J. Leffew (JT) in 2:20

160- Kyle Gentner (R) pinned Mike Munoz (JT) in 1:33

170- Connor Ellis (R) dec Kenion Stewart (JT) 5-0

182- Bo Cohen (R) pinned Jedidiah Scorzelli (JT) in :57

195- Peter Jacome (R) pinned John Struble (JT) in 2:10

220- Nathan Hochberger (R) won by forfeit

285- James Hong (R) pinned Ryan Ruberto (JT) in 3:06

Coatesville 64, Jim Thorpe 16

106- John Condly (JT) won by forfeit

113- Josh Okumara (C) won by forfeit

120- Dustyn Hamma (C) won by forfeit

126- Brian Ohl (JT) major dec Brian Griest (JT) 10-1

132- Noah Stephens (C) pinned Avery Ziegenfuss in (JT) 1:43

138- Zach Delicompagni major dec Cody Formisano (JT) 13-4

145- Stanley Woodward (C) pinned T.J. Leffew (JT) in 3:35

152- Matt Brownback (C) pinned Alvaro Canizeras (JT) in 1:51

160- Nickolas Guinta (C) pinned Kenion Stewart (JT) in 2:20

170- Avery Thompson (C) pinned Mike Munoz (JT) in 3:24

182- Deiondre Brown (C) pinned Akeeno Stewart in 2:33

195- Noah Santiago (C) pinned Jedidiah Scorzelli (JT) in 1:13

220- Mike Boykin (C) pinned John Struble (JT) in :18

285- Martin Barson (C) pinned Conner Rumley (JT) in 2:12

Susquehanna Twp. 42,

Jim Thorpe 35

106- John Condly (JT) won by forfeit

113- Owen Watkin (S) won by forfeit

126- Brian Ohl (JT) won by forfeit

132- Avery Ziegenfuss (JT) tech fall Darnel Roque (S) 22-7

138- Daniel King (S) pinned Cody Formisano in 1:22

145- Arthur Watkins (S) pinned T.J. Leffew (JT) in :37

152- Coby Sullivan (S) pinned Alvaro Canzinares (JT) in 1:40

160- Ihsan Musrial (S) pinned Cody Lewis (JT) in 3:06

170- Mike Munoz (JT) pinned Nicholas Burns (S) in 1:05

195- Aaron Moyer (S) pinned Jedidiah Scorzelli (JT) in :27

220- John Struble (JT) won by forfeit

285- Averee Robinson (S) pinned Conner Rumley (JT) in 1:17