District 11 Track and Field Championships

at J. Birney Crum Stadium, Allentown

LEGEND

Allen (A), Bangor (Ba), Bethlehem Catholic (BC), Blue Mountain (BM), Catasauqua (Cat), East Stroudsburg South (ESS), East Stroudsburg North (ESN), Easton (Ea), Emmaus (Em), Freedom (F), Jim Thorpe (JT), Lehighton (Leh), Liberty (Lib), Mahanoy Area (Mah), Marian Catholic (Mar), Minersville (Min), Nativity (Nat), Nazareth (Naz), Northampton (Nh), North Schuylkill (NS), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Notre Dame Green Pond (NDGP), Palisades (Palis), Palmerton (Palm), Panther Valley (PaV), Pen Argyl (PA), Pin Grove Area (PG), Pleasant Valley (PlV), Pocono Mountain East (PME), Pocono Mountain West (PMW), Pottsville (Pott), Salisbury (Sal), Saucon Valley (SaV), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (ShV), Southern Lehigh (SL), Tamaqua (Tam) Whitehall (Wh), Wilson (Wil)SQ - denotes state qualifiers

BOYS

Class AAA

3,200 – 1. Nathan Palmer (F) 9:41.26 SQ, 2. David Strauss (Pk) 9:41.39 SQ, 3. Matt Kacyon (Wh) 9:47.03, 4. Justin Berger (Wil) 9:47.87, 5. Curran Kneebone (PlV) 9:53.87, 6. Luke Munyan (Nwz) 9:59.98.

300 IH – 1. Kowan Scott (Wil) 37.56 SQ (new district record), 2. Tim East (NW) 38.67 SQ, 3. Jason Solensky (Pk) 40.12, 4. Dan Fal.cone (Ba) 40.93, 5. Jordan Hoffman (BM) 41.22, 6. Kevin Anderson (SL) 41.25.

3,200 Relay – 1. Parkland 8:05.77 SQ, 2. Nazareth 8:10.21 SQ, 3. Liberty 8:13.94, 4. Easton 8:18.41, 5. Dieruff 8:24.85, 6. Pocono Mountain West 8:28.32.

High jump – 1. Jon Hendershot (Naz) 6-7 SQ, 2. Jarrod West (Lib) 6-7 SQ, 3. Joe Hall (NW) 6-5 SQ, 4. Dan Cason (ESS) 6-5 SQ, 5. Chris Astacio (Wh) 6-5 SQ, 6. Conor Ewell (PMW) 6-1.

Triple jump – 1. Adam Bridgeforth (Naz) 44-11 SQ, 2. Kyle Laughlin (BM) 44-5 SQ, 3. Chris Astacio (Wh) 43-9 , 4. Devon Peters (Wil) 43-9, 5. Isaac Reid (ESN) 43-6 , 6. Kristopher Joint (Pk) 43-4 .

Shot Put – 1. Greg Pearson (Ba) 52-3 SQ, 2. Leo Davidson (Wil) 51-6 SQ, 3. Justin Kulhammer (Nh) 49-9, 4. Jeffrey Breidinger (Wil) 47-10, 5. Andrew Scott (Wh) 44-8 1/2, 6. Alex Jacob (Wh) 44-3.

Javelin – 1. Tyler Roshausen (BM) 192-3 SQ, 2. Joe Hall (NW) 191-7 SQ, 3. Matt Shields (Pott) 174-3, 4. Tyler Bauer (Nh) 174-1, 5. Michael Shiffer (NW) 163-9, 6. Andrew Korrubin (Pott) 155-2.

Class AA

3,200 1. Bryan Megee (NDGP) 9:44.77 SQ, 2. Zach Fleming (NL) 9:45.63 SQ, 3. Brendan Shearn (NS) 9:54.88, 4. Dennis Peterson (Sal) 10:20.17, 5. Nate Berger (BC) 10:36.02, 6. Richard Hall (Min) 10:40.29.

300 IH – 1. James Douglas (Palis) 42.39 SQ, 2. Jon Nettles (SH) 42.49 SQ, 3. William Merring (NDGP) 42.78, 4. Josh Bell (PG) 42.96, 5. Caleb Johnson (NL) 43.28, 6. Bill Moyer (ShV) 43.76.

3,200 Relay - 1. Bethlehem Catholic 8:07.09 SQ (new district record), 2. Notre Dame (GP) 8:29.63 SQ, 3. Northern Lehigh 8:32.58, 4. Jim Thorpe 8:33.92, 5. Palisades 8:36.39, 6. Panther Valley 9:07.12.

High jump – 1. Josh Case (Cat) 6-2 SQ, 2. Scott Caliguire (NDGP) 6-2 SQ, 3. Larry Zimmerman (PG) 5-10, 4. Collin Baydon (Palis) 5-10, 5. Caleb Johnson (NL) 5-10, 6. Brady Burke (PG) 5-10.

Pole vault – 1. Lanny Buck (Palm) 15-0 SQ, 2. Tyler Miller (Cat) 13-6 SQ, 3. Aaron Brouse (NS) 12-6, 4. Todd Covert (Ca) 12-0, 5. tie Joseph Koons (NS), Austin Witmer (PA) 11-6.

