Panther Valley rolled to an easy boys basketball victory over Minersville on Thursday.

In other scholastic sports action, Northern Lehigh and Northwestern both picked up wrestling victories and Tamaqua swept a swim meet.

BOYS BASKETBALL

Minersville-Panther Vy.

Panther Valley outscored Minersville in every quarter and went on to win easily, 60-27.

Brock Mitchell led Panther Valley (10-5) with a game-high 18 points. Fellow Panthers Zach Stanko, Kyle Picht and Logan Stano each added eight.

Panther Valley won the JV game as well, 48-43.

MINERSVILLE

Hollen 0-2-6-2, Whitman 0-1-2-1, Hablett 3-2-2-8, Albertini 0-0-0-0, Weachock 3-3-6-10, Melochick 0-0-2-0, Kopinetz 0-2-2-2, Dixon 0-0-0-0, Powanda 0-0-0-0, Haney 2-0-0-4. TOTALS: 8-10-20-27.

PANTHER VALLEY

Hadesty 0-0-0-0, Dunn 0-0-0-0, Stanko 3-0-2-8, McArdle 0-0-0-0, King 0-0-0-0, Ogozalek 2-0-0-6, Mathewson 1-1-2-3, Revell 0-0-0-0, Picht 4-0-0-8, Lewis 1-0-0-2, Romanchik 0-2-2-2, Mitchell 9-0-0-18, Ahner 2-0-0-5, Stano 4-0-0-8. TOTALS: 26-3-6-60.

Minersville 7 8 9 3 - 27

Panther Vy. 16 18 12 14 - 60

Three-Pointers: M - Weachock; PV - Stanko 2, Ogozalek 2, Ahner.

So. Lehigh-Lehighton

Southern Lehigh held off Lehighton in a non-league battle, winning 74-65.

Justin Festa and Ramfis Rodriguez led the Spartans with 19 points apiece. Teammate Aric Leddy added 18.

The Indians converted on 11 three-pointers on the night. With that, JT Keer (18), Tyler Hill (17) and DJ Rossino (15) all scored in double figures.

Southern Lehigh also won the JV game, 47-35.

SOUTHERN LEHIGH

Saroka 2-0-1-4, Lee 0-0-0-0, Festa 7-5-9-19, Leddy 8-1-7-18, Rodriguez 8-2-3-19, Mobley 4-0-0-8, Hoffman 2-0-0-4, Dowe 1-0-0-2, McCrory 0-0-0-0. TOTALS: 32-8-20-74.

LEHIGHTON

Hill 7-1-2-17, Keer 7-1-3-18, Rossino 6-0-2-15, Kresge 1-0-0-2, Markley 2-2-2-7, Matika 0-0-0-0, Szacska 2-0-0-6, Evans 0-0-0-0. TOTALS: 25-4-9-65.

So. Lehigh 23 14 21 16 - 74

Lehighton 9 16 17 23 - 65

Three-Pointers: SL - Leddy, Rodriguez; L - Keer 3, Rossino 3, Hill 2, Szacska 2, Markley.

GIRLS BASKETBALL

Marian-Lourdes

Lourdes jumped out to an early lead and went on to defeat Marian, 63-48, in Schuylkill League action.

Christina Perles had 14 points as the Red Raiders (12-1, 7-0) remained unbeaten in league play.

For Marian (9-5, 5-3), Kaysi McLaughlin led the way with 11 points. Angela Bellezza added 10. The Fillies played without starting center Gillian Ferko, who missed the game with an injury.

MARIAN

Bellezza 4-0-0-10, Ferrello 1-0-0-2, Patten 0-0-0-0, McLaughlin 3-3-4-11, Kennedy 1-0-0-2, Gutsie 2-0-0-4, Monaco 1-0-0-2, Shober 2-1-1-5, Linkchorst 2-0-0-4, Markewicz 0-0-0-0, Tristani 3-2-4-8. TOTALS: 19-6-9-48

LOURDES

Zimmerman 2-2-2-6, Dyszel 2-0-0-5, Kamara 0-0-0-0, Anzluavich 0-0-0-0, McAndrew 0-1-4-1, Getchy 3-0-0-7, O'Donnell 0-0-0-0, Kalinowski 4-4-4-13, Perles 7-0-1-14, S. Kenney 4-0-2-8, C. Kenney 2-1-1-5, Yoder 2-0-0-4. TOTALS: 26-8-14-63.

