Girls Class AA

Team Legend and Scoring

*1. Notre Dame Green Pond (NDGP) 59, *2. Bethlehem Catholic (BC) 75, 3. Tamaqua (Tam) 119, 4. Moravian Academy (Mor) 127, 5. North Schuylkill (NS) 133, 6. Wilson (Wil) 139, 7. Northern Lehigh (NL) 202, 8. Palisades (Pali) 229, 9. Salisbury (Sal) 286, 10. Palmerton (Palm) 297, 11. Notre Dame E. Strouds. (NDES) 298, 12. Mahanoy Area (MA) 338, 13. Pine Grove (PG) 359, 14. Pen Argyl (PA) 368, 15. Minersville (Min) 376, 16. Shenandoah Valley (SV) 394, 17. Marian (Mar). Others: Catasauqua (Cat), Lehighton (Leh), Panther Valley (PaV), Schuylkill Haven (SH), Weatherly (Wea).

* - denotes State qualifier

Top 20 Finishers

*1. Rebecca Askins-Gast (Mor) 20:22, *2. Taylor Gonoude (Sal) 20:51, *3, Katherine Downing (NDGP) 20:53, *4. Jenny Schadt (BC) 21:22, *5. Erica Edwards (NDGP) 21:26, *6. Colleen Kelly (NDGP) 21:28, *7. Amanda Magee (NDGP) 21:33, *8. Laura Keller (Pali) 21:37, *9. Kim Garcia (BC) 21:49, *10. Samantha Corcoran (NL) 21:49, *11. Andrea Stevko (Palm) 21:51, *12. Diane Lindenmuth (NS) 22:05, *13. Jenn Yost (PG) 22:11, *14. Emily Smith (Mor) 22:12, *15. Camille Campion (Mor) 22:12, *16. Cecilia Zemanek (BC) 22:14, *17. Amanda Fleck (Pali) 22:18, 18. Schuyler Schmidt (Tam) 22:29, 19. Caitlyn Deeter (NS) 22:41, 20. Maddy Brannon (Wil) 22:46.

Other TN Area Finishers in Top 50

21. Emily Oldt (Leh) 22:50, 23. Sindle Griffiths (PaV) 23:06, 24. Jessica Leiby (Tam) 23:08, 26. Cecily Kohlmeir (Tam) 23:08, 28. Colleen Rorke (Tam) 23:28, 31. Dana Ansbach (Tam) 23:32, 36. Amber Carroll (Tam) 23:46, 39. Emily Bumbulsky (Tam) 24:00, 43. Bryanna Tomkins (NL) 24:04, 46. Rachel Barnett (NL) 24:11, 49. Rachel Hendrix (NL) 24:17.

Girls Class AAA

Team Legend and Scoring

*1. Liberty (Lib) 55, *2, Parkland (Par) 101, 3. Emmaus (Em) 121, 4. Allentown Central Catholic (ACC) 132, 5. Saucon Valley (Sau) 150, 6. Pleasant Valley (PlV) 185, 7. Northwestern (NW) 204, 8. Stroudsburg (Str) 251, 9. Nazareth (Naz) 269, 10. Southern Lehigh (SL) 289, 11. Whitehall (Whi) 291, 12. Easton (Eas) 300, 13. Northampton (Nor) 335, 14. Bangor (Ban) 363, 15. Blue Mountain (BM) 400, 16. Freedom (Fre) 467, 17. Pocono Mt. East (PME) 469, 18. Pottsville (Pot) 469,.19. Jim Thorpe (JT) 561, 20. East Stroudsburg North (ESN) 588, 21. Pocono Mt. West (PMW) 606, 22. Allen (All). Other: Dieruff (Die).

* - denotes State qualifier

Top 20 Finishers

*1. Jess Cygan (Lib) 18:36, *2. Paige Stoner (Pot) 18:49, *3. Elizabeth Chikotas (Sau) 19:21, *4. Caitlin Perry (Nor) 19:28, *5. Amy Darlington (Lib) 19:47, *6. Vrinda Jagota (Lib) 19:54, *7. Laine Smith (Sau) 20:06, *8. Chelsea Rivenbark (SL) 20:17, *9. Abby Labar (Naz) 20:24, *10. Emma Kemmerer (NW) 20:29, *11. Nicole Albertson (Par) 20:32, *12. Kiana Tucker (Str) 20:36, *13. Lydia Brough (Em) 20:37, *14. Kelli Steinert (Em) 20:39, 15. Vanessa Rappold (ACC) 20:39, 16. Dana McAllister (PlV) 20:43, 17. Haley Yost (NW) 20:44, 18. Angela Stella (Whi) 20:53, *19. Becca Holko (Par) 20:55, *20. Elizabeth Reynolds (Lib) 20:56.

Other TN Area Finishers in Top 50

33. Samantha Klingel (PlV) 21:29, 35. Stacy Wojy (PlV) 21:33. 41. Natalie Boehm (NW) 21:37, 49. Kaitlyn Smith (PlV) 21:48.

