District 18 Little League has announced its schedule for its 2010 9-10 year-old All-Star tournament.

The tournament begins play on Saturday, June 26 and continues through July 11, if necessary.

Once again, the 9-10 field for the double elimination tournament will be broken into North and South Divisions.

The North Division will be hosted by Hazle Township and includes Tri-County, Freeland, White Haven, Valley East, Hazleton, West Hazleton, Valley West and Hazle Township.

The South Division will be held at Towamensing and includes Weatherly, Franklin Township, Lansford, Jim Thorpe, Anthracite, Tamaqua Blue, Tamaqua White and host Towamensing.

The best of three North-South championship series will be at Hazle Township beginning Thursday, July 8.

District 18 Little League

9-10 year-old Tournament

North Division

(Games at Hazle Township)

Saturday, June 26

Game 1 - Tri-County vs. Freeland, 11 a.m.

Game 2 - Hazle Township vs. White Haven, 1 p.m.

Game 3 - Valley East vs. Hazleton, 3 p.m.

Game 4 - West Hazleton vs. Valley West, 5 p.m.

Sunday, June 27

Game 5 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m.

Game 6 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5 p.m.

Game 7 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11 a.m.

Game 8 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.

Tuesday, June 29

Game 9 - Loser Game 6 vs. Winner Game 7, 6 p.m.

Game 10 - Loser Game 5 vs. Winner Game 8, 7:30 p.m.

Thursday, July 1

Game 11 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7:30 p.m.

Game 12 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 6 p.m.

Saturday, July 3

Game 13 - Winner Game 12 vs. Loser Game 11

Monday, July 5

Game 14 - Winner Game 11 vs. Winner Game 13, 6 p.m.

Tuesday, July 6

Game 15 - Winner Game 14 vs. Loser Game 14 (if necessary)

South Division

(Games at Towamensing)

Saturday, June 26

Game 1 - Weatherly vs. Franklin Township, 11 a.m.

Game 2 - Tamaqua White vs. Lansford, 1 p.m.

Game 3 - Tamaqua Blue vs. Jim Thorpe, 3 p.m.

Game 4 - Anthracite vs. Towamensing, 5 p.m.

Sunday, June 27

Game 5 - Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m.

Game 6 - Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 5 p.m.

Game 7 - Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11 a.m.

Game 8 - Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.

Tuesday, June 29

Game 9 - Loser Game 6 vs. Winner Game 7, 6 p.m.

Game 10 - Loser Game 5 vs. Winner Game 8, 7:30 p.m.

Thursday, July 1

Game 11 - Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7:30 p.m.

Game 12 - Winner Game 9 vs. Winner Game 10, 6 p.m.

Saturday, July 3

Game 13 - Winner Game 12 vs. Loser Game 11

Monday, July 5

Game 14 - Winner Game 11 vs. Winner Game 13, 6 p.m.

Tuesday, July 6

Game 15 - Winner Game 14 vs. Loser Game 14 (if necessary)

North-South championship

(Best of three series)

at Hazle Township, July 8-11