Triple jump – 1. 1. Alex Garcia (JT) 44-6 SQ, 2. Javonie Rosa (Min) 43-10 SQ, 3. Larry Zimmerman (PG) 41-1, 4. Jon Nettles (SH) 40-8 , 5. Nathaniel Ocshe (Sal) 40-8, 6. Brady Burke (PG) 40-4.

Discus – 1. Jeff Gallagher (Cat) 145-10 SQ, 2. Andrew Tucker (PaV) 127-1 SQ, 3. Joe Thieme (Cat) 122-0, 4. Aaron Kelsh (BC) 120-4, 5. DJ Devries 115-8, 6. Bill Birosik (Nat) 112-0.

GIRLS

CLASS AAA

3,200 – 1. Amanda Faust (Em) 11:03.77 SQ, 2. Christina Faust (Em) 11:12.77 SQ, 3.Chelsea Rivenbark (SL) 11:27.19, 4. Lindsay Kerr (NW) 11:28.86, 5. Vrinda Jagota (Lib) 11:33.61,6. Lydia Brough (Em) 11:47.61.

300 IH – 1. Dominique Best (A) 44.96 SQ, 2. Elizabeth Walker (Ea) 47.96 SQ, 3. Faith Robinson (Ea) 48.12, 4. Ramonia Benetiz (PMW) 48.36, 5. Erika Shumock (Lib) 48.53, 6. Erin Madison (PME) 48.56.

3,200 Relay – 1. Liberty 9:35.68 SQ, 2. Emmaus 9:44.23 SQ, 3. Parkland 10:10.96, 4.Allentown Central Catholic 10:14.71, 5. Blue Mountain 10:17.71, 6. Stroudsburg 10:19.13.

Long jump – 1. Dominique Best (A) 19-1 SQ new district record, 2. Brianna Rauenzahn (BM) 17-9 SQ, 3. Brooke Hamscher (Wh) 17-1 , 4. Jasmin Robinson (Lib) 17-1 1/2, 5. Allison Keeley (PlV) 17-1, 6. Michaela Labar (Naz) 16-6.

Javelin – 1. Chelsea Hall (Nh) 122-5, SQ, 2. Kyana Villalobos (Em) 114-1 SQ, 3. Ashley Hermany (Pott) 111-9, 4. My Khuu (A) 106-2, 5. Marisa Calukins (Pk) 103-9, 6. Arika Morgans (Naz) 103-8.

Class AA

3,200 – 1. Amber Carroll (Tam) 11:18.83 SQ, 2. Allison Constant (NDGP) 11:23.67 SQ, 3. Alyssa (miller (SH) 11:40.96, 4. Lainie Smith (SaV) 11:46.13, 5. Megan Stack (SaV) 12:07.95, 6. Erin Techentine (Mah) 12:12.52.

300 IH – 1. Kaitlyn McSurdy (NS) 45.78 SQ, 2. Margaret O'Keefe (NS) 46.26 SQ, 3. Erica Meichtry (Sal) 47.91, 4. Amelia Herman (JT) 48.70, 5. Wynnie Green (Palm) 49.02, 6. Rachel Christman (SH) 46.69.

3,200 Relay – 1. Saucon Valley 9:26.53 SQ (new district record), 2. Bethlehem Catholic 9:34.31 SQ, 3. Tamaqua (Kelsey Patrick, Dana Ansbach, Cecily Cohlmier, Amber Carroll) 9:46.42 SQ, 4. Notre Dame (GP) 10:17.69, 5. Minersville 10:23.80, 6. Jim Thorpe 10:35.38.

Pole vault – 1. Allison Vanek (Wil) 12-5 SQ (new district record), 2. Hailey Kester (Sal) 10-3 SQ, 3. Monica Pechanec (NDGP) 10-3 SQ, 4. Cassie Neville (Palis) 10-3 SQ, 5. Sarah Peppe (BC) 9-3, 6. Sam Doherty (Palm) 8-9.

Long jump – 1. Vanessa Rimbey (Leh) 17-11 SQ, 2. Kayla Hope (Tam) 17-3 SQ, 3. Abby Frey (Leh) 17-2 SQ, 4. JaAshia Paige (JT) 17-0 1/2 SQ, 5. Alyssa Cardillo (BC) 16-11 SQ, 6. Sarah Vough (PA) 16-3 .

Shot put – 1. Kalene Anderson (PG) 40-6 1/2 SQ (new district record), 2. Kelly Brown (BC) 36-9 SQ, 3. Kelsey Hay (Palm) 35-11 , 4. Allison Updike (Tam) 35-10, 5. Sheena White (Leh) 33-8 , 6. Rachel Baldassare (BC) 33-6 .

Discus – 1. Catherine Amber (SaV) 111-3 SQ, 2. Ahna Huss (ShV) 108-3, 3. Allison Updike (Tam) 100-5, 4. Aimee Oertner (NL) 100-1, 5. Gillian Ferko (Mar) 98-4, 6. Stacey Wallace (Tam) 95-5.