Three local Class AA football teams and one AAA squad have had their seasons extended another week by qualifying for the District 11 playoffs or Eastern Conference.

Northern Lehigh drew the No. 2 seed in the district 2A bracket and will host No. 7 seed Salisbury on Saturday at Bulldog Stadium at 7 p.m.

No. 4 seed Panther Valley will entertain No. 4 seed Tamaqua on Saturday at PV High Stadium at 7 in the 2A bracket.

Northwestern Lehigh just missed out on the District playoffs, but earned the top seed in the Eastern Conference Division III playoffs. The Tigers will host No. 4 seed Scranton Prep on Friday at 7 p.m.

The District 11 and Eastern Conference playoff brackets are as follows:

DISTRICT 11

CLASS AAAA

Quarterfinals

Friday, Nov. 13

No. 8 Nazareth (6-4) at No. 1 Easton (9-1), 7 p.m.

No. 5 Williamsport (7-3) at No. 4 Hazleton (7-3), 7 p.m.

No. 6 Wallenpaupack (7-3) at No. 3 Parkland (8-2), 7 p.m.

No. 7 Liberty (6-4) at No. 2 East Stroudsburg South (9-1), 7 p.m.

Semifinals

Friday, Nov. 20

Nazareth-Easton winner vs. Williamsport-Hazleton winner, TBA

Wallenpaupack-Parkland winner vs. Liberty-ES South winner, TBA

Championship

Friday, Nov. 27

TBA

CLASS AAA

Semifinals

Friday, Nov. 13

No. 4 Southern Lehigh (7-3) at No. 1 Allentown Central Catholic, 7 p.m.

Saturday, Nov. 14

No. 3 Pottsville (6-4) at No. 2 Wilson (10-0), 1 p.m.

Championship

Friday, Nov. 20/Saturday, Nov. 21

TBA

CLASS AA

Quarterfinals

Saturday, Nov. 14

No. 8 Pen Argyl (4-6) at No. 1 North Schuylkill (10-0), 7 p.m.

No. 5 Tamaqua (8-2) at No. 4 Panther Valley (8-2), 7 p.m.

No. 6 Palisades (6-4) at No. 3 Catasauqua (7-3), 7 p.m.

No. 7 Salisbury (4-6) at No. 2 Northern Lehigh (8-2), 7 p.m.

Semifinals

Saturday, Nov. 21

Pen Argyl-No. Schuylkill winner vs. Tamaqua-Panther Valley winner, TBA

Palisades-Catasauqua winner vs. Salisbury-Northern Lehigh winner, TBA

Championship

Saturday, Nov. 28

TBA

CLASS A

Semifinals

Saturday, Nov. 14

Schuylkill Haven (6-4) at Pius X (Roseto), 1 p.m.

Tri-Valley at Williams Valley, 7 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 21

TBA

EASTERN CONFERENCE

CLASS AAAA Playoffs

S-2 Whitehall (5-5) at N-1 Wyoming Valley West (6-4)

N-2 Delaware Valley (5-5) at S-1 Emmaus (5-5)

CLASS AAA Playoffs

No. 4 Scranton Prep (7-3) at No. 1 Northwestern Lehigh (7-3)

No. 3 Bethlehem Catholic (5-5) at No. 2 Wilkes-Barre Coughlin (6-4)

CLASS AA Playoffs

No. 4 Hanover (5-5) at No. 1 Carbondale (6-4)

No. 3 Mount Carmel (5-5) at No. 2 Schuylkill Valley (5-5)

CLASS A Playoffs

No. 4 Muncy (5-5) at No. 1 Lourdes (7-2)

No. 3 Shenandoah Valley (5-5) at No. 2 Canton (5-5)