Marian 8 9 10 21 - 48

Lourdes 15 11 18 19 - 63

Three-pointers: M - Bellezza 2, McLaughlin 2 L- Dyszel 1, Getchy 1, Kalinowski 1.

WRESTLING

Palisades-No. Lehigh

The Northern Lehigh matmen handled Palisades with ease, as the Bulldogs won their Colonial League match 63-6.

The quickest pin for Northern Lehigh came from Dylan Hoffman, who pinned Palisades' Joe Campbell in 1:19.

No. Lehigh 63, Palisades 6

103 - Ryan Martinez (NL) won by forfeit.

112 - Ty Herzog (NL) pinned Lucas Porczynski in 1:22.

119 - Connor Hedash (NL) pinned Steve Mettin in 5:01.

125 - Zane Heller (NL) pinned Tony Stanell in 5:06.

130 - Lucas Dise (NL) dec. over Tim Kepp, 5-3.

135 - Chris Christ (NL) dec. over Jesse Bordeay, 4-0.

140 - Dylan Hoffman (NL) pinned Joe Campbell in 1:19.

145 - Nikko Stevens (NL) major dec. over Pat Campbell, 12-3.

152 - Craemer Hedash (NL) major dec. over Justin Marsh, 16-4.

160 - Kyle Greenawald (NL) pinned Tyler Saxton in 2:20.

171 - Colin Hedash (NL) major dec. over Jesse Donnelly, 13-2.

189 - Tequanne Hunter (NL) won by forfeit.

215 - Gary Greim (P) pinned Dan Huemmer in :14.

285 - Brandon Loch (NL) dec. over Derek Butler, 4-2.

Wilson-Northwestern

Northwestern recorded six pins and two forfeit and went on to defeat Wilson, 48-27 in Colonial League wrestling.

The Tigers' Michael Hontz, Dustin Badesso, Jake Moyer, Kyle Sorensen, Joe Walker and David Tirpak all pinned their respective opponents.

Wilson took the JV match, 34-30.

Northwestern 48, Wilson 27

103 - Double forfeit.

112 - Jaryd Flank (W) pinned David Grace in 3:29.

119 - Michael Hontz (NW) pinned Jon Allen in 4:56.

125 - Brandon Mayberry (W) dec. over Ethan Keichel, 3-2.

130 - Dustin Badesso (NW) pinned Josh Tolerico in 3:10.

135 - Kyle Kilpatrick (W) pinned Brandon Miller in 4:13.

140 - Justin Mayberry (W) won by forfeit.

145 - Bobby Clymer (NW) won by forfeit.

152 - Levi Veppert (NW) won by forfeit.

160 - Jake Moyer (NW) pinned Sam Veres in 1:19.

171 - Kyle Sorensen (NW) pinned Phil Luca in 1:15.

189 - Joe Walker (NW) pinned Dennis Corrado in 2:51.

215 - David Tirpak (NW) pinned Michael Figuero in :55.

285 - Fran Roscioli (W) pinned Alic Eidelman in 1:34.

SWIMMING

Tamaqua-Shamokin

Tamaqua swept in its Schuylkill League swim meet on Thursday, beating Shamokin 121-64 on the girls' side and 118-68 on the boys' side.

Caroline Kanaskie and Schuyler Schmidt each won two events for the Lady Raiders (10-2, 5-1). Kanaskie won the 100 and 200 Free races, while Schmidt took the 100 Fly and 200 IM. The ladies also won all three relay events.

On the boys' side, it was Dane DeWire and Ben Tuckett winning two events. DeWire placed first in both the 200 and 500 Free races. Tuckett finished first in the 100 Back and the 200 IM. Just like the girls, the boys won all three relay events as well.

The boys are now 10-2 (6-0).

GIRLS

Tamaqua 121, Shamokin 64

200 Medley Relay: 1. Tamaqua (As. VanBuren, Schmidt, DeWire, Whitley) 2:11.98, 2. Shamokin (Bridy, Abromitis, Sassani, Emrich), 3. Shamokin (Gembic, McDevitt, Feudale, Shuman).