Boys Class AA

Team Legend and Scoring

*1. Notre Dame Green Pond (NDGP) 78, *2. Allentown Central Catholic (ACC) 108, 3. Notre Dame E. Strouds. (NDES) 118, 4. Northwestern (NW) 125, 5. Saucon Valley (Sau) 167, 6. Palmerton (Palm) 232, 7. Palisades (Pali) 241, 8. Bethlehem Catholic (BC) 243, 9. Moravian Academy (Mor) 257, 10. Northern Lehigh (NL) 284, 11. North Schuylkill (NS) 303, 12. Pen Argyl (PA) 349, 13. Jim Thorpe (JT) 352, 14. Schuylkill Haven (SH) 413, 15. Salisbury (Sal) 452, 16. Catasauqua (Cat) 457, 17. Weatherly (Wea) 472, 18. Minersville (Min) 482, 19. Pine Grove (PG) 510, 20. Marian (Mar) 517, 21. Mahanoy Area (MA) 536, 22. Shenandoah Valley (SV) 546, 23. Tamaqua (Tam) 550, 24. Nativity (Nat) 707, 25. Panther Valley (PaV) 719.

* - denotes State qualifier.

Top 20 Finishers

*1. Brendan Shearn (NS) 16:50, *2. Shawn Regan (ACC) 17:20, *3. Brett Gubitosi (NDES) 17:34, *4. Richard Hall (Min) 17:39, *5. Eric Busher (NDGP) 17:41, *6. Tyler Stelmack (NW) 17:44, *7. Kyler Burke (PG) 17:45, *8. Dan Fitzpatrick (ACC) 17:50, *9. Michael Martinsky (NDGP) 18:01, *10. Tyler Malay (NW) 18:03, *11. David Pruszynski (NDGP) 18:10, *12. Alex Crain (Mor) 18:15, *13. Logan Jacoby (SH) 18:20, *14. Zach Bartleson (PA) 18:21, *15. Matt Traino (NDES) 18:23, 16. David Rennekamp (NDES) 18:32, 17. Andrew Stauffer (Sau) 18:34, 18. Chris Solda (BC) 18:39, 19. Michael Miller (Sal) 18:41, 20. Aaron Papay (Palm) 18:43.

Other TN Area Finishers in Top 75

22. Philip Marzen (Mar) 18:43, 27. Patrick Strobel (NW) 18:51, 28. Ryan Cerrone (NW) 18:52, 30. Austin Danish (NL) 18:56, 36. Andrew Vack (Wea) 19:00, 45. Mike Horvath (Palm) 19:10, 48. Cody Eckhart (Palm) 19:16, 49. Josh Williams (JT) 19:17.

Boys Class AAA

Team Legend and Scoring

*1. Nazareth (Naz) 72, *2. Parkland (Par) 119, 3. Easton (Eas) 120, 4. Freedom (Fre) 172, 5. Northampton (Nor) 180, 6. Liberty (Lib) 181, 7. Bangor (Ban) 192, 8. Whitehall (Whi) 198, 9. Emmaus (Em) 198, 10. Wilson (Wil) 219, 11. Stroudsburg (Str) 230, 12. Pottsville (Pot) 288, 13. Pleasant Valley (PlV) 303, 14. Southern Lehigh (SL) 364, 15. Blue Mountain (BM) 397, 16. Pocono Mt. East (PME) 425, 17. Allen (All) 443, 18. East Stroudsburg South (ESS) 479, 19. Dieruff (Die) 592, 20. Lehighton (Leh) 630, 21. Pocono Mt. West (PMW) 656, 22. East Stroudsburg North (ESN) 698.

* - denotes State qualifier.

Top 20 Finishers

*1. Matt Kacyon (Whi) 16:09, *2. Josh Ehret (Fre) 16:53, *3. Mark Pfaeffle (Str) 17:01, *4. Tommy Darlington (Lib) 17:07, *5. Nathaniel Palmer (Fre) 17:07, *6. Cole Campbell (Em) 17:11, *7. Bernard England (Eas) 17:13, *8. Luke Munyan (Naz) 17:13, *9. Steven Ruch (Naz) 17:19, *10. Tyler Laubach (Nor) 17:25, *11. Dan Rose (PlV) 17:31, *12. Matt Koch (Str) 17:33, 13. Wade White (Ban) 17:33, 14. Alex Price (PME) 17:36, *15. Kevin Boylan (Naz) 17:36, *16. Eric Johnson (Naz) 17:36, *17. Trevor Bergen (Par) 17:38, 18. Tyler Caul (Eas) 17:40, 19. Jaryd Flank (Wil) 17:41, *20. Matt Guetzlaff (Par) 17:43.

Other TN Area Finishers in Top 50

38. Alex Larkin (PlV) 18:16.