A Northern Lehigh Middle School student has been expelled for the first semester of this school term.

The school board unanimously agreed on Monday to expel the student, a male, following the Findings of Fact and Conclusion of Law and recommendation of the Hearing Committee earlier in the day.

The recommendation is to expel student #1490011, for whom the hearing was conducted, from school attendance for the first semester of the 2010-11 school year, as per the adopted school calendar.

However, board President Edward Hartman said the student could have the expulsion cut in half and be permitted to attend school at some point.

"If the young man does an exceptional job, he could have it reduced," Hartman said. "It will be reviewed by administration."

The student may be permitted to attend school, provided that in the judgment of the middle school principal - after consultation with teachers and school counselors - the student has participated, made satisfactory effort, and attained satisfactory progress in the educational program provided during the period of expulsion from school attendance.

The expulsion is a result of violation of school board policy 218.2 - Terroristic Threats/Acts.

Also on Monday, the board approved the following instructional substitute teachers at the 2010-11 substitute teacher rates as approved on the Supplementary Personnel Salary Schedule:

Ralph Andrews, Elementary; Amanda Bankos, English; Thomas Battista, Health and Physical Education; Laura Bensinger, Elementary; Kathryn Bonilla, Music and Reading Specialist; Janet Brostedt, Elementary; Jaren Case, Elementary; Lisa Cox, English and Special Education; Michelle Custer, Elementary; Andrew Drake, Social Studies; Amberly Drey, Elementary; Kenneth Eck, Jr., Earth and Space Science; Ashley Eckhart, Elementary; Meredith Foster, Elementary; Mary Frank, Art K-12; Amanda Frey, Elementary; Cynthia Fritzinger, Elementary; Amberly Gable, English; Peggy Gallagher, Elementary; Ricky Guth, all subjects; Jeff Jacobucci, all subjects; Dawn Kemery, Elementary; Andrew Kern, all subjects; Katherine Kern, Elementary; Lori King, Elementary; Amber Kistler, Elementary; Kristy Kratzer, Elementary and Special Education; Donna Lobach-Berger, Elementary; Melissa Ludwig, Elementary; Deborah Magnotta, Elementary and Reading Specialist; Ryan Mayberry, Elementary; Ashley Nagy, Art K-12; Joseph Nester, Special Education and Social Studies; Samantha Reichard, Elementary and Special Education; Stephen Reimert, Social Studies; Linda Sarver, Art; Casey Slade, Elementary; Michael Sosik, Elementary; Virginia Stevenson, Music; Anthony Tulio, Elementary; Nina Weiss, Elementary; Jane Wessner, Elementary; Joshua Wuchter, Elementary.

The board also approved the following noninstructional substitute teachers at the 2010-11 substitute teacher rates as approved on the Supplementary Personnel Salary Schedule:

Peggy Balliet; Nicole Breneman; Claire Danko; Jonell Dye; Nicole Evans; Catherine Faenza; Corrine Hoffman; Judy Hoffman; Heather Hughes; Lisa Lamon; Dawn Martinez; Ryan Mayberry; Maurren McCullion; Shelly Pender; Christine Sigley; Catherine Smith; Carol Snyder; Kathleen Troxell; Barbara Wilcrout; Tina Williams; and Kathy Yelinek. Snyder's approval is pending verification of clearances.

The board also approved the following individuals as substitute cafeteria workers at the 2010-11 substitute rate as approved on the Supplementary Personnel Salary Schedule:

Breneman; Balliet; Noel Dimmick; Rosa George; Theresa Hall; Lamon; Martinez; Mayberry; McCullion; Sigley; Snyder; Troxell; and Sarah Unger. Snyder's appointment is pending verification of clearances.

The board also approved the following individuals as substitute custodians at the 2010-11 substitute rate as approved on the Supplemenary Personnel Salary Schedule:

Steven Andrews; Hall; Richard Handwerk; Jeffrey Mann; Mayberry; Randy Muniz; Richard Sensinger; and Snyder. Snyder's appointment is pending verification of clearances.

The board also approved the following cocurricular appointments:

Christopher Barnes, Middle School Newspaper Advisor, $448.44.

Susan Bowser, Middle School Junior National Honor Society Advisor (Shared $408.08), $136.03.

David Carroll, Senior High Band Advisor, $4,641.49, Middle School Band Director, $679.24.

Scott DeLong, Debate Advisor, $1,358.49, National Honor Society, $484.70.

Rich Eckhart, Middle School Junior National Honor Society Advisor (Shared $408.08), $136.03.

Renee Evans, Senior High Student Council, $2,036.63, SADD Advisor, $544.11.

Tammy Fristick, Junior Class Advisor, $622.08.

Jason Graver, Middle School National Honor Society Advisor (Shared $408.08), $136.03.

Babette Guss, Senior High Yearbook, $2,361.97.

Kristin Hubbs, Middle School Yearbook Advisor, $793.56.

Sharon Hunsicker, Junior Class Advisor, $622.08.

Andrew Kern, Middle School Web Page Advisor, $397.20.

Rachel Reiter, Middle School Chorus Advisor, $679.24, Senior High Chorus Advisor, $1,698.11.

Candice Saville, Sophomore Class Advisor, $622.08.

Eric Schmidt, Senior Class Advisor, $622.08.

Lana Schmidt, German Exchange Club Advisor, $749.59.

Angela Shoemaker, Sophomore Class Advisor, $622.08.

Denise Turoscy, Scholastic Scrimmage Advisor, High School, $793.56, Newspaper Advisor, High School, $1,783.84.

Camille Vernarr, Elementary Band Advisor, $773.78.

Charles Weigold III, Senior Class Play Advisor, $1,445.31, Senior High Musical Director, $2,719.16.

Amy Zeiser, Senior Class Advisor, $622.08, Middle School Student Council Advisor, $1,225.49.