200 Free: 1. Caroline Kanaskie (T) 2:12.68, 2. Megan Amey (T), 3. Faith Emrich (S).

200 IM: 1. Schuyler Schmidt (T) 2:26.52, 2. Megan Wagner (T), 3. Chloe Hartung (T).

50 Free: 1. Jordan Nowacki (T) 28.40, 2. Emily Bridy (S), 3. Deana DeWire (T).

Diving: 1. Katie Hummel (T) 181.90, 2. Ciana Rollman (S), 3. Brynn Lehatto (T).

100 Fly: 1. Schuyler Schmidt (T) 1:08.52, 2. Deana DeWire (T), 3. Emily Bumbulsky (T).

100 Free: 1. Caroline Kanaskie (T) 1:03.44, 2. Megan Amey (T), 3. Allyson Delbaugh (S).

500 Free: 1. Ashley VanBuren (T) 6:20.67, 2. Faith Emrich (S), 3. Andrea Whitley (T).

200 Free Relay: 1. Tamaqua (Amey, Wagner, Nowacki, Kanaskie) 1:57.65, 2. Shamokin (Sassani, Abromitis, Emrich, Bridy), 3. Shamokin (Delbaugh, Gembic, Aurand, Hartman).

100 Back: 1. Chey Bates (T) 1:13.36, 2. Emily Bridy (S), 3. Megan Wagner (T).

100 Breast: 1. Emily Bumbulsky (T) 1:21.35, 2. Regan Abromitis (S), 3. Molly McDevitt (S).

400 Free Relay: 1. Tamaqua (Whitley, DeWire, Kanaskie, Schmidt) 4:08.29, 2. Tamaqua (Amey, Nowacki, As. VanBuren, Wagner), 3. Shamokin (Delbaugh, Boyd, Shuman, Feudale).

BOYS

Tamaqua 118, Shamokin 68

200 Medley Relay: 1. Tamaqua (B. Tuckett, Leibensperger, S. Tuckett, Yachera) 1:55.39, 2. Shamokin (Kane, Shultz, Grinaway, Bressi), 3. Tamaqua (McCann, Troxell, Butkus, Starry).

200 Free: 1. Dane DeWire (T) 2:00.73, 2. Scott Bradley (S), 3. Devin Smith (T).

200 IM: 1. Ben Tuckett (T) 2:21.74, 2. Sam Tuckett (T), 3. Mark Shultz (S).

50 Free: 1. Kyle Koontz (S) 24.12, 2. Ricky Clemson (T), 3. Zak Yachera (T).

Diving: 1. Tyler Moroskie (S) 172.85, 2. Billy Breiner (T), 3. Jon Carl (S).

100 Fly: 1. Sam Tuckett (T) 1:04.24, 2. Troy Grinaway (S), 3. Evan Stoll (T).

Boys 100 Free: 1. Kyle Koontz (S) 53.90, 2. Ricky Clemson (T), 3. Tyler Butkus (T)

500 Free: 1. Dane DeWire (T) 5:30.04, 2. Scott Bradley (S), 3. Devin Smith (T).

200 Free Relay: 1. Tamaqua (Yachera, S. Tuckett, Clemson, DeWire) 1:42.89, 2. Shamokin (Shultz, Bressi, Bradley, Koontz), 3. Tamaqua (Butkus, Kupetz, Stoll, Smith).

100 Back: 1. Ben Tuckett (T) 1:04.44, 2. Corey McCann (T), 3. Dylan Kane (S).

100 Breast: 1. Calvin Troxell (T) 1:11.75, 2. Nate Leibensperger (T), 3. Mark Shultz (S).

400 Free Relay: 1. Tamaqua (Clemson, DeWire, Troxell, B. Tuckett) 3:51.69, 2. Shamokin (Grinaway, Kane, Bradley, Koontz), 3. Tamaqua (Stoll, Smith, Kupetz, Starry).

JR. HIGH BASKETBALL

8TH GRADE

Tamaqua-St. Clair

Tamaqua pulled out a 27-19 win over St. Clair.

Jake Wenzel had 10 points for the Raiders (11-3).

7TH GRADE

Tamaqua-St. Clair

Tamaqua's defense led the way in a 47-8 win over St. Clair.

Zachary Wargula tossed in 15 points to lead the Raiders. Tyler Skripko added 10 points.